מפקדי ISIS בעיראק ובסוריה פתחו שיטת התקפה-הגנה ניידת. הם בדעה כי מצאו תשובה לאיום הצבאי האמריקני

צריך לשים לרגע אחד בצד את כל ההודעות וההערכות הצבאיות האמריקניות, העיראקיות, ושל כוחות המליציות הכורדיות ומורדים סוריים SDF בסוריה,  המתארות כל הזמן מצבים בהם  מפקדי ISIS בסוריה, עיראק ואפגניסטן מחוסלים.
( בהודעה האמריקנית האחרונה מיום ב' 8.5, נמסר כי בפשיטה של כוחות מיוחדים אמריקנים ואפגאניים שבוצעה ב-27 אפריל חוסל שייח' עבדול חאסיב Sheikh Abdul Hasib, מפקד כוחות ISIS בחבל חורסאן  Khorasan Province  באפגניסטן, וכי בפעולה נהרגו שני חיילי יחידת ריינג'ר' U.S. Army Rangers.)
צריך גם לשים בצד את הידיעות לפיהן כוחות ISIS במוסול או בראקא הובסו, והם עומדים בקרוב מאוד בפני תבוסה מוחלטת.
לא שידיעות אלה אינן נכונות. הבעיה היא הרושם הכללי המוטעה של תבוסת ISIS שידיעות אלה יוצרות.
בעיה נוספת היא  העובדה שהפיקוד הצבאי של ארגון המדינה האיסלמית, המורכב בעיקר מגנרלים וקולונלים לשעבר בצבא עיראק של סאדם חוסיין ומפלגת הבעת' חושב בדיוק ההיפך.
יותר מזה. שדרת הפיקוד של ISIS חושבת-משוכנעת בזה כי בשלב זה של המלחמה בטרור היא מצאה את התשובה הטקטית לאיום  הצבאי האמריקני עליהם, ועתה אין להם יותר חשש ממה שמדברים במערב התבוסה  הצבאית של ISIS, והתפרקותה של החליפות המוסלמית של אבו באקר אל בגדאדי.
המקורות המודיעיניים וללוחמת של תיקדבקה מביאים את שבע הסיבות העיקריות מדוע ההנהגות הפוליטות-דתיות והצבאית של ISIS  מחזיקות בדעה זו, וכיצד דווקא הקרב על מוסול עזר לגבש אותה .
1. קודם כל מספרי הכוחות הנלחמים. גם המקורות הצבאיים האמריקנים וגם העיראקים מדברים על כמה מאות לוחמים (בין 300 ל-400) לוחמי של ISIS שנשארו לכודים ומכותרים בעיר העתיקה במערב מוסול.
מספרים אלה אינם נכונים.
בעיר העתיקה של מוסול ובחלקים של העיר הנמצאים עדיין בידי ארגון הטרור יש בין 3,000 ל-4,000 לוחמים של ISIS כלומר פי 10 מהאומדנים.
2. נכון לעכשיו, אין לא לפיקוד האמריקני ולא לפיקוד העיראקי שום פתרון צבאי להתגבר על הכוחות האלה. כוחות ISIS במוסול פתחו שיטה, בה הם בנו מנהרות המחברות בין בניינים, ובניינים צמודים הם פערו פתחים בקירות המשותפים דרכם הלוחמים עוברים מבנין לבניין מבלי שאפשר להבחין ולפגוע בהם.

3.  הכוח הצבאי היחיד בשטח המסוגל להתמודד עם תופעה זו הוא 'דווויזית הזהב' העיראקית  The Iraqi Golden Division-שהם למעשה כוחות העילית היחידים העומדים לרשותם של בגדאד והפיקוד האמריקני. מאחר ומדובר בכוח מוגבל שאינו יכול להיות בעת ובעונה באחת בכמה זירות לחימה וגם התקדמותו היא איטית ביותר, אין הוא מסוגל להתגבר על כמות כזו של לוחמי ISIS.
יתר הדוויזיות העיראקיות שלקחו חלק בהתקפה על העיר נאלצו להפסיק אותה בגלל שיעור האבדות הגבוה שלהן.
4. מצב זה במוסול  הביא את מפקדי ISIS למסקנה כי עליהם להפסיק להגן על שטחים עירוניים גדולים, כפי שהם עשו בתחילת המלחמה ובקרבות על הערים המרכזיות האחרונות בעיראק כמו ראמאדי, תיכרית ופאלוג'ה, ובמקומם להתרכז בפשיטות קומנדו על הכוחות העומדים מולם.  לשם כך המפקדים של ISIS חילקו את כוחותיהם למחלקות קומנדו קטנות המונות לא יותר מ-10 עד 15 לוחמים.
5. שאר הכוחות הועברו לעורף שם עוסקים בהרכבת מכוניות תופת ואספקתן לקבוצות הלוחמים. כך נוצר מצב שכל יום עומדות לרשותן של כל מחלקת לוחמים בין 20 ל-30 מכוניות תופת, אותן הם מפעילים מול הכוחות העומדים מולם.
6. המקורות הצבאיים שלנו  מדווחים, כי היום אפשר לקבוע בוודאות כי מכוניות תופת אלה המצליחות לחדור עד למרחקים של למעלה מ-10 ק"מ מאחורי הקווים של הכוחות הנלחמים בהם בעיראק ובסוריה,  לא רק שהאטו את ההתקדמות העיראקית-האמריקנית, אלא שבמקומות רבים עצרו אותה כליל.  שיטת התקפה-הגנה זו של ISIS מוגדרת עתה על ידי הפיקוד האמריקני בעיראק ובסוריה כ'שיטה הניידת' crust mobile defense.
כך קרה שהמלחמה על מוסול שהייתה צריכה לקחת כמה חודשים, נכנסה לחודש השמיני שלה, כאשר ההכרעה איננה נראית באופק.
הדוגמא האחרונה להפעלת שיטה זו בעיראק הייתה ביום א' 7.5, כאשר לפחות חמישה מתאבדים נושאי חגורות נפץ של ארגון המדינה האיסלמית ISIS תקפו בסיס של כוחות הפשמרגה הכורדיים peshmerga forces, ליד עיר הנפט קירקוק Kirkuk בצפון עיראק. המתאבדים פוצצות את עצמם בכניסה למחנה K1 base , שם מוצבים גם מדריכים צבאיים אמריקנים.
7. מעודד מהתוצאות של מערכת ההגנה החדשה שלו, החליטו המפקדים של ISIS להנהיג אותה גם בקרב על ראקא Raqqa בסוריה. כל המטות של ארגון הטרור בצפון סוריה הועברו לאזור דיר-א-זור Dier a-Zor במזרח סוריה, ולאזור עמק נהר הפרת, המתחיל בסוריה ועובר את הגבול למערב עיראק.
עיר המדבר הסורי אל-מאיידין Al-Mayadin, נבחרה על ידי פיקוד ISIS להיות העיר בה ירוכזו המפקדות החשובות ביותר של ארגון הטרור. ההחלטה הזו נפלה בעיקר משום שמספר דרכי הגישה לעיר הם מועטים, בסך הכול חמישה, רובן בלתי עביר לכלי רכב רגילים. שום כוח אינו יכול להתקרב לעיר מבלי שיבחינו בו.
הכוונה של ISIS היא להציב ב-170 הק"מ שמפרידים בין ראקא לאל מאיידין  Al-Mayadin את יחידות המתאבדים החדשות ובכך להקים באזור ומסביבו את מערכת ההגנה הניידת החדשה.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “מפקדי ISIS בעיראק ובסוריה פתחו שיטת התקפה-הגנה ניידת. הם בדעה כי מצאו תשובה לאיום הצבאי האמריקני

 • מאי 8, 2017 @ 14:57 at 14:57
  Permalink

  השיטה למעבר בין ביניינים הומצאה בישראל ע"י צהל במלחמה מול החמאס

  • מאי 9, 2017 @ 10:39 at 10:39
   Permalink

   לא הומצאה ע"י צה"ל . זו שיטה שהופעלה ע"י הצבא הרוסי עוד בימי הקרבות על סטלינגרד במלחמת העולם ה-2 , ואח"כ גם בקרבות על ברלין .

 • מאי 8, 2017 @ 16:57 at 16:57
  Permalink

  ככל שייגבר ייאוש המערב במלחמה, "ייגונו" האמצעים הנחשבים לגיטימיים לשימוש נגד טרוריסטים

 • מאי 8, 2017 @ 18:01 at 18:01
  Permalink

  המנהרות זה מתנה. עד עכשיו אני לא מבין (כולל אצלנו) למה לא הופכים את המנהרות למלכודת מוות. שכשמגלים פתח אוטמים אותו מבחוץ ודוחסים פנימה גז רעיל ולא נפיץ כדוגמת עשן של סולר. הרי המנהרות הללו מקושרות אחת לשניה ובמכה אחת אתה משבית את כל רשת המנהרות והורג את כל מי שחוסה בתוכן תוך כדי גילוי יתר הפתחים עפ"י יציאות העשן.
  אפשר גם להציף אבל זה דורש מקור מים והרבה משאבים ומסכן מבנים גבוהים

  • מאי 9, 2017 @ 8:07 at 8:07
   Permalink

   הסיבה פשוטה… עורכי הדין לא מרשים. כי אולי יש אזרחים במנהרה.
   יש יחס ישיר בין כמות עו"ד לבין חוסר החשיבות של הקרב (או של כל דבר)
   בקיצור, זה קרבות לוקסוס – רחוק מהבית של כולם, לא מאיים על כלום, ושייקח כמה שייקח.
   מי שמחפש לראות איך נראים קרבות שדורשים הכרעה שיביט על הקרבות של ארה'ב מול יפאן באיים הפאסיפיים.

 • מאי 8, 2017 @ 20:24 at 20:24
  Permalink

  אותו דבר כמו בעזה אבל להגיד שקצינים עיראקים מנהלים את ISIS זה טעות!!! ISIS הם חלק בלתי נפרד מאחים המוסלמים ואם רוצים להשמיד את ISIS ולהוריד את טרור איסלמי למינימום, צריך להשמיד את טורקיה תחילה!!!!!

 • מאי 9, 2017 @ 9:46 at 9:46
  Permalink

  אם תוריד את תורכיה והטירור הסוני אז תעלה את השיעים. מה שצריך לעשות זה שכאשר תופסים מחבל אז לענות אותו ומשדרים את זה. אז תפחת ההתלהבות של אותם אנשים להיות מחבלים. אבל הכורדים מתייחסים בכבוד לשבויים וכך הם לא בעצם עוזרים (כורדים…). גם שאר אומות העולם החסודות. השקט היחיד שהיה זה כאשר קארטר (אם אני לא טועה) התעלל בשבויים. אז היו שנים שקטות. כאשר אובמה ביטל את ההתעללות אז הטירור חזר. המוות לא מפחיד אותם אז שיסבלו בעולם הזה ונראה אותם גיבורים.

  • מאי 10, 2017 @ 8:47 at 8:47
   Permalink

   קרטר עינה בטנים. אולי אתה מתכוון לבוש ?

 • מאי 10, 2017 @ 14:03 at 14:03
  Permalink

  עד שלא ישלימו שבמלחמה מול גורמי טרור אי אפשר להילחם כמו מול צבא מדינתי על אחת כמה וכמה בשטח אורבני בנוי וצפוף, העולם ימשיך לעמוד במקום.
  רק הפצצות שטיח כמו שהרוסים עושים ואז השמדת כל מי שלא נכנע עם חי"ר זה הפתרון.

  במלחמה צריך להכריע את האוייב ולא לשחק בנדמה לי כמו שהעולם המערבי כפה על עצמו לאחר מלחמת העולם השנייה. ככל שההכרעה תגיע מהר יותר כך האוכ' האזרחית תסבול פחות.

 • מאי 14, 2017 @ 23:33 at 23:33
  Permalink

  טרור=פחד. אי ודאות. האויב לא צפוי וללא תבנית שאפשר להתארגן מולה.
  במובן מסויים, טראמפ מטיל טרור בפוטין , באיראנים ובצפון קוראנים(וגם בנו, למרות שאני בטוח שזה תוצר לוואי).
  פוטין(שאני דווקא מעריך שלו אינטרס משותף איתנו) לא יודע מה טראמפ יעשה מחר בבוקר. מבחינתו מנהיג מוצלח צריך להיות מניפולטיבי וללא סנטימנטים מיוחדים. אבל אין לו מושג איזה " ג'נאנה' טרמפ יקבל מחר בבוקר. הוא יכול לשלוח משלחת להשגת הפסקת אש , ורגע אחרי זה לשנות את דעתו ולשגר 59(או 590) טומהוקים לאן שבא לו. עם זה דיקטטורים לא בנויים להתמודד. טראמפ אדם מאד אינטיליגנטי, ולתדמית שלו בציבור אין רלוונטיות אלא להשפעה שיש למעשיו על רמת החרדה אצל הצד שכנגד.
  טרור נשיאותי שמיוצר עי קפריזיות מחושבת.
  האפקט של טרור נמדד לא במספר המתים, אלא במספר נפגעי החרדה וביצירת תודעה של אי וודאות ששוחקת את עצביו של הצד שכנגד.
  חוץ מזה , ארהב תמיד תנצח. היא פשוט הרבה יותר חזקה מאוייביה, ומדובר במעצמה של אידאליסטים קנאים. מה שהיפנים לא הבינו כששיגרו את אותה מתקפה על נמל הפנינים-מתקפה מושלמת שחיסלה את הצי הפאסיפי האמריקאי-אבל חרצה בכך את חורבנה של יפן. באותו רגע. מספיק לשמוע את נאום רוזוולט( the infamy speech ( כדי להבין כמה מסוכנים האמריקאים כשמישהו מעירם מרבצם.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות