מצוד באיראן אחר מבצעי הפיגוע בפורדו. האיראנים חוקרים 3 אנשים שהגיעו מאזרבייג'אן

לאחר  שאיראן חשפה ביום ב' 17.9 את הפיצוץ ברשת החשמל של המתקן התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו לידם קום, באמצע אוגוסט, מוסרים המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה בלעדית, כי שירותי המודיעין האיראניים מחזיקים במעצר כבר שבועיים  שלושה אנשים במאסר ומתנהלת נגדם חקירה אינטנסיבית,  בניסיון  לברר מה הייה חלקם בפיצוץ.
במקביל מנהלים האיראנים חקירה נגד המהנדסים, המתכננים, וראשי החברות האיראניות שבו את האתר הגרעיני, במטרה לקבוע כיצד הם לא דאגו להקמת מתקן או מתקנים לאספקת עצמית של חשמל למתקן הגרעיני, וכיצד קרה כי מתקן גרעיני מתקדם כזה נשאר ללא אספקת חשמל במשך כמה ימים, עד אשר מהנדסים של משמרות המפכה הקימו במהירות שיא, רשת חשמל חדשה למתקן בפורדו.
המקורות המודיעיניים שלנו מציינים, כי חקירה זו כוללת גם האנשים המקורבים ביותר ליו''ר הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית  פראדיון עבאסי-דוואני Fereydoun Abbasi-Davani, שפיקחו על הקמת המפעל ועל הפעלתו. החקירה האיראנית מתמקדת בנקודה, כיצד הם אישרו את הפעלת המתקן הגרעיני מבלי שיהיה לו מקור אלטרנטיבי של אספקת חשמל, מלבד הקו והרשת שפוצצו.    
האיראנים בודקים חשד, כי האחראים  על בניית פורדו קבלו  כספים והוראות מישראל ומארצות הברית לבנות את האתר בצורה שסיכוי הפגיעות בו יהיו גדולים ומגוונים.
החבלה ברשת החשמל חשפה לפני האיראנים את העובדה, כי במקרה של התקפה צבאית על המתקן שתתרחש בו בעתיד, יכולים התוקפים עדיין לנתק את זרם החשמל בכל המרחב  בן 40 הק''מ שבין האתר הגרעיני לתחנת הכוח של העיר קום, ולהביא בכך לשיתוקו המוחלט. ניתוק כללי של אספקת החשמל משתקת לא רק את העבודה באתר, אלא גם את כל מתקני ההתראה וההגנה של המפעל, כולל מתקני המכ''ם והגנה האנטי אוויריים של פורדו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי שלושת החשודים שנעצרו, הם מהבירה טהרן, טבריז Tabriz, בצפון מערב, וזאהדאן Zahedan בדרום מזרח איראן.
שלושתם צעירים בשנות  העשרים. עצם המעצר ושמותיהם נשמרים באיראן בסודי-סודות כדי לא לפגוע בסיכויים לחשוף את כל חברי הרשת, ובעיקר לנסות ולגלות מי עומד מאחורי התכנון, כאשר החשד העיקרי מופנה כלפי ישראל.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי בהתבסס על תוצאות החקירות הראשוניות, סבורים האיראניים, כי השלושה  התאמנו בבסיס צבאי סודי של צבא אזרביג'אן במרחק 25 ק"מ דרומית מבאקו והוחדרו משם לאיראן סמוך ליום הפיצוץ.
זו הסיבה מדוע ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עבאסי-דוואני Fereydoun Abbasi העלה ביום ב' 17.9 בפני  מליאת מועצת ה-IAEA בווינה את האשמה המדהימה, כי הסוכנות חדורה  על ידי 'טרוריסטים ומחבלים',. איראן מאשימה את אנשי הסוכנות, כי הם ידעו על הפיגוע העומד להתרחש מראש.
כמו כל אירוע צבאי או מודיעני באיראן, מנסה ההנהגה האיראנית להפיק מהאירועים  את כל התועלת התעמולתית האפשרית.
יום לאחר הופעתו של עבאסי-דוואני בווינה, הופיע ביום ג' 18.9 שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי  Ali Akbar Salehi, בראיון ראשון מסוגו בטלוויזיה הלאומית המצרית, ואמר, כי 'ישראל איננה יכולה לתקוף את איראן גדולה כמו איראן והיא יודעת זאת'  Israel can’t carry out an attack against such a big country like Iran, and it knows that. 
לאחר מכן אמר סאלחי, כי שכנתה של איראן אזרבייג'אן לא תעזור לישראל לבצע את ההתקפה שלה על איראן. Salehi also said his country’s neighbor, Azerbaijan, would not assist Israel in carrying out any attack on Iran.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של סאלחי לא היו מקריים. דבריו על חוסר היכולות הישראליות לתקוף את איראן, נועדו לטשטש את ההדים והרושם האדיר שהידיעה על הפיצוץ ברשת החשמל של פורדו עוררו באיראן ובעולם הערבי. דבריו  על אזרבייג'אן, נועדו לאותת לבאקו, כי בידי האיראנים מידע המצביע על כך כי המפגעים בפורדו באו משטחה. 
 

Print Friendly, PDF & Email