מצוד ברחבי צרפת אחר חייאת בומדיאן 26, לאחר שהצליחה להימלט עם בני הערובה. 17 איש נרצחו מטרור בצרפת. 3 אנשי טרור הרוגים

מצוד נרחב מתנהל ברחבי צרפת, בשבת 10.1, אחר חייאת בומדיאן Hayat Boumeddiene בת ה-26, לאחר שהצליחה להימלט  עם בני הערובה מהסופרמרקט הכשר. בשבוע האחרון נרצחו בצרפת 17 איש מפעולות טרור. 3 אנשי טרור הרוגים. הטרוריסטים הצליחו לרצוח 12 עיתונאים, שוטרת אחת, ו-4 יהודים צרפתים.
ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס הודה כי שירותי המודיעין הצרפתיים נכשלו.
חייאת בומאדיאן נישאה בטכס דתי מוסלמי ב-2009 לאמדי קוליבאלי Amedy Coulibaly, ומאז לא משה ממנו, כאשר היא מצהירה בגלוי, אף בפני חוקריה במשטרת צרפת אליהם זומנה מידי פעם, 'כי היא מקדישה את עצמה לקוליבאלי', devoted herself to Coulibay . החשש הכבד עתה בקרב כוחות הביטחון בפריס, כי חייאת תנסה לנקום את מותו של בעלה, ואת מותם של האחים סעיד ושריף קואג'י , שנהרגו ביום ו' 9.1, מכדורי היחידות המיוחדות ללוחמת טרור הצרפתיות.  
קודם לכן דיווחנו, ביום ו' 9.1, תחת הכותרת: 'האחים קוואג'י נהרגו בפעולת התאבדות נגד הכוחות הצרפתים שצרו עליהם.  חוסל חמוש שלקח בני ערובה במיני-מרקט כשר בפריס. 4 בני ערובה הרוגים'.
מקורות ביטחון צרפתיים הנמצאים בכפר דמרטן אן גואל, מזרחית לפריס מוסרים, כי האחים סעיד, בן 34,  ושריף קואג'י בן 32, שביצעו את ההתקפה על השבועון הסאטירי 'שרלי הבדו' נהרגו, ביום ו' 9.1, מאש כוחות הביטחון. השניים יצאו ממקום מחבואם פתחו באש והסתערו על כוחות הביטחון. קודם לכן  השניים אמרו כי הם מוכנים למות 'כקדושים' martyrs .  במקביל, פרצו כוחות הביטחון הצרפתיים פרצו אל המיני מרקט הכשר במזרח פריס  שם החזיקו שני חמושים אמדי קוליבאלי וחברתו חייאת בומדיאן 6 בני ערובה. נשמעו 6 התפוצצויות גדולות. אמדי קוליבאלי נהרג בפעולת החילוץ. כמה בני ערובה שוחררו. לפחות 4 בני ערובה נהרגו. במילים אחרות, רוב בני הערובה נהרגו. בפריס נפוצו בלילה שמועות שאין להן אישור, כי חברתו של אמדי קוליבאלי, חייאת בומדיאן, שהשתתפה אתו בפשיטה על המיני-מרקט הכשר בפריס, הצליחה לברוח.
קודם לכן דיווחנו:
גל פיגועי הטרור על ידי גורמים מוסלמים בפריס נמשך. לאחר הפיגוע בשבועון ורצח השוטרת, פרצו ביום ו' 9.1, שני חמושים, שרצחו את השוטרת, לתוך מיני-מרקט כשר במזרח פריס. יש דיווחים על לפחות שני הרוגים, ועל לפחות 6 בני ערובה שהחמושים מחזיקים. שני החמושים הם אמדי קוליבאלי וחברתו חייאת בומדיאן, Amedy Coulibaly and Hayat Boumeddiene. שניהם דורשים בתמורה לשחרור בני הערובה להסיר את המצור מעל האחים סעיד ושריף קואג'י ולשחרר אותם אחרת יוציאו את בני הערובה, כנראה יהודים, להורג.
בכפר דמרטן אן גואל Dammartin en-Goelle, בצפון מזרחית לפריס, מתבצרים סעיד, בן 34,  ושריף קואג'י, שני הרוצחים של 12 אנשי המערכת של השבועון 'שרלי הבדו'. ליד מגדל אייפל דווח על חילופי אש עם חמושים.  המשך גל הטרור מצביע על כך, כי ממשלת צרפת וכוחות הביטחון שלה איבדו את השליטה על המתרחש בתחום הטרור.    
 נשיא  פרנוסאה הולנד אמר, ביום ו' 9.1 בישיבת ממשלת צרפת, כי  היו עוד מספר ניסיונות להתקפות טרור בצרפת שלא הצליחו. הפרטים והניתוח:     
קודם לכן שני האחים  הטרוריסטים סעיד ושריף קואג'י תקפו, ביום ו' 9.1, את העיירה דמרטן אן גואל Dammartin en-Goelle צפון מזרחית לפריס, ועתה הם מתבצרים במבנה  תעשייתי כשהם מחזיקים בני ערובה. תושבי העיירה נצטוו להישאר בבתיהם. 
באירוע יש לפחות 2 הרוגים ו-20 פצועים. כוחות ביטחון צרפתיים, כולל מסוקים, זורמים לאזור. לפי מקורות בפריס החל משא ומתן עם שני האחים. המבנה קרוב למסלולים של נמל התעופה הבינלאומי 'שארל דה גול', ומספר טיסות שעמדו לנחות בו הופנו לשדות תעופה אחרים.  
עם התגברות פעולות הטרור מוסרים מקורות מודיעין באלג'יר, כי כמה ימים לפני הפיגוע בשבועון 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo, העבירו שירותי הביון האלג'יריים אזהרה לשירותי המודיעין הצרפתיים כי צפויה התקפת טרור על מערכת השבועון. לדברי המקורות האלג'יריים הצרפתים התעלמו מאזהרה זו.
מדינות המערב ובראשם ארה''ב ומדינות אירופה כבר מורגלים בכך, כי כאשר מתבצע בשנים האחרונות פיגוע טרור גדול, מתברר לאחר זמן קצר, כי שירותי המודיעין וגופי הלוחמה נגד טרור הכירו את מבצעיהם, ידעו על כוונותיהם, ובכמה מקרים לא מועטים אף ניסו, ולעיתים אף הצליחו, לגייס אותם כסוכנים כפולים, כדי שיחדרו עבורם אל שורות ארגוני הטרור הבינלאומי -כולל אל קעידה.
בדבר אחד שירותי המודיעין לא הצליחו. לעצור את הפיגועים הרצחניים שאנשי טרור אלה ביצעו.
כך היה ב-15 לאפריל 2013, במקרה של שני האחים טרמלאן צ'רנאייב Tamerlan Tsarnayev, בן ה-26, ודז'וחאר צ'רנאייב Dzhokhar Tsarnaev, בן ה-19, שביצעו את הפיגוע במרתון בבוסטון. בפיגוע שנערך בלונדון, ב-22 למאי 2013, כאשר מיכאל אדבולג'ו Michael Adebolajo, ומיכאל אדבוווויל  Michael Adebowale, ערפו במזרח לונדון בסכין ובגרזן, בטכס מוסלמי דתי, את ראשו של החייל הבריטי לי ריגבי Lee Rigby.
כך גם היה בצרפת במקרה של מוחמד מראה Mohammed Merah, שביצע במרס 2012, את רצח הצנחנים הצרפתים, והמורים והתלמידים היהודים-ישראלים בערים טולוז ומונטובאן Toulouse and Montauban.
אותם דברים אמורים לגבי מהדי נמוש Mehdi Nemmouche, בן 29, מצפון צרפת, שהיה פעיל בחוגים מוסלמים קיצוניים שנלחמו בסוריה ב-2013, והיה זמן רב תחת מעקב צמוד של גופי המודיעין והלוחמה נגד טרור הצרפתיים, אבל למרות זאת הצליח לבצע ב-24 למאי 2014, את הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל, שם רצח את שני הישראלים מרים ועמנואל ריוה ז''ל, ועוד אשה צרפתייה ואזרח בלגי.
ביום שישי 9.1, יומיים לאחר המתקפה הרצחנית על מערכת המגאזין הסאטירי 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo בפריס, שם נרצחו 12 איש, אנו שומעים ממקורות מודיעין אמריקנים, כי שני הרוצחים סעיד, בן 34,  ושריף קואג'י בן 32 Saïd and Cherif Kouachi, אחריהם מנהלים מצוד ברחבי צרפת 88,000 (שמונים ושמונה אלף!) שוטרים וחיילים, היו מוכרים וידועים לגופי הלוחמה בטרור האמריקנים, אשר הכניסו אותם לתוך הרשימה של חשודי טרור,  (U.S. no-fly list), שיש למנוע את עלייתם לטיסות היוצאות לארצות הברית.  
מסע ההרג במערכת העיתון ברובע ה- 11, לב ליבה של פאריס, בשעות צהריים מוקדמות, איננו יכול להיחשב עוד מבצע של  'זאב בודד', או 'מופרעים', שאי אפשר לאתר, לאכן ולסכל מבעוד מועד, כפי שהוגדרו כל אירועי הטרור האחרונים בצרפת: ירי על בית כנסת, בית דפוס השייך ליהודים, פיגוע דריסה בשוק קישוטי חג המולד. 
מבצע החיסול הממוקד של בכירי המגאזין הצרפתי אינו נעשה כלאחר יד או באלתור רגעי. הוא דורש תכנון מדוקדק, הכרת השטח ואיסוף מל"מ-מודיעין לפני מבצע, מדוקדק הכולל את דרכי ההגעה והמילוט, המבנה ומשרדי מערכת המגזין, אזורי הישיבה והעבודה של הקורבנות, אמצעי האבטחה והשמירה הסביבתיים והמקומיים. השעות והזמנים המדויקים  וכן  זהותם ודפוסי העבודה של הנרצחים.
גם הלוגיסטיקה המבצעית הדרושה למבצעי הפיגוע היית הפעם מורכבת מאוד ודרשה הצטיידות באמל"ח-שניים או שלושה תמ"ק קלצ'ניקוב, מחסניות וכדורים, אמצעי מיגון -שכפ"צים, כפפות, כובעי גרב, מסכות- וכלי רכב לשם הגעה ומילוט מזירת האירוע. 
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי התיאומים הנדרשים להכנת אירוע טרור בסדר גודל זה הם רבים ומורכבים, לא נעשים על ידי 'זאב בודד', אלא מתבצעים בסיוע אנשים רבים המשתייכים למנגנון  מורכב ומשומן, ארגון בעל מיומנויות בלוחמה, חבלה, לוגיסטיקה, מודיעין, קשר ותקשורת.
שירותי המודיעין הצרפתיים גם אלה המופקדים על ביון החוץ Direction générale de la sécurité extérieure-DGSE,  וגם אלו המופקדים על מודיעין הפנים, ה-Direction générale de la sécurité intérieure-DGSI,  לא עלו על ההתארגנות הרצחנית הזו מבעוד מועד, חרף כל ה'רעש' הסיגינטי SIGINT, האמור לעלות ולבעבע במהלך תכנון מבצע מורכב שכזה, וזו עובדה מביכה ועצובה וקשורה כנראה ל'כיוונון' (Tuning) לא נכון או לא ממוקד למקורות מודיעיניים ולמטרות העיקוב.
אבל ניסיון העבר, ומה שהתרחש השבוע מצביע על כך כי כישלון איננו מפתיע.
ארגוני המודיעין הצרפתיים נהנים מחופש פעולה ומרחב מבצעי עצום, תקציבי עתק ודעת קהל נוחה. מערכת ה'פרנצ'לון'-  Frenchelon  הצרפתית, המקבילה לעמיתתה 'אנשלון' ECHELON האמריקנית,  מסוגלת ככל הנראה ליירט כמעט כל תעבורה קולית, קווית, סלולארית וממוחשבת ברחבי הרפובליקה הצרפתית וגם על פני לא מעט נקודות על כדור הארץ, בזכות נוכחות אגרסיבית בשגרירויות ומוסדות אחרים שלה, כולל בישראל,  כשלה כשל יסודי ועמוק בתפקיד הבסיסי שלה: סיכול טרור נגד צרפתים על אדמת צרפת או מחוצה לה.
מודיעין הצרפתי איננו בודד ויתום בכישלון זה. שותפים לו ארגני ביון מערביים נוספים, כולל ה-FBI האמריקני, וה-MI5 וה-MI6 הבריטיים.
אזהרתו של ראש שירות הביטחון והביון הבריטי MI5, אנדרו פארקר Andrew Parker, כי המידע המודיעיני מראה על תוכניות לפיגועים קרובים רבי נפגעים  במערב, The threat of a mass casualty attack was growing and that intelligence pointed to the existence of specific plots, היא אולי בעיתה, אולם השאלה היא לא רמת האיומים, אלא כיצד מונעים אותם, ולשאלה זו אין תשובה לגופי המודיעין המערביים.
מערכת הפרנצ'לון  הצרפתית אדירת המימדים, עתירת הטכנולוגיה והתקציבים, וכישלונה לאתר את האחים הרוצחים סעיד, בן 34,  ושריף קואג'י בן 32, לא רק לפני הפיגוע בפריס, אלא גם לאחריו, הוא סימפטום לעיוורון המודיעיני המערבי הנגרם בד בבד עם התלות המוחלטת בטכנולוגיה. איבוד האחיזה המודיעינית, האזרחית, השלטונית והמשטרתית בשטח, ברובעי המוסלמים בפריס, וערים מרכזיות אחרות בארה''ב ובאירופה,  אי גיוס או הפעלה של מקורות יומינטיים, אנושיים Human intelligence בקרב קהילות המהגרים ומכאן מחסור קיצוני במידע מודיעיני אמיתי, טקטי לגבי התארגנויות טרור כמו גם חוסר הבנת הלכי הרוח והמגמות בקרב מיליוני המוסלמים בערים המרכזיות במערב – הביא לתוצאה הטראגית של הטבח במערכת 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo.

 

Print Friendly, PDF & Email