מפלה עיראקית-אמריקנית במוסול מביאה את ISIS לבגדאד


( טנק עיראקי שנפגע מטיל של ISIS-מתפוצץ. )
ממשל  אובמה וראש ממשלת עיראק חיידר אל עבדי Haider al-Abadi, מנסים להסתיר כי השבוע  התחולל מפנה לרעה  באופנסיבה לכיבוש העיר מוסול מידי ISIS.
המפנה הוא בממדים שכאלה  שאפשר להגדירו כמפלה שנחלו הכוחות העיראקיים והתוכנית הצבאית האמריקנית לעקירת ISIS מהעיר.
להתפתחות כזו תהיינה השלכות על המצב הביטחוני בעיראק, בסוריה, בירדן ובישראל.
לאחר שנה ומחצה של כישלונות של ISIS בעיראק  להגן על הערים אותן כבשה לפני שנתיים  ב-2015, נראה כי עתה הצליחו מפקדי ISIS למצוא תשובה צבאית לכוחות התוקפים אותם.
המדובר בעיקר בגלים של מאות מתאבדים הנעים רגלית או במכוניות ומתפוצצים בין הכוחות התוקפים אותם. 
כפי שהמקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כבר כמה שלושה שבועות, האופנסיבה האמריקנית-עיראקית במוסול  הופסקה כאשר היתרון הצבאי הוא בשלב זה לטובת ISIS. 
הצבא העיראקי, בייחוד שתי הדוויזיות העיקריות המשתתפות זו-דוויזיית הזהב  Golden Division שהיא חוט השדרה של הכוחות המיוחדים העיראקים, והדוויזיה המשוריינת מס' 9 העיראקית The 9th Armoured Division, ספגו אבידות כבדות כאלה עד שנאלצו להפסיק את השתתפותן במלחמה-ולסגת אחורנית.
כדי לנסות ולהחזיק את העמדות שנכבשו עד עכשיו ולא להפוך את המצב הצבאי הזה לתבוסה מוחלטת, נאלץ הפיקוד האמריקני של המלחמה להזרים לחזיתות במוסול תגבורות אמריקניות ועיראקיות.
השבוע הובאו למוסול, 1,700 חיילי כוחות אמריקנים מיוחדים נוספים, ו-4,000 אנשי כוח העילית העיראקי למלחמה בטרור  federal police and counter-terrorism service- CTS.
גם האמריקנים וגם העיראקים מגדירים תגבור כוחות זה כפתיחת 'השלב השני של הפעולה לכיבוש מוסול The second phase of the operation to retake Mosul, אולם למעשה מדובר בפעולה שנועדה לעצור את התמוטטות של האופנסיבה כולה.  מקורות צבאיים מערביים אומרים, בשבת 31.12, כי עתה אפשר לראות בקווי החזית יותר ויותר חיילים אמריקנים. במילים אחרות, חיילים אמריקנים נלחמים עתה פנים מול פנים  עם לוחמי ISIS בחזית מוסול.
ממשל אובמה אף פעם לא הודה בכך, וגם אף פעם לא פרסם מספרים על מספר האבידות האמריקניות במוסול.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כוח המשטרה העיראקי המיוחד הזה היה מוצב בבגדאד כדי להגן עליה בפני פעולות התאבדות ואפשרות של שכוחות של ISIS ינסו להשתלט על מרכזי שלטון בבירה העיראקית. העברתו של כוח זה למוסול הנמצאת במרחק של 356 ק"מ צפונית לבגדאד  חשפה את מרכז הבירה העיראקית בפני ISIS.
בשבת 31.12 אירעו במרכז העיר שתי התפוצצויות בהן נהרגו 25 ו-40 נפצעו. התפוצצות אחת נגרמה על ידי מחבל מתאבד, והשנייה באמצעות פצצה שהונחה באחד הרחובות המרכזיים.
ISIS לקח אחריות על הפיגועים.
זו ההתקפה הקטלנית ביותר בבגדאד בשלושת החודשים האחרונים מאז חודש אוקטובר, וזו  רק ההתחלה!
זה לא היה מקרה, שביום שישי 30.12, נאלץ דובר הפנטגון פיטר קוק Peter Cook לפרסם הודעה האומרת, כי המידע המודיעיני מראה שמנהיג ISIS אבו באקר אל-בגדאדי לא רק בחיים, אלא שהוא ממשיך להנהיג את הארגון. US security agencies "do think Baghdadi is alive and is still leading" the Islamist group. במילים אחרות, אל-בגדאדי מנהל גם את המערכה על מוסול.
במקביל העלה ISIS בימים האחרונים את רמת האיומים שלו כלפי מלך ירדן עבדאללה וכוחות  הביטחון הירדניים. לאחר ההצלחה של התקפת הטרור של הארגון ב-18 לדצמבר בכרך Karak בדרום ירדן, בה נהרגו 10 איש ונפצעו 29,
ביום שישי 30.12, פרסם ארגון הטרור של המדינה האיסלמית את ההודעה הבאה:
'כל החיילים, השוטרים, השייח'ים, המטיפים במסגדים, וכל תומכי המשטר, הם מטרות לגיטימיות לכדורי וסכיני המוג'אהדין. כל ירדן היא שדה קרב פתוח'. All Jordanian soldiers, police, sheikhs, mosque preachers, information activists, and regime supporters are legitimate targets for the mujahideen's bullets and knives. All of Jordan is an open battlefront.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי לחזית חדשה זו ש-ISIS פתח בירדן יש שתי מטרות מרכזיות:
1. לנסות ולהפיל את המלך עבדאללה מהשלטון.
2. להשתלט על דרום ירדן. אם ISIS יצליח במשימה הזו הוא ישלוט על שטח  הגובל עם ישראל וחצי האי סיני במערב, סעודיה בדרום, כשהוא מאיים על עיר הנמל והמוצא היחיד שיש לירדן לים-עקבה.
השתלטות של ISIS על דרום ירדן תאפשר לו ליצור באמצעות בשטים בדואים ישראליים ומצריים, קשר ישיר עם לוחמי הארגון בחצי האי סיני, ומה שאולי אפילו יותר חשוב-קשר ישיר עם רשתות הברחת הנשק במזרח התיכון, שהצומת המרכזית שלהן נמצאת בסיני.

Print Friendly, PDF & Email