מסתמן: שיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי בעיראק ובסוריה


הולכים ומתרבים הסימנים, כי ממשל הנשיא אובמה בוושינגטון, וממשל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, מתקרבים להסכמה על שיתוף פעולה צבאי בסוריה ובעיראק.  השאלה המרכזית היא: האם שיתוף הפעולה יהיה חשאי ואד-הוק לגבי כל פעולה או זירה, או שיתוף פעולה פומבי?   
הסימן החזק ביותר להתפתחות זו ניתן, ביום שלישי 27.10, בידי שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר Ash Carte, אשר אמר בהופעה לפני וועדת השירותים המזוינים של הסנט, כי ארה''ב תתחיל בצורה גלויה בפעולות ישירות על הקרקע כנגד כוחות ISIS  בעיראק ובסוריה' U.S. will openly begin "direct action on the ground" against ISIS forces in Iraq and Syria. עד עתה ממשל אובמה התנגד להצבתם ופעולתם של חיילים אמריקנים בסוריה ובעיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כאשר מתחילה מעורבות צבאית 'מצומצמת', היא תמיד מתרחבת בהתאם לצרכים הצבאיים בשטח. גם הכוונות משתנות: מהלך כזה יכול להיגמר במעורבות גדולה  של חיל האוויר האמריקני במלחמה, ומעורבות גדולה יותר של כוחות קרקעיים רוסיים.  
מקורות בפנטגון אמרו בהבהירם את דברי שר ההגנה, כי בסוריה תפעיל ארה''ב יחידות קטנות של כוחות מיוחדים, ואילו בעיראק ארה"ב תפעיל 'יועצים צבאיים'.
בשני המקרים מדובר למעשה ביחידות של כוחות מיוחדים אמריקנים. בעיראק הכוחות האמריקנים יפעלו ביחד עם כוחות עיראקים ואיראניים ליד העיר ראמאדי, בירת מחוז אנבאר Anbar, הנמצאת במרחק של 110 ק''מ מערבית מבגדאד,  אשר נפלה לידי כוחות ISIS בחודש מאי השנה.
בסוריה, יפעלו הכוחות האמריקנים ביחד עם כוחות כורדיים  בצפון-מזרח סוריה של המיליציה הכורדית PYD-YPG, כאשר הם מנסים להתקדם לעבר ראקא Raqqa, שהיא בירת ISIS בסוריה. 
ביום ה' בשבוע שעבר ב-22.10, פעלו כבר כוחות מיוחדים אמריקנים בצםון עיראק, כאשר לוחמים של יחידת 'דלתא' Delta פרצו ביחד עם לוחמי יחידות מיוחדות כורדיות עיראקיות, לבית כלא של ISIS ליד קירקוק ושחררו עשרות אסירים כורדיים.
פעולה אמריקנית-כורדית זו, ראשונה מסוגה, הביאה לתגובה טורקית נזעמת, שבתגובה לכך תקפו ביום א' 25.10, באמצעות מטוסים פעמיים את מוצבי PYD-YPG בתל-עבייאד  Tal Abyad בצפון סוריה.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי תל-עבייאד היא הנקודה הקרובה ביותר לבירת ISIS ראקא, בה נמצאים הכוחות הכורדים המשתפים עתה פעולה עם האמריקנים.
אנקרה  מתנגדת בחריפות לשיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-כורדי בסוריה ובעיראק. אולם הפעולה המשותפת של כוחות אמריקנים וכורדים מבציעה על כך, כי ממשל אובמה החליט להתעלם מהתנגדות טורקית זו ולקדם את מעורבותם של כוחות קרקע אמריקנים בסוריה.
גם וושינגטון וגם מוסקבה, מסרבות להגיב על האפשרות, כי צבא ארה''ב וצבא רוסיה ישתפו פעולה במלחמה נגד ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההתפתחויות בשעות האחרונות בשטח מחזקות אפשרות כזו.

נשיא רוסיה פוטין חזר ואמר כמה פעמים, כי 'אין לו כל תוכניות להציב כוחות קרקע רוסיים בסוריה' I have no plans to put ground troops in Syria.  במילים אחרות, הרוסים יסתפקו בתקיפות אוויריות. הצהרתו של שר ההגנה האמריקנים מיום ג' מדברת בפירוש על הפעלתם של כוחות קרקעיים אמריקנים בסוריה ובעיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למעשה אין הבדל גדול בין העמדה האמריקנית והרוסית. בעוד שהאמריקנים יפעלו בסוריה ביחד עם הכורדים באמצעות כוחות קרקע, הרוסים יפעלו ביחד עם קבוצות מורדים סוריים אחרות באמצעות כוחות אוויר.
זו הייתה הסיבה מדוע מוסקבה פרסמה ביום ב' 26.10, כי משלחת של 'צבא סוריה החופשית' ה-FSA, שהוא ארגון מורדים סוריים הנתמך על ידי ארצות הברית, ישראל וסעודיה, נמצאת במוסקבה במטרה לתאם את הפעולות הצבאיות שלהם עם הרוסים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הנושא הסורי והמעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, ומה המדיניות הצבאית שישראל וצה''ל צריכים לנקוט, יעמוד במרכז שיחותיהם של שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר ושר הביטחון הישראלי משה (בוגי ) יעלון הנמצא עתה בוושינגטון.

 

Print Friendly, PDF & Email