מפלה כבדה והרוגים רבים לחטיבת העילית של חיזבאללה בקרבות בסוריה. מפקד החטיבה, סגנו ועשרות חיילים הרוגים

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בקרבות ביום ב' 29.4, ליד העיר אל קוסייר Al Qusayr בגזרת חומס בסוריה, ספגה חטיבת העילית של חיזבאללה, חטיבת אל קודס, אבידות כבדות, ומתקפת חיזבאללה ביחד עם הצבא הסורי באזור נפסקה.
המורדים הסוריים, המורכבים באזור ממליציות מקומיות, אליהן הצטרפו בימים האחרונים לוחמים סלפיים לבנוניים, המקבלים ייעוץ צבאי מגורמי חוץ ערביים שהציבו קצינים בשטח, קיבלו ב-24 השעות האחרונות כמות גדולה מאוד של טילי 'גראד' ומשגרים, הצליחו להפתיע את כוחות חיזבאללה כשהם טומנים להם מארב ארטילרי.
כתוצאה מהמארב ומטחי טילי ה'גראד', נהרגו שני קצינים בכירים של חיזבאללה, מפקד חטיבת אל קודס הנושא את שם הכינוי אבו עג'יב, וסגנו חמזאה רמלוש, עשרות מחיילי החטיבה נהרגו, כאשר עשרות אחרים נפצעים. זו המכה הצבאית הקשה ביותר שכוחות חיזבאללה ספגו, מאז החלה מעורבותם בסוריה.
למכה הצבאית שקיבלו כוחות חיזבאללה ליד קוסייר, ובסוריה כולה המונים עתה כ-5,000 לוחמים, יש השלכות מרחיקות לכת על המצב הפנימי בלבנון. עצם העובדה כי לוחמים סלפיים לבנוניים, אשר מנהיגיהם איימו ביום ב' לבצע פיגועי התאבדות במטרות חיזבאללה בלבנון, באם לא תופסק המעורבות הצבאית של הארגון בסוריה, הצליחו להנחיל תבוסה לחטיבת העילית של חיזבאללה בשדות הקרב בסוריה, מעמידה את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה במצב אישי קשה. הביקורת השקטה עד עכשיו, בתוך שורות חיזבאללה, מדוע הוא הסכים לדרישת טהרן, לאחר ביקורו החשאי בבירה האיראנית בשבוע השני של אפריל, לשלוח כוחות גדולים של חיזבאללה להלחם בתוך סוריה יכולה להתגבר.
הניצחון של הלוחמים הסלפיים הלבנוניים ליד אל קוסייר, יכולה לעודד אותם לפתוח בפעולות צבאיות נגד חיזבאללה בתוך לבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי גם בחזיתות אחרות בסוריה השיגו כוחות המורדים הסורים הישגים צבאיים. בניגוד לידיעות שפורסמו בישראל כאילו המורדים התרכזו בתקיפת בסיסי אוויר של חיל האוויר הסורי, התרכזו המורדים בתקיפת בסיסי טילי קרקע-קרקע לטווח קצר סוריים, בייחוד של טילי סקאד B, וטילי פתח- Fateh A-110. שתי ההתקפות הכבדות ביותר של המורדים היו על בסיס הטילים של הצבא הסורים בדרום דמשק על הר קלמון mount Kalmoon Damascus, ועל בסיס הטילים של הצבא הסורי ליד חאלב, הצמוד לבסיס חיל האוויר הסורי מנאח Mangh. המורדים הצליחו להרוס חלקים גדולים של בסיסי הטילים שליד דמשק, והחלישו בכך את אחיזתו של נשיא סוריה בשאר אסד בבירה הסורית.
בעקבות הייעוץ הצבאי הטקטי החיצוני שהמורדים קבלו, הם החליטו לתקוף בסיסי טילים אלה, לאחר שבימים האחרונים הם ספגו אבידות כבדות מהירי המתגבר של הטילים הסוריים עליהם.
בחזית הנשק הכימי הסורי,
נודע למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה, כי ממשל הנשיא אובמה הגיש מחאה חשאית חריפה ביותר ללשכות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, על דבריו של גורם ישראלי בכיר שאמר ביום ב' כי קיימות הוכחות חותכות – לא רק הערכות – שאסד עושה שימוש בנשק כימי נגד המורדים. ההוכחות מבוססות על חומר גלם (מודיעיני) ממשי ו'כבד'. מידע זה, אמר הדובר שהציג את עצמו 'כמקור דיפלומטי בכיר', ידוע לכל ארגוני הביון הנוגעים בדבר. עוד אמר הגורם כי ישראל צריכה להיות מוטרדת מהאפשרות של זליגת נשק כימי לחיזבאללה או ארגוני טרור אחרים. האמריקנים טענו, כי להם לא ידוע על התפתחות כזו, וכי המודיעין הישראלי לא העביר לגופי המודיעין האמריקנים שום חומר כזה.

 

Print Friendly, PDF & Email