מערכת הצללים ואדישות הבוחרים.

בבחירות לכנסת ה-17 הנערכות היום, יום שלישי כ"ח באדר תשס"ו, 28 במרס 2006, מתבקשים 5.1 מיליון הישראלים בעלי זכות הבחירה לבחור בצללים. צללים של מנהיגים, ובצללים של רעיונות. זו הייתה אחת ממערכות הבחירות המוזרות ביותר.
דמותו של המועמד לראשות הממשלה שהסקרים ניבאו לו ניצחון וודאי, ראש רשימת `קדימה` מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, הלכה ונעלמה ככל שיום הבחירות התקרב. לקראת שעת פתיחת הקלפיות, דמותו וקולו נמחקו לגמרי כאילו הם אינם קיימים במציאות. מנהיג `הליכוד` בנימין נתניהו ניהל מערכת בחירות פסיבית, שאיש מציבור הבוחרים לא הבין מה הוא המסר שלה. מועמד מפלגת `העבודה` עמיר פרץ ניהל מערכה מבולבלת שהמסר והסיסמה העיקרית שלה היה שטר של 1000 דולר. מי שכונה `הסוס השחור` של מערכת הבחירות ראש `ישראל ביתנו` אביגדור ליברמן, נשמע רק בשפה הרוסית. הוא עצמו לא הופיע. כל העשיריות הראשונות שמסביב לצללים שהגדירו את עצם `מנהיגים` נעלמו גם הן, כאילו מערכת הבחירות מתנהלת בארץ אחרת, רחוקה מאוד ממדינת ישראל. כל ראשי המפלגות פנו אל פלחי ציבור ממוקדים. איש מהם לא ניהל מערכת בחירות לאומית.
איש מהמועמדים לא התייחס לבעיות שלציבור הבוחרים אכפת באמת. איך מבטלים את הפער החברתי והכלכלי הנורא במדינה? איזה אפשרויות עבודה חדשים ייווצרו? איך בונים מערכת חינוך טובה ונכונה לילדים? איך משפרים את השירותים הרפואיים? איזה מפעלים לאומיים יוקמו? מי יירפא את הפצעים שנפערו בחברה הישראלית ובצבא עקב ההתנתקות? מי ואיך יטפלו בפשע המאורגן ובאלימות ברחובות? כיצד קרה שמשפחות כמו אברג`יל, אלפרון, רוזנשטיין, הפכו לסינדיקטים המכתיבים את סדר היום? בקיצור, מי יטפל בשחיתות? איך מפסיקים לטפל בעם הפלסטיני ומתחילים לטפל בעם ישראל? איש מהמועמדים גם לא התייחס לבעיות המדיניות ביטחוניות. האם יש להם תוכנית כיצד לטפל באיום הגרעיני האיראני? באיום של החמס? באיום של אל קעידה? כל נושא שאיים להפר את השלווה הפסטוראלית של ממלכת הצללים נדחק והוסתר מיד מעיני הציבור על ידי צבא של יועצי תדמית, תקשורת, עיתונאי חצר נאמנים, ושתיקתם של המועמדים.
לכן לא צריך להתפלא מהתוצאה המצטיירת כבר עכשיו ביום שלישי בבוקר עם פתיחת הקלפיות. חלקים גדולים של בעלי זכות הבחירה, אתם איש לא דיבר ואיש לא פנה אליהם, ולא הציע להם פתרון לבעיותיהם, אינם רוצים ללכת ולהצביע. האדישות של ציבור הבוחרים לא רק שתקרין על התוצאות הישירות בקלפי אלא גם על עתידם הפוליטי והאישי של אלה שייבחרו. כל מי שייצא מנצח וירכיב את הממשלה הבאה בישראל יהיה בעל מעמד פוליטי חלש, דבר שיביא תוך זמן קצר לעריכת בחירות כלליות חדשות.

Print Friendly, PDF & Email