מפץ יחימוביץ'. שלי תכתיב עכשיו את התנאים החברתיים לכניסת 'העבודה' לממשלת נתניהו

יש לפחות 7 סיבות המצדיקות לקרוא לניצחונה של שלי יחימוביץ' והמחנה שלה, בפריימריס במפלגת 'העבודה' מפץ פוליטי, אשר שינה בבת אחת את פני הזירה הפוליטית הישראלית, ואת מערכת הבחירות לכנסת ה-20.
יחימוביץ' הגיעה למקום ראשון בפריימריס, והיא תוצב ברשימת 'העבודה' לכנסת מיד לאחר יצחק הרצוג וציפי ליבני. תומכיה המובהקים סתיו שפיר, איציק שמולי ועמר בר לב, מוצבים ברשימה מיד לאחריה במקומות ארבע, חמש ושש.
אויביה ומתנגדיה ובראשם ח''כ איתן כבל, נדחקו לעשירייה השנייה ברשימה, לאחר שהיו בטוחים 'בניצחונם' ובכך שהם יהוו את העשירייה הראשונה ברשימה לכנסת.
1. 'מפץ שלי' הוא מכה לראש מפלגת 'העבודה' יצחק הרצוג, אשר בנה את עתידו הפוליטי ואת מערכת הבחירות שלו על ההנחה כי הברית הפוליטית-אסטרטגית שכרת עם ציפי ליבני, תביא אותו ללשכת ראש הממשלה בירושלים. עכשיו לאחר ניצחונה של יחימוביץ', שהוא כנראה המחיר שהרצוג משלם עבור הברית עם ליבני,  מתבררת ביתר שאת גודל הטעות הפוליטית שעשה. במקום שניים שיעמדו בראש המפלגה, עומד עכשיו בראשה טריומווארט של שלושה מנהיגים כאשר כוח הווטו נתון בידיה של יחימוביץ', ולא בידיה של ליבני.
תפקידו המרכזי של הרצוג יהיה מעכשיו למנוע קרבות איגרוף פוליטיים בין שלי לציפי.
2. האישיות הפוליטית המרכזית ב'עבודה' לאחר הרצוג, תהייה מעתה יחימוביץ'. ליבני תידחק לשוליים, עמדה שלא תראה לה כלל. הרצוג ועמדת המנהיגות שלו יהיו מאוימים מעתה על ידי יחימוביץ' ותומכיה. לא כך תיאר לעצמו הרצוג את מערכת הבחירות.
3. יחימוביץ' ערה למגעים הפוליטיים המתרחשים בין בנימין נתניהו ויצחק הרצוג לגבי השתתפותה של 'העבודה' ביחד עם 'הליכוד' בממשלת אחדות לאומית, (אשר פורסמו לראשונה בלעדית בתיקדבקה ב-3.1), וזו הסיבה מדוע מיהרה להכריז ביום ד' 14.1, כאשר התברר גודל ההישג הפוליטי שלה, כי אסור ל'עבודה' להצטרף לממשלה בראשות נתניהו. הסיבה להצהרה זו היא, כי מעתה היא זו שמכתיבה את תנאי ההצטרפות לממשלת נתניהו, ולא הרצוג או ליבני.
4. ההישג של יחימוביץ' ותומכיה, שינה בצורה קיצונית את סדר היום ואת הנושא המרכזי של מערכת הבחירות של 'העבודה'. בעוד שהרצוג וליבני התרכזו 'בהחלפת נתניהו', יחימוביץ' תתרכז עתה בנושאים החברתיים ובצמצום הפערים בחברה הישראלית. סדר היום הסוציאליסטי-דמוקרטי היה תמיד חוט השדרה של עמדותיה הפוליטיות של יחימוביץ' ותומכיה.
5. מצע פוליטי כזה מאיים עתה על מעמדו של פרופ' מנואל טכנברג, שיצחק הרצוג הבטיח לו להיות שר האוצר מטעם מפלגת 'העבודה' בכל קונסטלציה פוליטית. מועמדת סבירה יותר לתפקיד זה מיום ד' בבוקר, היא שלי יחימוביץ'. 
6. סדר יום פוליטי חדש כזה של מפלגת 'העבודה', שאיננו מקובל על רוב ציבור הבוחרים הישראלי, מרחיק את יצחק הרצוג, מההישג שהוא שואף להשיג, תוצאה של 25-עד 30 מושבים בכנסת הבאה. ציבור הבוחרים הישראלי לא יצביע בהמוניו ב-2015 עבור סדר יום סוציאליסטי.
7. שלי יחימוביץ' הצליחה במהלך אחד לשמוט חלקים ניכרים של הקרקע-בסיס עליהן שלוש מפלגות מנהלות את מערכת הבחירות שלהן.
המדובר ב'יש עתיד' של יאיר לפיד. לאחר האכזבה של תפקודיו של לפיד כשר אוצר, תנסה יחימוביץ' למשוך קולות של מאוכזבים ממפלגתו, כשהיא מתרכזת בנשואים החברתיים-כלכליים.
זהבה גלאון, מנהיגת מר"צ, שעד עתה הצליחה להבטיח לה את עמדת מנהיגת השמאל הישראלי, תעמוד עתה בפני אתגר רציני של מעבר קולות ממפלגתה 'לעבודה'.
'מפץ שלי' שמט גם את הבסיס עליו מוקמת ומתנהלת מפלגת 'כולנו' של משה כחלון. אם 'העבודה' תתנהל לפי סדר היום והמשנה הפוליטית של שלי יחימוביץ', אין מקום יותר למפלגה חברתית נוספת כזו.
יחימוביץ' לא עשתה את הטעות שכחלון עשה. היא לא פרשה ממפלגת 'העבודה', כפי שכחלון פרש מ'הליכוד'. עכשיו לאחר ניצחונה יש לה בסיס פוליטי רחב חדש, מה שלכחלון אין.   
    
 
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות