מעמדו הרופף של בולטון בוושינגטון, הפך את מפגש היועצים לביטחון לאומי בירושלים, לדו-שיח בין מוסקבה לירושלים

למרות שלא הושגה שום התקדמות ממשית לא בנושאי איראן ולא בנושאי סוריה, בפגישת שלושת היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוסיה וישראל, ג'ון בולטון, ניקולאי פאטרושוב ומאיר בן שבת שנערכה, ביום שלישי 25.6, בירושלים,  ותימשך ביום ד' 26.6, היו בה כמה נקודות מעניינות.  המקרינות אור על המצב האמיתי במזרח התיכון, ועל הזירה הפוליטית הפנימית הישראלית.

1.במצב בו כל הדרישות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  מאיראן הצטמצמו לפתע לדרישה אחת בלבד, (מהלך בו איש לא שם לב בישראל), וכל מה שהוא דורש ממנה עכשיו היא התחייבות שאף פעם לא יהיה לה נשק גרעיני, ( לאן נעלמו 12 הנקודות שהציב שר החוץ מייק פומפיו, לפני כמה ימים כדרישות אולטימטיביות מטהרן?), ואיש אינו יודע ואיננו בטוח מה יהיה הצעד האיראני הבא של טראמפ, אין לשלושת היועצים לביטחון לאומי על מה להחליט.
אפילו אם יש להם רעיונות/הצעות זה לא הזמן להעלות אותן.

2. כאשר טהרן מודיעה, ביום ג', כי בתגובה על הטלת סנקציות על המנהיג העליון של איראן האייטוללה עלי חמנאי, נסגרו כל הערוצים הדיפלומטים בינה לבין וושינגטון, היא מתכוונת לכך שגם הערוצים החשאיים שהתנהלו עד עכשיו, עליהם המקורות של תיקדבקה דיווחו בלעדית, באמצעות שוויץ ועיראק נסגרו גם הם. 
במצב כזה לא היה מראש שום סיכוי שאיראן תסכים לכל הצעה/פתרון למצב בסוריה עליו ידונו בירושלים ארצות הברית, רוסיה וישראל.
במילים אחרות, לשלושת היועצים לביטחון לאומי לא היה הרבה על מה לדבר.

3. היועץ הלאומי לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון הגיע למפגש זה כשהוא מוכה וחבול אישית ודיפלומטית על ידי נשיא ארצות הברית טראמפ, שכינה אותו  בראיון שנתן לרשת NBC, 'נץ מוחלט' John Bolton is absolutely a hawk. 'אם זה היה תלוי בו,' המשיך הנשיא, 'הוא היה יוצא למלחמה נגד כל העולם בו זמנית'. If it was up to him he'd take on the whole world at one time.
עד לפני זמן לא רב היה בולטון איש הקשר המרכזי של ממשל טראמפ עם מוסקבה, אבל זה כבר כמה חודשים שהנשיא טראמפ הרחיק אותו גם מהזירה המדינית הזאת.

4. מעמדו האישי של בולטון בוושינגטון הפך את השיחות בירושלים למעשה לשיחות דו-צדדיות בין רוסיה וישראל, כאשר מוסקבה וירושלים, ובולטון מצטרף לכך, שהן מסכימות שיש לפנות את כל הכוחות הזרים בסוריה, אולם ארה"ב, ישראל ורוסיה, חלוקות ביניהן על התפקיד שהכוחות האיראניים ממלאים בסוריה. 
בכך למעשה נחסמה לעת עתה הדרך להשגת הסכם בין וושינגטון ומוסקבה בתיווכו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת מפגש הפסגה בין הנשיאים טראמפ ופוטין, אשר יתקיים בסוף החודש במסגרת וועידת מנהיגי ה-G-20 באוסקה שביפן.

5.  עצם העובדה שמנהיגי שתי מעצמות העל העולמיות הסכימו לשלוח את היועצים לביטחון שלהם לירושלים לשבת סביב שולחן אחד שבראשו ישב ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו היא הישג דיפלומטי חסר תקדים של ראש ממשלה ישראלי, אשר השיג את תמיכתם האישית של שני מנהיגים אלה.

6. גם לעובדה, כי מוסקבה הסכימה לכך שהמפגש ייערך בבית מלון ( מלון אוריינט) במזרח ירושלים היא התפתחות ללא תקדים. ישראל יושבת מסביב לשולחן אחד עם הבכירים שבנציגי שתי מעצמות העל במזרח ירושלים ודנה יחד אתם בנושאים אזוריים, הוא צעד רוסי משמעותי נוסף בהכרה רוסית, ואפילו חלקית, של ירושלים כבירת ישראל.
למוסקבה היה חשוב, כי ביום שבחריין נפתחת הוועידה הכלכלית לעתיד הפלסטינים בחסות ארה"ב היא תשתף בפתיחת וועידה חשובה יותר מבחינתה בירושלים.

7. ההודעה שנמסרה  בפתיחת הוועידה על ידי נתניהו, והועלמה על ידי אמצעי התקשרות הישראליים, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יגיע בקרוב לביקור ישראל, כבר מרמזת על כך, כי כפי שפוטין התערב לטובת נתניהו בבחירות בחודש אפריל, כך הוא יפעל לקראת הבחירות הקרובות בספטמבר.
הקלף הרוסי עליו ראש 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן מהמר איננו בטוח יותר.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות