מעודדת מהשיתוק של אובמה ונתניהו, מאשימה איראן את ה-IAEA, כארגון שחדרו אליו טרוריסטים ומחבלים

הביטחון העצמי ההולך וגואה של הצמרת האיראנית, כי לא ארה''ב ולא ישראל, יתקפו את התוכנית הגרעינית האיראנית, נחשף שוב ביום שני 17.9, כאשר ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית פראדיון עבאסי-דוואני Fereydoun Abbasi-Davani, בהופעה בפני הישיבה השנתית של מליאת מועצת ה-IAEA בווינה, האשים את הסוכנות כחדורה  על ידי 'טרוריסטים ומחבלים' terrorists and saboteurs might have infiltrated the agency, אשר מעורבים בפעולות החקירה והמגעים של הסוכנות עם איראן הנוגעים לתוכנית הגרעינית שלה. כמו כן האשים עבאסי-דוואני, את ה-IAEA, שהוא מושפע יותר 'ממדינות מסוימות', רמז לארה''ב ולישראל.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מספיק היה לאיראנים להקשיב לכל חילופי הדברים האמריקנים-הישראלים- האירופאים, ביום א' וב' 17.9-16, הנוגעים לתוכנית הגרעינית האיראנית ולאפשרות כי תותקף כדי להביא לעצירתה, כדי שראש התוכנית הגרעינית האיראנית ירשה לעצמו להשמיד דברים בוטים כאלה מעל הבמה המרכזית הגרעינית הבינלאומיים.
פירושם של דברים אלה הוא, כי טהרן מאשימה את אלה המנהלים אתה מו''מ מטעם ששת המעצמות וה- IAEA, כקשורים, או מושפעים מגורמי טרור שחדרו לשורותיהם. לפי הקו של טהרן, לא איראן מנהלת מערכת טרור בינלאומית נגד מטרות מערביות באפגניסטן, עיראק, המפרץ הפרסי ובסוריה, ונגד מטרות ישראליות, אלא המערב בראשות ארה''ב וישראל מנהלות באמצעות ה-IAEA מערכת טרור וחבלה נגד איראן.
לאחר ניסיון להראות כי אין חילוקי דעות ממשים בין ממשל אובמה לממשלת ישראל לגבי ההערכות המודיעיניות על התוכנית הגרעינית האיראנית, אמרה שגרירת ארה''ב באו''ם סוזן רייס, ביום א' 16.9 ברשת CNN, 'אין להם (לאיראנים) נשק גרעיני'. 'יש עוד מרווח וזמן רב, לפני שיהיה להם נשק גרעיני, ולפני שהם יקבלו החלטה לגשת לבנות אותו'. ציטוט המקור: They do not have a nuclear weapon. Our shared intelligence assessments is that there is still a considerable time and space before they will have a nuclear weapon should they make the decision to go for that.
במלים אחרות, לא רק שאין דחיפות לנקוט איזה שהיא פעולה אמריקנית, אלא גם אין צורך לנקוט בשום פעולה ישראלית.
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהופעה ברשתות טלוויזיה אמריקניות אחרות, סתר את דבריה  של רייס, ואמר כי 'איראן נמצאת רק ששה או שבעה חודשים', ממה שהוא רואה כקו אדום ישראלי, מהנקודה בה לאיראן יהיו 90 אחוז ממה שהיא זקוקה כדי לבנות פצצה גרעינית' Iran was only six or seven months from having “90 percent" of what it needed to make an atomic bomb.
אולם דבריו של נתניהו נפלו על אוזניים אטומות בוושינגטון, שם גם הנשיא אובמה, וגם שר ההגנה ליאון פאנטה, אמרו כבר בשבוע שעבר בצורה שלא יכולה להיות ברורה יותר ממנה, כי ארה''ב לא תציב קווים אדומים לאיראן, משום שנשיאים אמריקנים אינם נוהגים כך, ואם יהיה צורך לפעול צבאית נגד איראן ארה''ב תפעל נגדה מתי שהיא תמצא לנחוץ, ולא מתי שישראל רוצה בכך.
פאנטה האשים את נתניהו, כי הוא עצמו איננו מציב קווים אדומים ישראליים מול איראן. על האשמה זו חזר ביום שני גם מי שהיה שגריר ארה''ב בישראל מרטין אינדיק, כאשר אמר בניגוד לדוברים אמריקנים אחרים,  כי הוא חוזה עימות צבאי בין ארה''ב ואיראן בגלל נושא הגרעין ב-2013, כלומר בשנה הבאה. אינדיק לא פירט על מה דבריו מסתמכים.
התבטאויות בינלאומיות נוספות שהושמעו ביום ב' 17.9 בנושא הגרעין, כוונו גם הם נגד מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו האומרת כי הולך ואוזל שעון החול לקראת תקיפה ישראלית של התוכנית הגרעינית האיראנית.
הבולטת בהתבטאויות אלה היו דבריה של קנצלארית גרמניה אנג'לה מארקל, אשר מצד אחד אמרה, כי התוכנית הגרעינית האיראנית לא מאיימת רק על ישראל אלא על העולם כולו, אולם לדעתה יש עדיין זמן רב למו''מ עם איראן, עד אשר תצטרך להתקבל החלטה לפעול נגד התוכנית הגרעינית האיראנית כדי לעוצרה.
במקביל לדבריה של מארקל, אמר ביום ב' ראש הסוכנות הגרעינית ה-IAEA,  יוקיאה אמאנו Yukiya Amano, כי למרות שעד כה נשכלו כל המגעים בין הסוכנות ואיראן, הוא חושב כי עדיין השיחות בין ווינה לטהרן צריכות להמשך. גם מתאמת פעולות החוץ של האיחוד האירופאי, קתרין אשטון, הודיעה כי היא תיפגש ביום ג' 18.9 'לשיחות פרטיות' באיסטנבול, עם היועץ לביטחון האיראני סעיד ג'אלילי, הנמצא שם ומנהל שיחות עם הטורקים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מה שאנו רואים כאן הוא מהלך בינלאומי חדש בהנהגתה של ארצות הברית ליצור מומנטום חדש בשיחות הגרעיניות עם איראן, למרות שבמשך למעלה משלוש וחצי שנים של שלטון ממשל אובמה, שיחות אלה וגם הסנקציות האמריקנית והבינלאומיות, לא רק שלא הביאו לשום הפסקה בתוכנית הגרעינית האיראנית אלא הביאו להאצתה.
המהלך האמריקני-אירופאי החדש לא נועד לעצור את איראן, הוא נועד לעצור את נתניהו ואת תוכניותיו לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית.     
במצב כזה לא צריך להתפלא כי ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית פראדיון עבאסי-דוואני, מרשה לעצמו את הגורמים המתנגדים לתוכנית הגרעינית האיראנית 'כגורמים טרוריסטיים'. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות