מס' טילי החמס ברצועה יותר מ-10,000. בספטמבר מספר הטילים יהיה יותר מ-11,000

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר ביום ב' 30.5, בוועדת החוץ והביטחון כי למצרים יש קשיים לממש את הריבונות שלה בסיני. ארגוני הטרור העולמיים בוחשים שם וזה הולך וגובר בגלל הקשר שיש לסיני לעזה. בעקבות זאת גם החמס מתחזק בסיני ובמצרים.
בכך אין חדש. כך היה במשך כל השנים בתקופת חוסני מובראק, וכך מתרחש גם ב-4 החודשים האחרונים, מאז פברואר, שעה שהכת הצבאית המצרים עלתה לשלטון בקהיר.
המשוואה היא פשוטה: כאשר האחים המוסלמיים, תנועת האם של החמס, מתחזקים במצרים, גם החמס מתחזק שם  וברצועה.
גם הטקטיקה לדבר על המצב במצרים, כתרגיל בהסחת הדעת ממה שקורה באמת בגבולותיה של ישראל, ובמיוחד ברצועת עזה, איננה טקטיקה חדשה.  נהגו בה כל ראשי הממשלה, שרי הביטחון, והרמטכ''לים שקדמו לתקופת נתניהו. לפי טקטיקה זו, צריכים תושבי ישראל לדעת להסיק בעצמם מסקנות לגבי המצב בעזה רק כאשר טילים שנורים משם מתפוצצים ליד בתיהם.
להלן מדריך קצר שמגישים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה למה שבנימין נתניהו, מנסה להסתיר, ומה הוא לא סיפר לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ומדוע החמס מתחזק ברצועת עזה, ולא במצרים, כפי שנתניהו טוען, בניסיון ישראלי להרוויח לגבי הרצועה זמן שאול נוסף.
1. מספר טילי הקרקע-קרקע שבידי החמס, עבר בתחילת חודש מאי את קו ה-10,000. במילים אחרות, אם החמס יחליט לשגר 150 טילים ביום, כפי שכבר ביצע ב-9 באפריל השנה (אז נורו 133 טילים), לעבר מטרות בישראל, הוא יוכל לעשות זאת במשך 66 יום רצופים.
2.
קצב הברחת הטילים לרצועה מסיני מתגבר, וההערכה המודיעינית היא כי כל שבוע עד שבועיים מוכנסים לרצועה, למרות המצור הצבאי הישראלי, כ-30 טילים חדשים מכל הסוגים.
כמו שישראל וצה''ל, לא פעלו שנים, ואינם פועלים גם היום להפריע לזרימת הטילים, ומערכות טיליות נוספות כמו טילי נ''ט ונ''מ, לחיזבאללה בלבנון, כך הם אינם עושים מאומה נגד זרימת הטילים לחמס. צה''ל איננו דואג גם להשמיד את מאגרי הטילים בתוך הרצועה.
3. לא ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון  אהוד ברק, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, אף פעם לא ספרו לציבור בישראל כיצד באמת הושגה הפסקת אש מוחלטת כזו ברצועה, כפי שמתקיימת כיום, לאחר הירי המסיבי של טילי החמס על שבעה ערים בישראל, שהגיע עד פאתי קריית גת וראשון לציון, בשבת 9 באפריל.
הסיבה המוצגת בישראל היא כוח ההרתעה של צה''ל והאיום שלו לצאת לפעולה צבאית גדולה ברצועה, הם ששכנעו את החמס להפסיק את הירי. אלה הם דברים לא נכונים.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי הכת הצבאית המצרית פנתה באותו סוף שבוע לממשלת ישראל בשאלה האם כאמצעי להשיג הפסקת אש ברצועה, קהיר יכולה להבטיח לחמס שצה''ל לא יתקוף אותו.
המצרים צרפו לפנייה זו רשימה של חמישה צעדים עיקריים שהם עומדים לנקוט ברצועה, :
א. להביא לחתימת הסכם פיוס בין הפת''ח והחמס. ההסכם נחתם חודש לאחר מכן ב-4.5 .
ב.  מצרים תתחיל לספק לרצועת עזה דלק, חומרי מזון בסיסיים, ותרופות, דבר שיחליף בהדרגה את האספקה הישראלית. המקורות שלנו מציינים, כי סעיף זה סותר את הפרסומים במצרים ובישראל, כי מעבר רפיח נפתח רק לאנשים ולא לסחורות. בקרוב מצרים תתחיל להעביר בו, בהסכמת ישראל, סחורות.
ג. מצרים תקים בעזה מטה מודיעני גדול שיפקח על הביטחון ברצועה. במילים אחרות, מצרים תיקח על עצמה, מה שזמן רב סירבה לעשות, לקחת על עצמה את האחריות הביטחונית לגבי הרצועה.
ד. מאחר וישראל תערוב לקהיר שהיא לא תתקוף יותר את החמס, קהיר תערוב לחמס שהמטריה הצבאית-מודיעינית שהיא תפרוש על הרצועה, תגן עליה מפני התקפות של צה''ל.
ה. מצרים תבהיר לחמס, כי מצרים מוכנה לקחת על עצמה לטפל בנושאים הבין פלסטינים, וברצועת עזה בשני תנאים: החמס ייתן ערבויות ל'קהיר שהפסקת האש עם ישראל תהייה מוחלטת ולא יהיה שום ירי מהרצועה לעבר ישראל. תנאי שני: החמס יסכים לחדש את המו''מ על שחרור גלעד שליט, ולהביא בסוף לשחרורו.
קהיר אמרה לירושלים, שאם ישראל מקבלת את הנקודות המצריות, הפסקת האש ברצועת עזה תיכנס מיד לתוקפה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי ראש הממשלה נתניהו נתן הוראה להיענות בחיוב לנקודות המצריות, למרות שפירוש הדבר היה שהחמס לא התחייב לשום דבר לגבי ישראל, וכל התחייבויותיו הן לקהיר.
טכנית, נכון להיום, החמס לא קבל על עצמו שום הפסקת אש עם ישראל.
כל מה שקרה במישור המשוואה הצבאית בין ישראל לחמס ברצועה הוא כי החמס ששיגר ב-7 לאפריל טיל נ''ט על אוטובוס תלמידים שנע בתוך ישראל, ורצח נער בן 16 מבית שמש, ויומיים לאחר מכן שיגר טילים לפלמחים לנקודה הצפונית ביותר אליה הגיע אי פעם, יצא מהמהלכים האלה ללא פגע מבלי שצה''ל יגיב עליהם.
קהיר גם לא לקחה על עצמה לבצע שום צעדים בסיני לצמצום הברחות הנשק לחמס.
מאחר ובחודש ספטמבר, כלומר בעוד שלושה חודשים, תערכנה בחירות לפרלמנט במצרים, ובקהיר יכולה לקום ממשלה של האחים המוסלמיים, אפשר וצריך להניח, כי ממשלה זו לא תכבד את ההסכמות שהושגו על ידי הכת הצבאית, בייחוד אלה הקשורות בחמס.
הדבר היחיד שהתרחש במציאות בשטח מכל רשימת התנאים-ההבטחות המצרית הארוכה הזו, היה חתימת הסכם הפיוס בין הפת''ח והחמס, שעתה גם הוא תקוע, לא רק בגלל שאף אחד מסעיפיו לא קיום לא על ידי הפת''ח, או החמס, אלא גם בגלל סכסוך הולך ומעמיק בין הנהגת החמס בעזה, והנהגת החמס בדמשק, מי קובע עתה את ניהול העניינים בחמס. גם הסכסוך הזה הוא סימן מובהק להתחזקות החמס  בעזה ולמקום היותר ויותר מרכזי שהוא תופס אצל האחים המוסלמיים המצריים.
לכך צריך להוסיף גורם מרכזי נוסף שבאמצעותו ישראל מחזקת בהתמדה את החמס. כל חודש מעביר בנק ישראל, באמצעות מכוניות משוריינות של חברת 'ברינקס', משום שאף בנק בישראל איננו מוכן לעשות זאת, אחרת הוא ישבור את הסנקציות האמריקניות על איראן ועל החמס, כ-13 מיליון דולר, שהם כ-50 מיליון ש''ח לחמס, בנימוק שישראל היא זו שצריכה לדאוג למזומנים שיפעילו את כלכלת הרצועה. זה שכולם יודעים, כי זהו הכסף שבו החמס משתמש כדי לממן את מנהרות ההברחה ואת קניות הנשק שלו, בייחוד הטילים, מזה בממשלת ישראל ובצה''ל מתעלמים, ומעמידים פנים, שהם אינם יודעים במה מדובר.
אלה הם הסיבות האמיתיות מדוע החמס מתחזק במצרים, אבל בראש ובראשונה ברצועת עזה.
 

Print Friendly, PDF & Email