'מפקדות ספטמבר' של צה"ל, השב"כ, והמשטרה, למרות שאין מידע מודיעיני על הכנות פלסטיניות

למרות שאין מידע מודיעיני ספציפי על הכנות פלסטיניות לבצע בחודש ספטמבר הפגנות המוניות שתנסנה לעבור את הקו הירוק ולפרוץ את הקו הירוק, צה''ל, המשטרה, והשב''כ, שאינם רוצים להיתפס בהפתעה כמי שאינו מוכן, כפי שהיה באירועי 'יום הנכבה' בגבול סוריה-ישראל ב-15 מאי, נערכים כאילו מידע מודיעני כזה קיים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כל המידע המודיעיני המצוי עתה בישראל על המתרחש אצל הפלסטינים מראה, כי אין גוף מרכזי פלסטיני שעוסק בהכנות של אירועים כאלה, או בחידוש פעולות הטרור, וכי יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אף פעם לא מינה שום איש ביטחון, או מודיעין פלסטיני, לעמוד בראש הכנות כאלה.
יתרה מזאת, המידע המודיעיני מראה כי ההתארגנויות היחידות אצל הפלסטינים, הם רק בדרגים נמוכים ביותר של תנועת הפת''ח, וגם אז מדובר במספר פעילי שטח המקיימים מפגשים שגרתיים עם חברי הארגון, ובהם מועלית האפשרות לבצע הפגנות והמהומות באזורי ההתנחלויות והקו הירוק עם ישראל.
המקורות שלנו מציינים, כי דיבורים כאלה נשמעו בחודש האחרון בפגישות של התאים המחוזיים של הפת''ח, (פעולת הפת''ח בגדה מחולקת למחוזות 'איקלים'), אולם בשום מחוז לא הובחן, כי התאים המקומיים עברו משלב של דיבורים לשלב מעשיים.
מקורות מודיעיניים וביטחוניים תיארו את דבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן מיום א' 7.8, כי הפלסטינים נערכים 'לשפיכות דמים שלא הייתה כדוגמתה' לאחר ההצבעה באו"ם בחודש ספטמבר, כמוגזמים.
'הרשות מתכננת שפיכות דמים שטרם נראתה, אמר ליברמן. 'ככל שהם (הפלסטינים) מדברים יותר על פעילות לא אלימה כך יש יותר הכנות לשפיכות דמים. כשאתה מכין צעדה של עשרות אלפי אנשים שיסתערו על המחסומים ויעברו בלי בדיקה אז כל אחד יכול לדמיין מה יקרה אם 30-40 אלף איש ינסו לעבור מחסום בכוח. הפלסטינים מתכננים את זה לפרטי פרטים. זו הכנה לאלימות במימדים שלא ראינו'.
חוגים ביטחוניים אומרים, כי אין בידיהם מידע כזה.
נכון, אומרים החוגים הביטחוניים, כי שר החוץ מדבר על תרחישים לגביהם מתכוננים צה''ל, המשטרה, והשב''כ, אולם על כוחות הביטחון תמיד להיערך לתרחישים הקיצוניים והגרועים ביותר. מלבד זאת, אין שום הוכחה לכך כי אכן אירועים אלה עומדים להתרחש.
החוגים הביטחוניים הזכירו את אירועי המשט לעזה בחודש יולי, כאשר במשך כמה חודשים התפרסמו ידיעות על עשרות אוניות ואלפי מפגינים העומדים להשתתף במשט, ולבסוף הגיעה סירה קטנה אחת ועליה 16 איש.
למרות דברים אלה, מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי צה''ל, המשטרה והשב''כ, הקימו מפקדות מיוחדות הנקראות 'מפקדות ספטמבר' המתואמות ביניהן, ומכינות תשובה לכל התפתחות ביטחונית אפשרית.
במסגרת זו נערכות הכנות כי לא רק הפלסטינים יערכו הפגנות מחאה, אלא גם הסורים, חיזבאללה והחמס, ינסו לחמם את הגבולות באמצעות פעולות צבאיות, או פשיטות טרור.
ההערכה היא, שהסורים וחיזבאללה, ירצו לחמם את גבולות ישראל עם סוריה ולבנון, כדי להסב את דעת הקהל העולמית מהמתרחש בדיכוי המרד הסורי נגד אסד, ואילו החמס ינסה לחמם את גבול הרצועה כדי למשוך את תשומת לב מהצעדים המדיניים שהרשות הפלסטינית מתכוננת לנקוט באו''ם.
אולם ההערכה המודיעינית הבסיסית היא, שהסורים וחיזבאללה, ינקטו בצעדים כאלה רק באם הם יראו כי הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה, אכן מקיימים הפגנות ענק כאלה, וכי הפעולות שלהם לאורך הגבולות תיראנה כתמיכה בנושא הפלסטיני.
אחת הדוגמאות לכך כיצד צה''ל מתכונן לאירועי ספטמבר, באם יבואו, התרחשה ביום ד' 10.8,  כאשר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ הפתיע את כוחות חטיבת בנימין כאשר במקום סיור מתוכנן בחטיבה, הכריז עם בואו למפקדת החטיבה על מצב חירום, ועל קיום תרגיל פתע לקראת הכרזת העצמאות הפלסטינית בחודש הבא.
החלטה זו של הרמטכ''ל הביאה לפריסה פתאומית של כל כוחות החטיבה באזור שהשתרע ממכבים במערב, עד כביש 443 במרכז, ועד לירושלים במזרח. פעולה צבאית זו הביאה לשיתוק החיים האזרחיים, ולחסימת עורקי התחבורה באזור למשך שעות רבות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי תחום אחר בו ההכנות לקראת אירועים אפשריים כאלה בספטמבר קבלו בימים האחרונים תאוצה גדולה, הוא המעקב המודיעיני הישראלי אחר מה שמתרחש אצל הפלסטינים.  כל תזוזה פיזית, או רשרוש אלקטרוני, נבדקים מיד ומועברים לידיעת והחלטת 'מפקדות ספטמבר'.
דוגמא לרגישות הביטחונית והמודיעינית הישראלית לקראת אירועי ספטמבר אפשר היה לראות ביום ד', כאשר בגשר אלבני נעצר לחקירה סאלים עלוואי, אשר ביקש להיכנס לגדה המערבית. עלוואי הוא הכתב הראשי של רשת 'אל ג'זירה' באפגניסטן, וידוע בקשריו עם הטאליבן. כאשר התקבל המידע במערכת הביטחון על בואו הצפוי נדלקו כמה נקודות אדומות. מה יש לכתב של 'אל ג'יזירה' באפגניסטן לעשות בחודש אוגוסט בגדה המערבית? האם הוא יודע על הכנות פלסטיניות, או על אירועים קרובים העומדים להתרחש שלמערכת הביטחון לא ידוע עליהם?
גם החקירה שלו, הנמשכת בשעות אלה בהן מתפרסמים הדברים, וגם אירועי הימים הבאים יגידו.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות