מספר החיילים הסוריים ההרוגים במרד 8,763. מספר הפצועים 21,357. 600 טנקים ונגמשים סוריים נפגעו

מספר החיילים ואנשי כוחות הביטחון הסוריים שנהרגו עד תחילת יולי, ב-17 חודשי לחימה של המרד הסורי בנשיא בשאר אסד, הוא 8,763. מספר הפצועים הוא 21,357. מספר הטנקים והנגמש''ים שהושמדו, או נפגעו בקרבות הוא 600, ששה אחוז מכלל כלי הרכב המשוריינים הנמצאים בידי הצבא הסורי. 200 מהם אפשר לתקן ולהחזיר לשירות מבצעי תוך שלושה חודשים.  אף פעם בכל ההיסטוריה הצבאית שלו, לא ספג הצבא הסורי אחוז גבוה כזה של אבידות.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ישנן יחידות קרביות סוריות שלמעלה מ-25 אחוז מכוח האדם שלהן נהרג, או נפצע. יחידה שספגה שיעור כזה של אבידות נחשבת ליחידה שיצאה מכלל פעולה.
למרות  שיעור גבוה כזה, ולמרות המשך עריקתם של מספר הולך וגובר קצינים בכירים וחיילים סוריים מהצבא, ומעברם לטורקיה, אין בצמרת הפוליטית והצבאית הסורית, ובוודאי שלא אצל הנשיא בשאר אסד ומשפחתו, שחלקם מחזיק בתפקידי פיקוד בכירים בצבא ובשירותי הביטחון והמודיעין הסוריים, דעה, או הרגשה, של התמוטטות המבשרת על תבוסה קרובה.
להפך, אסד וראשי  משפחתו, בטוחים כי במלחמה בסוריה ידם על העליונה, וכי קיצם ותבוסתם של המורדים קרובה ולא זו שלהם.
דברים אלה באו לידי ביטוי בצורה ברורה מאוד, בראיון שהנשיא בשאר אסד נתן השבוע לעיתון הטורקי הנפוץ 'הורייט' Hurriyet, בו הוא אמר כי אם לא הייתה לצידו תמיכתם של רוב הסורים, הוא היה נופל מזמן, כמו שהשאח הפרסי נפל ב-1979.
אסד וצמרת השלטון הסורית גם איננה מתרשמת מהיקף העריקות של גנרלים וקצינים סוריים אחרים מהצבא. מזווית הראייה שלהם, המדובר בקצינים שמזמן איבדו את תפקידיהם המבצעיים, הוצאו לחופשה ללא תשלום, והוחלפו בידי קצינים נאמנים לאסד, רובם קצינים צעירים עלוואים, אשר באו משורות מנגנוני הביטחון והמודיעין הסוריים, ומשורת המפקדים של מליצית 'השביחה', שהיא הכוח העלוואי העיקרי בסוריה הנאמן למשפחת אסד.
המקורות הצבאיים  של תיקדבקה דיווחו על חילופי גברי אלה בשדרת הפיקוד של הצבא הסורי כבר ביום שני 2 ביולי.
רוב הקצינים שעורקים באים מתוך קבוצות הקצינים שהוצאו לחופשה ואיבדו את תפקידיהם, או מתוך הקצינים שרואים כי הנשיא אסד ומשפחתו ממנים קצינים צעירים עלוואים מעליהם, בעוד שהם עצמם נשארים 'תקועים' בתפקידיהם ללא התקדמות.
המקורות הצבאיים שלנו  מדווחים, כי זה גם מה שקרה גם עם הפרסומים ביום ו' 6.7, על עריקתו של הבריגדיר גנרל הסורי  מנאף טלאס Brig. Gen. Manaf Tlass.
המורדים מציגים כאילו מנאף ערק לשורותיהם, אולם דבר זה איננו נכון.  מנאף נמצא ביום שישי בדרכו לפריס, להצטרף לאביו,  גנרל מוסטפה טלאס Mustapha Tlass, מי שהיה שר ההגנה הסורי במשך שנים רבות, ואשר עזב את סוריה לפי חמישה חודשים בתחילת מרס השנה, ואל אחותו נאהד עוג'ה Nahed Ojjeh . נאהד שהיא אלמנתו של מי שהיה אחד מסוחרי הנשק הסעודיים הגדולים ביותר במפרץ הפרסי אכרם עוג'ה  Akkram Ojjjeh. נאהד, היא בעלת קשרים מפותחים ביותר בעולם הערבי, אבל כמו אביה מוסטפה, היא גם בעלת קשרים הדוקים ביותר גם במוסקבה.
הסיבה העיקרית מדוע מוסטפה טלאס עזב את סוריה במרס הייתה, כי הוא נקלע לכפל נאמנויות כאשר המשפחה הסונית אליה הוא משתייך, עומדת בראש המרידה נגד הנשיא בשאר אסד בעיר הסורית ראסטן  Rastan ליד חומס. חוסר הרצון שלו להצטרף למורדים במשפחת אסד, ומצד שני חוסר הרצון שלו להלחם במשפחתו, הביאו את מוסטפה טלאס לעבור לפריס.
הסיבה העיקרית מדוע הבריגדיר גנרל הסורי  מנאף טלאס Brig. Gen.Manaf Tlass, שהיה מפקד חטיבה מס' 105, במשמר הרפובליקני הסורי, עזב את דמשק ויצא לפריס, היא שונה.  חטיבה מס' 105, אחראית בין שאר תפקידיה על הגנת ארמון 'האחדות', בו מתגוררת וממנו פועלת מכונת השלטון של משפחת אסד, על הר קאסיון בצפון דמשק. מנאף והחטיבה שלו השתתפו גם בדיכוי המרידה נגד אסד בחלקים שונים של סוריה.
במילים אחרות, מנאף היה אחד האנשים המקורבים והנאמנים ביותר על אסד
. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי במסגרת החילופים הנרחבים בשדרת הפיקוד הצבאית הסורית במפקדים עלוואים, החליטו נשיא סוריה בשאר אסד ומשפחתו, לא להחליף את מנאף בפיקוד על החטיבה, אלא פשוט לא לקדם אותו, כפי שהוא ציפה לתגמול עבור נאמנותו, מדרגת בריגדיר-גנרל לדרגת גנרל.
מנאף העריך, כי החלטה זו של אסד, מבשרת את סופה המתקרב של הקריירה הצבאית שלו, כקצין סוני הפועל במציאות של עלוואיזיצייה זוחלת בצבא הסורי. לכן הוא החליט לברוח אל משפחתו לפריס.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי בריחתו של מנאף מסוריה לא התבצע השבוע, כפי שהדברים מתפרסמים, אלא הוא יצא את סוריה ביום שלישי בשבוע שעבר ב-26  ביוני.
בעת כתיבת שורות אלה עדיין לא ברור לאן מועדות בדיוק פנייה של משפחת טלאס. האם משפחת טלאס תחליט לשמור על יחסיה ההדוקים עם הממסדים הצבאיים והמודיעיניים הרוסיים במוסקבה? או שהיא תחליט לבצע תפנית פרו מערבית, ולהצטרף למחנה המערבי-ערבי הקורא לעצמו 'ידידי סוריה', אשר נציגיו התכנסו בראשותה של שר החוץ האמריקנית הילארי קלינטון ביום ו' 6.7 בפריס. 
אם משפחת טלאס תחליט להצטרף למחנה  המערבי-ערבי, זו תהייה מכה קשה מאוד לבשאר אסד ולמשטרו. זו היא הסיבה מדוע האמריקנים משקיעים בשעות האחרונות מאמצים גדולים כל כך לשכנע באמצעות ראשי מדינות המפרץ הפרסי אישיות אחרת ממשפחת טלאס, פיראס טלאס Firas Tlass, הנחשב כשר האוצר של משפחת טאלס, הנמצא בדובאיי, לא רק לתמוך במחנה המערבי-ערבי העומד מאחורי המורדים הסוריים, אלא להביא אתו למחנה זה את משפחת טלאס כולה.
אולם, אם המשפחה תחליט להישאר במחנה הרוסי, זו תהייה מכה קשה למדיניות האמריקנית-ערבית כלפי סוריה.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות