מפקד חיל האוויר של איראן: השתלטנו על מל"טים אמריקנים בסוריה ובעיראק ועל מערכות הפיקוד, הבקרה והמודיעין שלהם

מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל אמיר עלי חאג'יזאדה  Brigadier General Amir Ali Hajizadeh אמר, ביום שישי 22.2, כי כוחותיו הצליחו להשתלט על מערכות הבקרה, הפיקוד והקשר של מל"טים אמריקנים אשר ביצעו טיסות  מעל סוריה ועיראק.  
הגנרל חאג'יזאדה הוסיף ואמר: 'שבעה עד שמונה מל"טים (אמריקנים) שביצעו טיסות מעל סוריה ועיראק הובאו תחת הפיקוד והפיקוח שלנו כאשר אנו עוקבים אחר מערכות המודיעין (המותקנות בהם), ומשיגים  ראשונים את המידע המודיעיני' שהם אוספים'. Seven to eight drones that had constant flights over Syria and Iraq were brought under our control and their intel was monitored by us and we could gain their first-hand intel.

כדי לתמוך בדבריו של מפקד חיל האוויר של המשמרות, פרסמה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית 'פארס' FARS, סרט ווידיאו שאורכו שלוש דקות והנושא את הכותרת: 'הוכחה אחת מני רבות המאשרת את דבריו של הגנרל חאג'יזאדה' one of the many proofs in support of General Hajizadeh's remarks.
בתמונות בסרט הווידיאו נראים צילומים שנלקחו בעת טיסה שביצעו מל"טים אמריקנים. הצילומים נלקחו מכמה טיסות מעל אתרים שונים.
בחלק מהצילומים אפשר לראות כלי טייס אמריקני בלתי מאויש מדגם MQ-9 Reaper,  שהתרסק לאחר שמפעילו איבד את השליטה עליו.

כלי טייס זה הידוע יותר בשם פרדטור' Predator B, הוא אחד מכלי הטייס הבלתי מאוישים החמושים הגדולים של חיל האוויר האמריקני, המסוגל לטוס בגבהים ובמהירות רבה, כאשר כלי הטייס עצמו ומערכות החימוש שלו מופעלים על ידי צוותים-טייסים הנמצאים בתחנות קרקע, שבדרך כלל פועלות או בארצות הברית, או במרכזי פיקוד אמריקנים אזוריים.
הפרדטור' Predator B מופעל בדרך כלל באזורים בהם כוחות אמריקנים מנהלים פעילות קרבית, כמו אפגניסטן, סוריה, עיראק ותימן.

לאחר מכן אפשר לראות בווידאו תמונות של כלי הטייס האמריקני מונח על הקרקע, לאחר שהופצץ על ידי מטוסים ( אמריקנים ) במטרה למנוע את נפילת ציוד המודיעין שהוא נושא בידי  האויב. 
מקורות תעופה אמרו, כי אירוע כזה התרחש בסוריה לפני שלוש שנים ב-2016, ומאז לא חזר על עצמו.

זו לא פעם ראשונה שאיראן מודיעה כי השתלטה על מערכות הבקרה והפיקוד של מל"טים אמריקנים.
לפי שמונה שנים ב-5 לדצמבר 2011, הצליחו האיראנים להשתלט על אחד מכלי הטייס הבלתי מאוישים המתקדמים והסודיים ביותר שפעל  אז בשירות סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית ה-CIA. המדובר ב-RQ-170 Sentinel.
למרות הכחשות אמריקניות הצליחו האיראניים להנחית את כלי הטייס באחד מבסיסיהם במערב איראן מבלי שנפגע. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו אז, כי את  מבצע ההשתלטות ביצעו אז עבור האיראנים מומחי סייבר של הצבא הסיני אשר הגיעו לשם כך במיוחד לאיראן.
בשעתו, טענו האיראנים, כי לא רק שהצליחו להשתלט  על מערכות הפיקוד והבקרה של כלי הטייס האמריקני, אלא גם הצליחו להשתלט על ערוצי הקשר של ה- RQ-170 עם מערכת הלווייניים הצבאיים דרכן הועברו לכלי הטייס האמריקני הפקודות מתחנות הקרקע שהפעילו אותו.

ארצות הברית אף פעם לא הגיבה על פרסומים איראניים אלה, אולם שלוש שנים לאחר מכן  בשנת  2014 הופיע באיראן  מל"טים איראנים מדגם 'שאהד'  Shahed 171 שלא היו אלא העתק של  RQ-170 Sentinel האמריקני. גם המל"ט האיראני מדגם 'צעיקה'  Saeqeh  הוא סוג שני של מל"ט איראני שהועתק  מה- RQ-170 האמריקני.

איראן שיגרה את ה- 'שאהד'  Shahed 171 בשבת, 10 לפברואר 2018 לפנות בוקר, לתחום ישראל, כאשר כלי הטייס האיראני שהיה חמוש טס מעל רמת הגולן לכיוון טבריה, כאשר הוא עובר מעל  בבית שאן והמועצות האזוריות גלבוע ועמק המעיינות.  לבסוף, הופל המל"ט מאש מטוסי ומסוקי קרב ישראליים. מדוע החליטו האיראנים לפרסם מידע זה על היכולות שלהם להשתלט על המל"טים האמריקנים דווקא בשבוע השלישי של חודש פברואר-עדיין לא ברור. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שאת המידע הזה מוסר אחד המפקדים הבכירים ביותר של משמרות המהפכה מצביעה על כך, כי האיראנים המעריכים כי קרובה התנגשות צבאית בין כוחותיהם לכוחות אמריקנים, או ישראליים בזירות הסוריות והעיראקיות, מאותתים בפרסום איזה יכולות הם מסוגלים להפעיל כאשר הם ינהלו מלחמת סייבר בתגובה.

Print Friendly, PDF & Email