'מעטפת אש' אווירית רוסית מסביב לדרוזים בדרום סוריה

בעוד הדיווחים מהמלחמה בסוריה מתרכזים במתרחש בקרבות ליד חאלב ולאורך גבול סוריה עם טורקיה, נוצר  ביום א'  21.2, בדרום סוריה מצב בו מאות אלפי סוריים, רובם מורדים על משפחותיהם עושים עכשיו את דרכם מהגבול הסגור בין סוריה וירדן, לכיוון גבול סוריה עם ישראל.
בסוף השבוע גבר קצב ההפצצות של חיל האוויר הרוסי על הערים והיישוביים בדרום סוריה, ובראשן הערים דרעא Darra ונאווה Nawa. בשבת 20.2 התפשטו ההפצצות הכבדות לרוב האזורים בדרום, כאשר הרוסים מפציצים לפחות 10 עיירות בדרום במה שמשקיפים צבאיים מגדירים 'כהפצצות הכבדות ביותר שהרוסים בצעו עד עכשיו בסוריה'.
הרוסים רוצים להשיג בהפצצות שתי מטרות עיקריות:
1. לכבוש סופית את דרעא ולהחזיר את העיר לשלטונו המלא של נשיא סוריה בשאר אסד.
2. להכניע סופית את המורדים בדרום סוריה ולהביא להתמוטטותם, לכניעתם, או לבריחתם לירדן ולישראל.
האינטנסיביות  של ההפצצות הרוסית, וההתקפה הקרקעית שבאה בעקבותיהן של כוחות סוריה, איראן וחיזבאללה על דרעא ונואה, מצביעות על כך כי המשלחת הישראלית ששהתה במוסקבה בשבוע שעבר בראשותו של מנכ''ל משרד החוץ דורי גולד, נכשלה לשכנע את הרוסים להפסיק או לפחות להוריד את גובה הלהבות של הפעילות הצבאית שלהם לאורך גבולות סוריה עם ישראל וירדן.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי המטוסים הרוסיים הקימו ומבצעים בשעות האחרונות 'מעטפת אש' מסביב להר הדרוזים שם מתגוררת רוב האוכלוסייה של הדרוזים הסוריים המונה כ-750,000 איש.
למבצע הרוסי יוצא הדופן הזה, הראשון מסוגו במלחמה בסוריה שלוש מטרות:
א. לא לאפשר לכוחות ISIS  לתקוף את הר הדרוזים ממזרח-מאזור דיר א-זור.
ב. לא לאפשר למורדים הסוריים הנסים מזרחה מהפצצות הרוסיות למצוא מקלט בהר הדרוזים.
ג. אפשר וצריך להניח, כי הידיעה שמטוסים רוסיים מקיימים מסביב לשעון 'מעטפת אש' מסביב למיעוט אתני ודתי בסוריה כדי להגן עליהם, התפשטה בסוריה במהירות, ומפגינה בפני מיעוטים אחרים, ובייחוד הכורדים בצפון סוריה, עד איזה מרחק רוסיה והצבא  הרוסי מוכנים ללכת בהגנה על מיעוטים סוריים שהופכים להיות בעלי בריתם.
'מעטפת אש' זו החוסמת את נתיב בריחתם של המורדים הסוריים מזרחה, מאלצת אותם לפנות דרומה לכיוון גבול סוריה וירדן. אולם כפי שכבר דיווחנו בשבוע שעבר תפס הצבא הירדני  את כל מעברי הגבול שבין סוריה ולירדן שהיו מוחזקים על ידי כוחות המורדים וסגר אותם. כמו כן נסגר המעבר היחיד העיקרי שעדיין נשאר פתוח בין ירדן לסוריה-מעבר רמתא Ramta  
כתוצאה מכך האפשרות היחידה שנשארה בפני המורדים ומשפחותיהם היא לפנות מערבה לעבר גבול סוריה עם ישראל.
בישראל הטילו איפול על התרחשות זו כאילו איננה קיימת בשטח. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי תוך כמה ימים תיווצר במעבר עין זיוון-קוניטרה מצב דומה לזה שקיים על גבולות סוריה עם ירדן ועם טורקיה, בו מצטופפים ליד המעבר מאות אלפי פליטים סוריים שישראל תצטרך לספק להם אוהלים, מים, מזון ורפואות.       

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות