מצב אסטרטגי חדש בים האדום: הכוחות הסעודים ושל איחוד הנסיכויות נסוגים מכל אזור החוף של תימן בים האדום, מעדן ועד אל חודיידה. החותים ואיראן בשליטה על הים האדום

רק לפני שבוע ביום רביעי 10.11, נפתח בים האדום התרגיל הימי המשותף הראשון שהיה מסוגו אי פעם בו השתתפו חיילות הים של ארצות הברית, ישראל, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE ובחריין, מצרים וערב הסעודית.
זו פעם ראשונה שציים של מדינות המפרץ לוקחים חלק בתמרון בו משתתף חיל הים הישראלי.
כפי שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו, המפקדה של התרגיל בה מצויים קצינים אמריקנים וישראלים פועל מבסיס באראניס שעל חוף הים האדום במצרים  Berenice Military Base.
זהו בסיס ענק חדש שמצרים חנכה רק לפני שנה ב-2020, על חופה הדרומי בים האדום, לא רחוק מהגבול עם סודן.
התרגיל נועד להפגין בפני איראן מי הם הכוחות השולטים באזור הים האדום ובנתיבי התנועה והנפט בו לתעלת סואץ ומשם לים התיכון.
התרגיל עוד לא הסתיים וכבר ביום ד' 17.11, הוכו וושינגטון וממשל הנשיא ג'ו ביידן בתדהמה, כאשר לבירה האמריקנית החלו להגיע ידיעות ראשונות כי צבאות סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט  ה-UAE,  מבצעים נסיגה מהירה של כל כוחותיהם הצבאיים מאזורי החוף של הים האדום בתימן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הנסיגה מתבצעת החל מנמל עדן Aden בדרום ועד נמל חודידה Hodeida  בצפון מרחק של כ-300 קילומטר.
הדובר של צבאות הקואליציה (סעודיה וה-UAE, ) הנלחמות בתימן בחוטים הגנרל הסעודי טורקי  General Turki al-Malki, קרא לנסיגה 'היערכות מחדש' כדי לאפשר תמיכה בחזיתות אחרות בהתאם לתוכניות הקואליציה בעתיד'. redeployment was ordered to support other fronts and in line with the coalition’s future plans. אולם מומחים צבאיים מערביים העוקבים אחר המלחמה בתימן, אומרים כי מדובר במפלה של ממש של כוחות הקואליציה וניצחון בעל חשיבות אסטרטגית מרובה של החותים ותומכיהם האיראניים.
ההתפתחות הזו מאפשרת לחותים ולאיראנים לשלוט בחוף המזרחי של הים האדום החל ממצרי באב אל-מנדאב ועד לגבול סעודיה עם הים האדום. עם השלמת הכיבוש של השטחים האלה החותים והאיראניים יוכלו להקים לאורך החוף התימני בסיסים של טילים, מל"טים מתפוצצים מדויקים, וסירות נפץ מהירות באמצעותם הם יוכלו לשלו על התנועה בים האדום.
בין הנפגעות העיקריות מהתפתחות זו נמצאת לא רק ארצות הברית, מצרים וסעודיה, אלא גם ישראל שתנועות הצי שלה בים האדום יוגבלו עכשיו.  בעוד שישראל ניהל עד כה מדיניות של הרחקת האיום האיראני ממנה מנתיבי הים האדום, עתה במהלך פתאומי איומים אלה הפכו ממשיים וקרובים יותר.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות