מערכת הבחירות הנוכחית דומה לתחרות אגרוף בה שני המתחרים בזירה נתניהו וגנץ מסרבים להכיר במכות שכל אחד מנחית על השני

יו"ר וועדת הבחירות שופט בית המשפט העליון חנן מלצר סבור, כי אף פעם לא הייתה במדינת ישראל מערכת בחירות כל כך סוערת כמו מערכת הבחירות הנוכחית.
תיקדבקה סבור שהוא טועה.
מתוך 21 מערכות בחירות שהיו עד כה בישראל לכנסת מערכת הבחירות הנוכחית, אשר תסתיים בסוף השבוע, היא מערכת הבחירות הרדודה, המלוכלכת, המשעממת, אבל גם המוזרה ביותר.

לא רק ששום שאלה הנוגעת לחיי אזרח הישראלי, החל מנושאי ביטחון, ועד לנושאי כלכלה, בריאות, פער בין המעמדות השונים, הוזכר אפילו פעם אחת במהלכה, אלא שהנושא העיקרי שעורר קצת רעש בדעת הקהל היה חופש הקנייה והשימוש בקאנביס.
עצם העובדה שכל ראשי המפלגות, מלבד הדתיות-חרדיות, התייצבו כאיש אחד מאחורי דרישתו של  ראש מפלגת 'זהות' משה פייגלין להתיר חלוקה/מכירה חופשית של קאנביס בישראל, דבר שממילא מתקיים בחלק מהשמחות/המסיבות, או החתונות בישראל, היא עדות נוספת לרמה הנמוכה של מערכת הבחירות.

משה פייגלין, איננו אידיאולוג גדול והחלוקה הפוליטית הישראלית המסורתית לפיה המצביעים הישראלים מתחלקים לששה גושים ימין, מרכז, שמאל, דתיים, חרדים, וערבים, איננה מעניינת אותו.
המצב במערכת הבחירות הנוכחית אפשר לו להכריז השבוע, כי יתמוך בממשלה שירכיב כל אחד מהגושים האלה  לפי מספר תיקי השרים שהוא יקבל.  מי שייתן לו את מספר השרים הגדול ביותר הוא שיקבל את תמיכת מפלגתו. ולמרות כל זאת, הוא ומפלגתו נחשבים 'כהפתעה של הבחירות'.  

במצב כזה אין פלא שמערכת הבחירות בישראל התמקדה בשני נושאים אישיים: האם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ימשיך לשמור על שלטונו ושלטון 'הליכוד', או האם בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון, וגבי אשכנזי, יצליחו להדיח אותו ולבוא במקומו כשהם מרכיבים את הממשלה החדשה.

ביום שישי 5.4, הנחית יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר מכה על 'מפלגת כחול לבן', ועל העיתונים 'הניו יורק טיימס' ו'ידיעות אחרונות' כאשר דחה את עתירת 'כחול לבן' נגד הליכוד ויצחק חדאד בעקבות התחקיר בנוגע לרשת הבוטים למען קמפיין הליכוד.
השופט מלצר קבע, כי לא הוכח שהפעולות נעשו על רקע של רשת מתוכננת מטעם 'הליכוד', או שהדברים אירעו בהכוונתו.
במילים אחרות, לכל הפרסומים, של מומחי הסייבר למיניהם ולדבריו של בני גנץ, כי 'הליכוד מנהל טרור תודעתי', לא היה יסוד.

זו הייתה רק דוגמא אחרונה נוספת, כיצד כל הנושאים שהוכנו בקפדנות על ידי צבאות של מומחי יחסי ציבור, אנשי תקשורת ששימשו כתלבי חצר, ואסטרטגים של בחירות, החל מהפריצה האיראנית לטלפון הסלולרי של גנץ, ועד לאפשרות שמבקר המדינה יפנה אולי ליועץ המשפטי לחקור עוד פרשת שחיתות פלילית 'אחרונה' בה נתניהו מעורב, ירדו במהירות מסדר היום הציבורי מבלי שישנו בצורה דרמטית את דפוסי ההצבעה הישראליים.
לכן מערכת הבחירות הנוכחית קיבלה אופי של תחרות אגרוף, בה שני המתחרים העיקריים נתניהו וגנץ עומדים בזירה ומסרבים להכיר במכות שכל אחד מנחית על השני.
עדיין מוקדם לדעת מי מבין השניים, בנימין נתניהו שפתח כבר בימים האחרונים במסע צעקות 'הצילו', כשהוא מאיים כי ל'כחול לבן' יש יתרון בסקרים של 4 עד 5 מושבים בכנסת, או 'ראשי 'כחול לבן', המדברים על עצמם כעל מנצחים וודאיים שלא רק ירכיבו את הממשלה הבאה אלא גם יישנו את כל צורת החיים במדינה, כאשר לגמרי לא ברור כמה ישראליים באמת רוחצים לשנות את צורת חייהם-יצליח.
בנימין נתניהו שברגע האחרון קורא לתומכי הימין להצביע עבור 'הליכוד', שבר את ההנחה המרכזית של כל הפרשנים, כי הבחירות תוכרענה לפי גושים,  נתניהו איננו מעוניין בניצחון גוש הימין, הוא מעוניין בניצחונו.

מפלגת 'כחול לבן' מוצאת את עצמה ערב הבחירות במצב דומה.
הסכם הרוטציה בין שני מנהיגיה בני גנץ ויאיר לפיד מהווה עבורה בעיה אלקטורלית קשה. לא רק שמפלגה הזו לא חתמה על הסכם עודפים עם שום מפלגה אחרת, אלא שהסדר הרוטציה איננו מקובל על רבים מהבוחרים הישראליים.
נקודה נוספת היא חוסר האמון המופגן שארבעת ראשי המפלגה מביעים בפגישות סגורות, שכמובן מיד מודלפות, אחד כלפי השני.  מערכת התעמולה של המפלגה הזו הייתה מבולבלת ולא אחידה. אולם את הנזק העיקרי למפלגה גרם המנהיג בני גנץ כאשר בשיחות סגורות עם פעילים במחנה שלו אמר, שני דברים.
א. הוא איננו פוסל את האפשרות לשבת בממשלה ש'הליכוד' ונתניהו ירכיבו.
ב. אין לו אמון באף אחד משלושת שותפיו להנהגה .

משאלי דעת הקהל הישראליים, שגורמים אקדמאיים עצמאיים בלתי תלויים, קובעים, כי למעלה מ-50 אחוז מהציבור הישראלי אינם מאמינים לתוצאות שלהם, קובעים כי 'הליכוד' ו'כחול לבן' נמצאים במצב של כמעט תיקו כאשר כל אחד מהם מקבל 30 פלוס מינוס כמה מושבים בכנסת.
תוצאה כזו יכולה להביא אחת משתי האפשרויות:
בגלל התיקו, או כמעט התיקו הפוליטי, תקום ממשלת אחדות לאומית בין 'הליכוד' ובין 'כחול לבן'
אפשרות שנייה, 'כחול לבן' תתפלג. ותקום ממשלת אחדות בראשות 'הליכוד' ובהשתתפות החלק 'הכחול' של המפלגה הזו, או החלק 'הלבן' שלה.          

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות