מפקד משמרות המהפכה האיראנים קיבל לידו את הפיקוד הישיר של המלחמה. איראן מטיסה רכבת נשק אווירית לסוריה. צבא סוריה בכוננות מלחמה. סוללות הסקאדים נפרסו. הטייסים והמטוסים הסוריים על המסלולים.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה: סוריה העמידה את צבאה במצב כוננות מלחמה, ופרסה את סוללות טילי הסקאד שלה המכוונים מול ישראל, בצפון המדינה, במדבר הסורי. המקורות שלנו מוסרים כי מטוסי חיל האוויר הסורי עומדים על מסלולי ההמראה כבר מיום ה` 20.7 בלילה, כאשר הטייסים הסורים יושבים בתוכם מוכנים בכל רגע להמראה. נשיא סוריה בשאר אסד הורה על כל צעדים אלה לאחר שביום ה` לקחה טהרן לידיה את הפיקוד הישיר על המלחמה בלבנון והעבירה אותו מידי חסן נסראללה אל מפקד משמרות המהפכה הגנרל יחייה רחים ספוואי, (בתמונה) Brigadier General Yahya Rahim Safavi. כן החלו האיראנים מטיסים רכבת אווירית של נשק הנוחתת מיום ד` 19.7, בשדה התעופה הצבאי דואייר Abu Ad Duhur, הנמצא צפונית מחומס. הרכבת האווירית העבירה עד כה כמויות גדולות של טילים, כולל טילי `זילזאל` Zelzal ופאג`ר 3 ו-5 Fajr, ארוכי טווח, קטיושות, טילים אנטי טנקיים, וטילי כתף אנטי אוויריים. עתה עושים האיראניים מאמץ, בשיתוף פעולה עם חיל האספקה וההנדסה הסורי, להכניס משלוחים אלה לתוך לבנון.
אסד העמיד את צבאו במצב כוננות מלחמתית מתוך ההנחה כי ישראל וצה"ל המנסים בינתיים לעצור משלוחים אלה על ידי הפצצות מהאוויר והתקפות של כוחות מיוחדים הפועלים בתוך שטח סורי על עורקי התנועה הסוריים ללבנון, יחליטו תוך זמן קצר לתקוף בגלוי את המערך הצבאי האיראני הפועל בדמשק ובדואייר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים: כי לרשותו של הגנרל ספאווי, מנהל את המלחמה ממטה משמרות המהפכה בבאנד עבס שעל חוף המפרץ הפרסי, עומדות שתי קבוצות פיקוד קדמיות של קצינים של משמרות המהפכה האיראנית הממוקמות בביירות ובדמשק.
קבוצה אחת של קצינים מנהלת את המלחמה מבונקר תת קרקעי הנמצא המרתף השגרירות האיראנית בביירות קבוצת קצינים איראנים זו מפקדת על שיגור הטילים על ישראל ועל הלחימה בשטח. בכל אזור לחימה בלבנון, כולל בדרום, שם הלחימה מול צה"ל מתנהלת פנים מול פנים, נמצאת יחידת פיקוד קדמית איראנית המורכבת מ-3 עד 4 קצינים, הכפופה למפקדה בביירות.
הקבוצה השנייה פועלת מתוך מטה שהוקם במרתף/בונקר דומה בבניין שגרירות איראן בדמשק. קבוצת פיקוד זו אחראית על מערכות הקשר, המודיעין, והעברת האספקה הצבאית האיראנית לתוך לבנון. שתי קבוצות הפיקוד הקדמיות האלה מעבירות ומתאמות את הוראותיהן עם הרמטכ"ל של חיזבאללה איבריהם עקיל.
איראן החלה להטיס כבר ביום ד` 19.7 את הרכבת האווירית מבסיסי משמרות המהפכה בבאנדר עבס שעל חוף המפרץ הפרסי אל שדה התעופה הצבאי הסורי דואייר ליד חומס. בסיס אווירי צבאי זה מוכר היטב לאיראנים מאחר והוא משמש שדה התעופה של המפעל הסורי- האיראני לייצור טילי סקאד, בו ישנה נוכחות של מספר גדול של מומחי טילים וטכנאים איראנים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בידיעה בלעדית כי כמה שעות לאחר נחיתת המטוסים הראשונים ביום חמישי 20.7 לפנות בוקר, הוחל גם בהכנסת הנשק האיראני ללבנון והעברתו לידי לוחמי חיזבאללה. צריך להניח כי האפקט של הנשק הזה ביניהן נמצאות מערכות נשק חדשות, יורגש כבר בימים הקרובים בשדה הקרב.
בשלב זה אי אפשר לדעת האם הנשיא בשאר אסד נתן את הסכמתו מראש לצעדים האיראנים או שהאיראנים כפו את צעדיהם עליו, מבלי לשאול אותו. בעת כתיבת שורות אלה מפעילה וושינגטון לחץ כבד על ראש ממשלת לבנון ד"ר פואד סניורה להודיע כי לבנון מנתקת עקב המעורבות הצבאית האיראנית במלחמה את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן. התוצאה היחידה של לחץ זה עד עכשיו היא שסניורה קרא אליו לשיחה את שגריר איראן בביירות.

Print Friendly, PDF & Email