מפציצים גרעיניים אמריקנים מעל ישראל. האוניות האיראניות לא תגענה לתימן

ביום ג' 19.5, הסתיים בירדן התרגיל הצבאי הגדול ביותר נגד טרור שנערך אי פעם במזרח התיכון, כאשר המטרה העיקרית שלו המלחמה באל קעידה ISIS . בתרגיל שנשא את השם 'האריה התאב' Eager Lion, השתתפו בפעם הראשונה מפציצים גרעיניים אמריקנים B-52H, שהמריאו מארה''ב וכשהם חולפים בדרכם לירדן במרחב האוויר של ישראל.
מפציצי הענק הצטרפו לתרגיל בו השתתפו 10,000 חיילים, יותר ממחציתם אמריקנים. לאחר ביצוע משימותיהם חזרו המפציצים הכבדים בטיסה ישירה לארה''ב. זו הייתה הפעם הראשונה ב-12 השנים האחרונות, מאז הפלישה האמריקנית לעיראק ב—2003,  שמטוסים אמריקנים כאלה המסוגלים לשאת נשק גרעיני ופצצות חודרות בונקרים bunker buster bombs משתתפים בפעילות צבאית באזור.
700 ק"מ מזרחית משם, בראמאדי בעיראק,  החלו כוחות אל קעידה ISIS, לאחר שכבשו את העיר, נעים לעבור הבירה בגדאד כאשר המטרה העיקרית שלהם היא בסיס חיל האוויר הגדול ביותר בעיראק-חאבאנייה , Habbaniyah air base, הנמצא כ-32 ק''מ מזרחית לראמאדי בלבד, וכ-70 ק''מ בלבד מערבית מבגדאד.
אם בסיס זה ייפול בידי ISIS, ישלים בכך אל קעידה את ניתוקה המוחלט של בגדאד מצפון ומערב עיראק, כשהוא מטיל מצור על הבירה העיראקית משלושה צדדים: מערב, צפון ומזרח.
במשך כל התפתחויות צבאיות אלה, מפציצי הקואליציה המערבית-ערבית, ממנה הושמטה כבר מזמן המילה 'ערבית', בגלל פרישתם של כוחות האוויר הערביים ממנה, ביצעו מול כוחות אל קעידה המתקדמים 19 גיחות מבצעיות אוויריות בלבד.
זהו מספר של גיחות אוויריות שכל חיל אוויר מקצועי מבצע על מטרה אחת מצומצמת בלבד.

הדיווחים המודיעיניים מאזור המלחמה בראמאדי מוסרים פרטים דרמטיים-מדאיגים על שיירות ארוכות של מאות טנקים, משוריינים, ומיני-וואנים חמושים במקלעים כבדים של אל קעידה ISIS הנעים בשטח.
הדוחות מתריעים על אלפי לוחמים של אל קעידה הנעים בשיירות אלה, כאשר שום מקור צבאי או מודיעני מערבי איננו מבין מהיכן הייתה לאל קעידה ISIS  יכולת לגייס כמות גדולה כזו של לוחמים ולהכין אותם לקרב. לא רק שאף הפצצה אמריקנית אחת לא עצרה בינתיים אפילו שיירה אחת של אל קעידה, אלא אפילו לא הפריעה לתנועתה.
נקודת המבחן הבאה של ממשל אובמה במלחמות במזרח התיכון תתרחש בזירה אחרת, המרוחקת 2076 ק''מ  מרמאדי, בחודידה Hoedeidah שעל חוף תימן בים האדום.
ביום ד' 20.5,  אונייה איראנית בשם 'איראן שאהד'  Iran Shahed, כשהיא מלווה בשתי אוניות מלחמה איראניות, שניסו להגיע לנמל התימני, ולפרוק שם לפי טענת האיראניים 2,500 טון עזרה הומניטארית,  טהרן מצמצה ראשונה. האיראנים  נתנו הוראה לאוניה האיראנית תפנה לנמל ג'יבוטי שם תיבדק על ידי האו''ם. בכך נמנעה האפשרות  שנושאת המטוסים האמריקנית 'תיאודר רוזוולט' העוקבת אחר תנועות האוניות האיראנית באזור תתערב. 
על סיפון האונייה נמצאים כמה 'מאות אנשי הצלב האדום האיראני' אשר ינסו לרדת לחוף. מקורות מודיעין סעודיים ואחרים במזרח התיכון מציינים, כי מאות איראניים אלה אינם אלה קצינים ומדריכים של משמרות המהפכה האיראניים אשר יגיעו לתימן כדי לעזור לכוחות ההוטים הנלחמים בסעודים.
לפי ההצהרות מריאד, וקהיר, אוניות מלחמה אמריקניות, סעודיות ומצריות, המטילות מצור ימי על חופי תימן, ינסו לעצור את האונייה האיראנית, לעלות עליה ולבצע בה חיפושים אחר משלוחי נשק, כאשר הם מנסים לברר את זהות מאות הנוסעים.
איראן כבר הודיעה בימים האחרונים בכמה הזדמנויות, כי לא תאפשר את עצירת האונייה, וכי תראה בכך אקט מלחמתי.
סגן מפקד כוחות המהפכה האיראניים הגנרל מסעוד ג'אזארי Gen. Masoud Jazayeri אמר, כי יש גבול לסבלנותה של איראן, ופעולה אמריקנית-סעודית כזו נגד האונייה האיראנית לא תישאר ללא תגובה.  I am distinctly stating that the patience of Iran has limits, if the Iranian aid ship is prevented from reaching Yemen then they- Saudi Arabians and United States should expect actions from us. עתה צריך להמתין ולכות מה יחליטו אנשי האו''ם לגבי המטען האנושי' של האונייה.
ממשל אובמה זקוק עתה להסכמתה של טהרן לתת אור ירוק למליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות לנסות לעצור את אל קעידה ISIS מלהגיע לבגדאד.

 

Print Friendly, PDF & Email