מפנה אנטי אמריקני במפרץ: שר החוץ האיראני בערב הסעודית. ניהל שיחות על לבנון וסוריה

ההיסוסים של הנשיא אובמה לגבי המדיניות והמעורבות הצבאית אמריקנית בסוריה, תמיכתן הבלתי מתפשרת של מוסקבה וטהרן בדמשק, ניצחונותיהם האחרונים של נשיא סוריה וצבאותיו על המורדים, בעזרתם של חיזבאללה ויחידות הבסאיג' האיראניות, וחוסר התגובה של טורקיה בתוך סוריה, לפיגוע הגדול בשבת 11.5, בעיירה הטורקית רייחאנלי Reyhanli, שעל גבול טורקיה-סוריה שגרם למותם של 46 איש, הביאו השבוע את ערב הסעודית, היריבה הגדולה ביותר של איראן במפרץ הפרסי, לחפש דרכים להידבר עם טהרן.
המקורות במפרץ של תיקדבקה מדווחים, כי המטרה של בית המלוכה הסעודי היא, לנסות ולהגיע להסכם עם איראן על המלחמה בסוריה ועל עתידה הפוליטי של לבנון.
לשם כך ניצלו הסעודים את השתתפותו בסוף השבוע של שר החוץ האיראני בוועידת שרי החוץ של ארגון מדינות האיסלם Organization of Islamic Conference-OIC, שהתכנסה בג'דה שבערב הסעודית כדי לדון במלחמה במאלי, וקיימו שורה של פגישות ודיונים בין שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל Saud al-Faisal, ושר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי Ali Akbar Salehi. המקורות שלנו מוסרים, כי המטרה הסעודית הראשונה היא ניסיון לייצב תוך הסכמה סעודית-איראנית את המצב הפוליטי בלבנון, ולאחר שמטרה זו תושג לנסות להגיע להסכם בין ריאד וטהרן על המלחמה בסוריה.
במלים אחרות, הסעודים הגיעו למסקנה, בה עדיין מסרבים להכיר במערב ובישראל, כי אם הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה, מנצח, בינתיים, במלחמה עם המורדים, מוטב כי סעודיה תגן על עמדותיה בלבנון, לפי שהיא תאבד אותן גם שם, ואז תמצא את עצמה במצב בו היא איננה יכולה להגן על הסונים בלבנון.
שיקול סעודי זה מצביע על עליית חשיבותה האסטרטגי והצבאי של חיזבאללה במתרחש בלבנון ובסוריה, משום שכל הסכם על שתי המדינות יצטרך לקבל את אישורו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שמעורבות כוחותיו בלחימה בסוריה הביא לשינוי במעמדו האסטרטגי של אסד.
ביום שני 13.5, נמשכו השיחות בין שני שרי החוץ הסעודי והאיראני.
מדיניות סעודית זו נוגדת את המהלכים של הנשיא אובמה ושל שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לכנס בשבועות הבאים ביחד עם מוסקבה וועידה בינלאומית אשר תנסה למצוא פתרון למלחמה בסוריה.
אם וריאד וטהרן תגענה להסכמות לגבי המצב בלבנון והמלחמה בסוריה, ואפשר יהיה ליישמן בשטח, הדבר ייפגע באפשרות להגיע לפתרון של המלחמה בסוריה על ידי ממשל אובמה. פתרון סעודי-איראני לסוריה וללבנון, אפילו חלקי, יהיה בבחינת פתרון שייענה על שאיפותיהם של איראן וחיזבאללה.
עצם העובדה כי השיחות הסעודיות והאיראניות, נערכות כמה ימים בלבד לפני פגישתם בוושינגטון של הנשיא אובמה ושל ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן ביום חמישי 16.5, מצביעה גם על מהלך סעודי מכוון לפגוע בראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, שיחסיו עם טהרן ודמשק, אבל גם עם ריאד, נמצאים עתה בשפל המדרגה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות