מפקד חיל האוויר הסעודי נהרג בהתקפת טילים של הח'וטים על בסיס חמיס מושאייט, בו מוצבים מלט"ים וטילי נ"מ אמריקנים

מפקד חיל האוויר הסעודי, הגנרל מוחמד שאלאן Lieutenant General Muhammad bin Ahmed al-Shaalan, נהרג בהתקפת טילים של הח'וטים על הבסיס האווירי הסעודי המלך ח'אלד King Khalid Air Base, בחמיס מושאייט Khamis Mushayt, בחבל אסיר Asir, שליד גבול סעודיה-תימן.
חמיס מושאייט הוא הבסיס האווירי הגדול ביותר בערב הסעודית וממנו ממריאים המטוסים הסעודיים המבצעים את התקפותיהם בתימן במשך חודשיים וחצי האחרונים מאז 26 במרס. בהתקפות האוויר הסעודיות על כוחות הח'וטים בתימן ועל תומכיהם מקרב מפקדי הצבא התימני וראשי השבטים התימניים, נהרגו עד כה למעלה מ-2,000 אנשים, חלקם אזרחים, נשים וילדים. 
המקורות הצבאיים ובמפרץ של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד שהתקפת הטילים בה נהרג מפקד חיל האוויר הסעודי התרחשה לפני שבוע בשבת 6.6, לקח לסעודים המטילים עד עכשיו איפול מוחלט על ההתרחשות, חמישה ימים עד יום ד' 10.6, לפרסם הודעה על מותו של מפקד חיל האוויר.
גם ההודעה הסעודית שפורסמה הייתה מוזרה ביותר.
בהודעה קצרה בת פחות משלוש שורות נאמר, 'כי מפקד חיל הסעודי מת ביום ד' מהתקף לב שעה שהיה בסיור עבודה מחוץ לסעודיה'. The Commander of Saudi Royal Air Forces Lieutenant General Mohammed bin Ahmed Al-Shaalan died Wednesday during a working trip outside the Kingdom due to a heart attack. לא נמסרו כל פרטים נוספים כמו באיזה מדינה נערך 'ביקור העבודה', ועל מועד הלווייתו של מפקד חיל האוויר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התקפת טילי הסקאד על הבסיס האווירי הפתיעה את הסעודים שלא נערכו לקראתה. הכוחות היחידים שניסו ליירט את הטילים היו סוללות טילי 'פטריוט' אמריקניות המוצבות בבסיס.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי סוללות טילי הנ''מ האמריקניות הצליחו ליירט רק שניים או שלושה ממטח של כ-15 טילי סקאד שנורו על הבסיס.
הסוללות האלה מוצבות כדי להגן על כוחות מיוחדים ועל מלט"ים אמריקנים הפועלים מהבסיס בסעודיה מול מטרות של ארגון אל קעידה בחצי האי ערב- AQIM. אולם מאז התחלת במלחמה בתימן  מספקים המלט''ים האמריקנים מידע לחיל האוויר הסעודי על מטרות של המורדים הח'וטים בתימן.
הפגזת הטילים על הבסיס האווירי הסעודי, היא הסלמה קשה במלחמה המתנהלת בתימן ולא רק במערכת  היחסים עם איראן, אלא גם במערכת היחסים המורכבת שבין וושינגטון וטהרן, הנוגעת למלחמה בתימן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק בכך כי המודיעין האיראני הוא שסיפק לח'וטים את המידע המודיעיני כי הגנרל מוחמד שאלאן  בעצמו מנהל את המלחמה האווירית נגדם והיכן הוא ואנשי מטהו והיכן הם לנים בלילה בבסיס.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע שיגור טילי הסקאד בוצע בשעה 03:00 לפנות בוקר, ורוב הטילים פגעו באזורי המגורים של הבסיס ולא באזורים בהם חונים המטוסים הסעודיים.
נראה גם כי האיראניים נתנו אור ירוק להוטים לשלוח טילים על הבסיס ממנו ממריאים מלט''ים אמריקנים, כתגובה על כך שמלט"ים אלה מספקים מידע מודיעיני לסעודים. 
הסעודים הטילו איפול מוחלט על נסיבות מותו של מפקד חיל האוויר כדי שלא לפגוע במוראל של הכוחות הסעודיים המשתתפים במלחמה.
ממשל אובמה הטיל איפול על התקפה זו שנתמכה ע"י איראן, כדי שלא לפגוע בשלבים האחרונים של הדיונים שייפתחו השבוע במטרה הסכם גרעיני עם טהרן.    

Print Friendly, PDF & Email