מפעל העשרת האורניום בנטאנז נסגר לשבוע בגלל ה-Stuxnet

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה: למרות הצהרותיהם של ראשי ההנהגה האיראנית במשך חודש אוקטובר כי הם הצליחו לנקות את כל המערכות הגרעיניות מהווירוס Stuxnet, נאלצו האיראנים לסגור את מפעל העשרת האורניום בנטנאז לשבוע ימים, החל מה-16 ועד ל-22 בנובמבר. גם כאשר העובדה במפעל ההעשרה חודשה, היא חודשה רק בחלקה כאשר המהנדסים האיראניים נתקלים בבעיות קשות של הפעלת הסרכזות במהירויות הדרושותfluctuation , לשם השגת אורניום מעושר באיכות טובה.
דיווח על כך נמסר ביום ג' 23.11 למועצת הביטחון של האו''ם, על ידי ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו''ם בווינה יוקייה אמאנוYukiya Amano.   
המקורות שלנו מוסרים כי הסיבה העיקרית לכך היא פעולת הווירוס Stuxnet המטעה את מפעילי הסרכזות.
בעוד שהמפעילים רואים על מכשירי המדידה שלהן כי אלה פועלות במהירויות הדרושות, הרי למעשה הן פועלות באיטיות, כאשר הן משנות מידי פעם את מהירותן בצורה פתאומית. שינויים פתאומיים במהירות פעולות הסרכזות, מביא בסופו של דבר לשבירתן. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי גם ניסיונות של האיראניים להפעיל במקום הסרכזות מדגם P1, ו-P2, דגם מתקדם יותר הנקרא IR1, נכשלו. לבסוף החליטו האיראנים לסגור את המפעל בנטאנז כדי לאפשר למומחי מחשבים ומערכות ההפעלה לנסות ולנקות אותן מהווירוס התוקף אותן.
אולם, גם ביום ב' השבוע 22.11, כאשר העבודה במפעל ההעשרה חודשה, היא חודשה רק חלקית. מתוך למעלה מ-8000 סרכזות המותקנות במפעל רק כ-2500 עד 3000 סרכזות פועלות, וגם הן רק חלקית. למעלה מ-5000 סרכזות משותקות.
ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי Ali Akbar Salehi, ניסה ביום ג' להכחיש כי הווירוס Stuxnet חדר למערכות הגרעיניות של איראן ומשתק אותן, אולם בעצם ההכחשה, הוא אישר זאת. 'למרבה המזל', אמר סאלחי, הווירוס הגרעיני Stuxnet (כלומר, זה שפועל נגד מערכות גרעיניות), הגיע למבוי סתום'. ציטוט המקור: Fortunately the nuclear Stuxnet virus has faced a dead end .
אולם הדו''ח שהוגש למועצת הביטחון ביום ג' ודוחות מודיעיניים מערביים מראים, כי נמשכת התקפת ה-Stuxnet , על המתקנים בתנופה מחודשת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי ה-Stuxnet, הופיע לאחרונה גם במערכות הצבאיות האיראניות, כשהוא משבש את פעולתן.
ב- 17 לנובמבר הודיעו מקורות צבאיים איראניים, בעיצומו של התרגיל ההגנה האווירי הגדול ביותר שערכו מעודם, כי לפחות 6 מטוסים זרים חדרו לאזורים בהם נערך התרגיל האנטי-אווירי, אבל הם נהדפו על ידי מטוסי קרב איראניים. למחרת היום, הודיעו מקורות צבאיים אחרים, כי נפלה אי הבנה בהודעה, וכי המודבר היה בחלק מהתרגיל, בו מטוסי קרב איראניים מילאו את התפקיד של מטוסי אויב המנסים לחדור לאזור התרגיל ומטוסי קרב איראניים אחרים ואש נ''מ הדפה אותם.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לא חלה שום טעות בהודעה האיראנית הראשונה. מכשירי המכ''ם האיראניים הראו באותו יום כי לאזורי התרגיל חודרים מטוסי קרב זרים, אולם כאשר הוזנקו לעברם מטוסי הקרב האיראניים התברר כי הם לא יכלו לאתר אותם. במילים אחרות מסכי המכ''ם האיראניים הראו תצוגה מטעה.
זו הייתה הסיבה העיקרית שהתרגיל שהיה צריך להיות התצוגה הצבאית המרשימה ביותר שהאיראנים ערכו באחרונה, הסתיים לבסוף מבלי שחלק ממערכות הנשק החדישות שהאיראנים עמדו להפגין בו, הוצגו ונכנסו לפעולה. הפיקוד הצבאי האיראני חשש כי גם מערכות אלה שנפגעו על ידי ה-Stuxnet, לא תפעלנה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות