מפץ פוליטי: הליכוד הקים ממשלת אחדות עם קדימה. אין בחירות. שאול מופז משנה לראש הממשלה. נוקאוט ליחימוביץ ולפיד

במפנה פוליטי חד, ללא תקדים בפוליטיקה הישראלית, שהראה כי אף אחד מראשי המפלגות בישראל, מלבד מנהיגת מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' לא רצה באמת בעריכת בחירות כלליות, הגיעו ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומנהיג 'קדימה' שאול מופז, לידי הסכמה  להקים ממשלת אחדות לאומית, בה תשתתף 'קדימה', כאשר מופז יהיה המשנה לראש הממשלה, וכמה מחברי 'קדימה' שרים. מנהיגי 'העצמאות' אהוד ברק, אלי ישי מש''ס, ומנהיג 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, אישרו את ההסכם. כל משתתפי הממשלה החדשה הסכימו כי חוק טל יתוקן עד סוף חודש יולי, וכי תוגש הצעה לשינוי המשטר בישראל עד דצמבר השנה.  כמו כן הסכימו שתי המפלגות על הגשת תקציב חירום לאומי לשנתיים הבאות. 
ראש  הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר חתימת ההסכם 'לא רציתי ללכת לבחירות', 'סיכמנו עם מופז על תחליף לחוק טל עד סוף יולי, וחוק לשינוי שיטת הממשל עד סוף דצמבר. דיברתי גם עם ש"ס ועם איווט והם הסכימו'. מנהיג 'קדימה' שאול מופז אמר: 'עשינו דבר גדול למדינת ישראל'. הסכם חסר תקדים מאפשר את התיקון ויצירת שוויוניות בחלוקת הנטל'.
בהסכם שחתמו 'קדימה' והליכוד' התחייב מופז שמפלגתו לא תפרוש מהקואליציה עד לתום מועד כהונת הממשלה בסוף 2013.
הניזוקים העיקריים ממהלך זה היא מפלגת 'העבודה' בראשותה של שלי יחימיביץ', ומפלגת 'יש עתיד' של יאיר לפיד. 
יחימוביץ' לא רק נשארה ביד עם משאלי דעת הקהל שאף פעם לא היה להם סיכוי לפיהם המפלגה תקבל 18 מנדטים בבחירות הבאות, אלא הושארה במצב בו נחשף לעיני כול חוסר ניסיונה המוחלט לא רק בניהול מדינה, אלא גם בעריכת צעדים ראשונים של פוליטיקאי טירון בישראל. הדרך היחידה הפתוחה בפניה עכשיו היא לנסות ולעורר בקיץ את תנועת המחאה החברתית. אולם לפי מה שמתרחש בסופי השבועות האחרונים במרכזי הערים בישראל, כאשר למרות המאמצים הארגוניים והכספים הרבים המושקעים, רובם כספי חוץ, תנועת המחאה איננה מצליחה להתרומם, גם דרך זו נראית חסומה בפנייה. 
יאיר לפיד
יצטרך בינתיים להישאר עד סוף 2013, עם כנס היסוד שלו, התקנון הדיקטטורי שלו, ועם רשימת הידוענים שכבר הציבו את עצמם לרוץ אתו לכנסת.  כאשר בפוליטיקה הישראלית קובעים נחרצות, כי יש עתיד, סימן שהעתיד רחוק, רחוק מאוד.    
ב-29 לאפריל עם פרוץ המשבר המדומה של עריכת בחירות חדשות כתב תיקדבקה:        
ראש הממשלה בנימין נתניהו איננו רוצה ואיננו פועל להקדים את הבחירות הכלליות לחודשים יולי או אוגוסט בקיץ, כפי שטוען ראש 'קדימה'  שאול מופז ביום א' 29.4, וכמה כלי תקשורת המעוניינים בקידום הבחירות כדרך להפלת נתניהו. 
למעשה מציינים המקורות שלנו, גם שאול מופז איננו מעוניין בשלב זה בהקדמת הבחירות. אותם הדברים אמורים גם לגבי מנהיג ש''ס אלי ישי, מנהיג 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, וראש המפלגה החדשה 'יש עתיד' יאיר לפיד. למרות שכלפי חוץ הם מציגים כי הם 'נלהבים' להקדמת הבחירות, כולם רוצים בזמן התארגנות נוסף, באיסוף כספים, ובקיום הבחירות ב-2013.   
היחידה המעוניינת בהקדמת הבחירות היא שלי יחימוביץ' מנהיגת מפלגת 'העבודה'. זו הסיבה מדוע נתניהו יכול להדליף ולנופף שהוא כבר מתארגן להקדמת מערכת הבחירות.  למעשה אין לנתניהו כוונה כזו, וכל צעדיו נועדו להכות את מתנגדיו על הלוח הפוליטי. אולם בפוליטיקה הישראלית אף פעם אסור להתנבא מראש מה יתרחש ומתי!
דברים אלה עומדים עד עתה!

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות