מספר ההרוגים בקהיר מאש הצבא עלה ל-51 איש. הצבא המצרי נערך להגן על צינור הנפט 'סומוד' Sumed. קרבות בסיני ליד אילת

לפחות 51 מתומכי הנשיא המודח מורסי נהרגו ביום ב' 8.7, ועשרות נפצעו, כאשר ניסו להתפרץ אל מתחם המשמר הרפובליקני בו מורסי מוחזק בקהיר. הצבא המצרי הודיע כי טרוריסטים חמושים ניסו לפרוץ אל המתחם, והצבא פתח באש.
בעוד כל הדיווחים ממצרים מתרכזים בהפגנות הנמשכות בקהיר, נערך צבא מצרים להגן על צינור הנפט המרכזי המצרי המוביל נפט מהמפרץ הפרסי אל הים התיכון, על אוניות ומכליות העוברות בתעלת סואץ, ועל מתקני הנפט בעיר סואץ.
מידע מודיעיני שהגיע לידי צבא מצרים מראה ביום ב' 8.7, כי שילוב הכוחות המוסלמיים הקיצוניים המורכבים מאלמנטים של המנגנון הסודיים של האחים המוסלמים, סלפים הקשורים עם אל קעידה בסיני, והחמס ברצועת עזה, עומדים לתקוף מטרות אלה באמצעות יחידות חבלה מיוחדות וטילים, ולנסות ולהפריע לתנועת האוניות בתעלת סואץ, ולזרימת הנפט מהמפרץ הפרסי לים התיכון. מספיקה פגיעה באונייה אחת העוברת בתעלה, או פיצוץ בצינור הנפט המצרי, כדי שמחירי הנפט והביטוח בעולם יזנקו.
כמו כן מראה מידע זה על אפשרות של תקיפות טרור בתוך ישראל.
חששות אלה גברו, כאשר ביום א' 7.7, פוצצו חמושים סלפיים דרומית לאל עריש באמצעות לפחות 10 מטעני חבלה את צינור הגז ממצרים לירדן, ואספקת הגז הופסקה. המטה למלחמה בטרור הזהיר, בלילה ישראליים שלא לנסוע לסיני, וקורא לאלה הנמצאים שם לצאת מיד. המטה אומר בהודעתו כי לפי מידע הנמצא בידו צפויים פיגועים, כולל חטיפת מטיילים ישראליים ומערביים.
בידי הצבא המצרי מידע, כי יחידות פשיטה מיוחדות של מנגנון האחים המוסלמיים הנקרא אל גיאהאז אל סידי ,el giza al sidi קבלו הוראה לנסות ולתקוף את צינור הנפט 'סומוד' Sumed pipeline, המתחיל בעין סוחנה Ain Sukhna, במפרץ סואץ, ומסתיים כשהוא עובר דרך המדבר המערבי לאחר 320 ק''מ בסידי חאריר Sidi Kerir שעל חוף הים התיכון דרומית לאלכסנדריה. לאחים המוסלמים חשוב לפגוע בצינור נפט זה, מאחר ושותפות בו, נוסף לחברת הנפט המצרית EGPC, גם ארמקו הסעודית Saudi Aramco, וחברת ההשקעות בנפט של אבו דאבי the International Petroleum Investment Co of Abu Dhabi. האחים המוסלמים מעריכים כי גם סעודיה וגם איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, תומכות בצבא מצרים ובצעדיו נגדם.
במקביל מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה על התגברות הקרבות בין צבא מצרים בחצי האי סיני. ביום א' בלילה, וביום ב' 8.7 לפנות בוקר, התחוללו קרבות כאלה ליד גבול מצרים-ישראל לא הרחק מאילת. הדי הקרבות נשמעו היטב בבסיס חיל האוויר בעובדה, הנמצא כ-40 ק''מ צפונית לאילת. בגלל הקרבות סגר צה''ל את כביש מס' 12 המוליך מאילת צפונה לאורך גבול ישראל מצרים, לתנועה אזרחית.
קרבות היו גם באל עריש ובשייח' זווייד, שם יחידות פשיטה של לוחמים סלפים הנעים במיני ואנים, ועליהם מקלעים כבדים ומשגרי טילים, כולל טילי 'גראד', תקפו שורה של עמדות ומחסומים של צבא מצרים, לפחות חייל אחד ושוטר מצריים נהרגו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כתוצאה מהתקפות אלה, החל צבא מצרים מכווץ את מערך המחסומים שלו בסיני, כשהוא חוזר ומקים אותם רק בצמתים מרכזיים. המטרה היא לרכז בכל מחסום כוחות גדולים יותר.
מקורות מצריים אמרו ביום ב' 8.7, כי נשקלת אפשרות של פעולה צבאית משולבת בין צבא מצרים וצה''ל נגד מטרות של חמושים בסיני. המקורות אמרו כי ישראל הציעה כי שצה''ל יקח על עצמו לטפל בכמה גזרות של לחימה נגד הסלפים בסיני.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות