מצבו הפוליטי הקשה של הנשיא ביידן עקב המפלה באפגניסטן מאפשר לרוה"מ בנט לצאת מהפגישה אתו עם הישגים בנושא הגרעין האיראני

הדבר היחיד האישי והמדיני המשותף בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, וראש הממשלה נפתלי בנט, העומדים להיפגש בבית הלבן ביום חמישי 27.8, הוא רצונם למנוע ממנהיג האופוזיציה ו'הליכוד' בנימן נתניהן לחזור לשלטון בירושלים.
בכל שאר הנושאים האחרים, כמו איראן, התוכנית הגרעינית האיראנית, הפלסטינים,  ירושלים, ההתנחלות הישראלית בשטחים, שני האישים חלוקים בצורה מוחלטת.
אבל מאחר, וראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, ושר החוץ יאיר לפיד, מנהלים מדיניות של 'יישור הקו' עם ממשל ביידן, ובכל בעיה ביטחונית שמתעוררת או גנץ או לפיד, נמצאים מיד בקשר טלפוני עם בכיר זה או אחר בממשל ביידן בוושינגטון, דבר המונע מצה"ל לפעול נגד שרשרת האיומים האיראניים המתגברת, ( ישראל עדיין לא הגיבה על ההתקפה האיראנית של המכלית 'מרסר סטרייט', ועל מטח הטילים של חיזבאללה על מטרות בישראל בשבוע הראשון של אוגוסט. )  הנשיא ביידן יודע כי גם בפגישה זו אורחו בנט, ייעשה מאמץ ליישר את הקו אתו למרות חילוקי הדעות ביניהם.
הנשיא ג'ו ביידן נמצא בימים אלה במצב פוליטי ואישי קשה בגלל צורת הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן והתמוטטותו של צבא אפגניסטן.
ביידן מנסה להסביר ובצדק, כי לוושינגטון לא היה אינטרס להמשיך ולהישאר באפגניסטן דבר שהיה מביא למותם של חיילים אמריקנים נוספים, אבל דעת הקהל בארצות הברית ובמדינות המערב איננה קונה טיעון זה, וטוענת כי ביידן מנסה לעקוף את הבעיה המרכזית: והיא בהיותו המפקד העליון של צבאות ארצות הברית אסור לו היה להביא לתוהו ובוהו שנוצר באפגניסטן ולתבוסת הצבא האמריקני שם.
הדבר הזה הופגן השבוע בצורה ברורה מאוד בתדרוך לעיתונאים שנתנו השבוע שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין, וראש המטות המזויינים האמריקנים הגנרל מארק מיילי שהנסיגה האמריקנית והתמוטטותו של צבא אפגניסטן נרשמת גם על שמם. לאף אחד משני המנהיגים צבאיים של ארצות הברית לא הייתה תשובה לאשר אירע.
הנסיגה האמריקנית הבהולה מאפגניסטן ושובו של הטאליבן לשלטון בה, השאיר רושם קשה מאוד על שליטי מדינות הנפט במפרץ וגם בקרב כמה חוגים ביטחוניים בישראל.
אם ארצות הברית הייתה מוכנה לנטוש כך את בעלי בריתה באפגניסטן ולתת אותם בידי הטאליבן, למה שהיא לא תהייה מוכנה לנטוש את בעלי בריתה במפרץ ובמזרח התיכון ולתת אותם בידי איראן?
במצב כזה ברור, כי מילים והבטחות אמריקניות לא יעזרו.
ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט הוא מנהיג החוץ הראשון שנפגש בוושינגטון עם הנשיא האמריקני לאחר המפלה/הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן.
המצב הזה, נותן לכאורה ייתרון לבנט, ותמורת הצגת קו אוהד למצבו של ביידן, הוא יכול לדרוש מביידן וויתורים במדיניותה של ארצות הברית כלפי איראן.
זו ההזדמנות הראשונה של נפתלי בנט לבנות את דמותו כמנהיג, אשר בינתיים נכשל במלחמה בקורונה וחי ופועל רק במסגרת ששרטטו מסביבו בני גנץ ויאיר לפיד.        

Print Friendly, PDF & Email