מצרים במו"מ עם צרפת לקנות 2 נושאות מסוקים-מול הצי האיראני

מקורות בפריס ובקהיר הודיעו, ביום ד' 26.8, כי צרפת ומצרים פתחו במו''מ לקנות שתי אוניות תקיפה מהחדישות ביותר בציי העולם, שהן גם נושאות מסוקים. המדובר בשתי נושאות מסוקים מדגם 'מיסראטל' Mistral class, שכל אחת מהן עולה 800 מיליון דולר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אם עסקה זו תתבצע, ואין סיבה שלא תתבצע מאחר וערב הסעודית ואיחוד הנפט ה-UAE, הבטיחו גם לנשיא צרפת פרנסואה הולנד, וגם לנשיא מצרים פתאח אל סיסי, שהם ישלמו עבור אוניות המלחמה, זה יהיה הצעד המשמעותי ביותר שנעשה עד כה להקמת כוח ימי אזורי משותף שיתמודד עם הצי האיראני בים התיכון, בים האדום ובמפרץ.
מקורות צבאיים במפרץ מציינים, כי במרכז הכוח הימי הזה יעמדו הציים של סעודיה, מצרים, וישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אכן ההערכה זו נכונה, מדובר בכוח ימי חזק מאוד, אשר יהיה  מושתת על שתי נושאות המסוקים, ספינות הטילים של  שלוש המדינות, ו-6 הצוללות המתקדמות מדגם 'דולפין' אשר לפי מקורות זרים הן בעלות יכולת לשגר טילים בליסטיים עם ראשי חץ גרעיניים. 
לפי מקורות אלה, שיתוף הפעולה האזורי בין מצרים, סעודיה, איחוד הנסיכויות ה-UAE, וישראל הולך ומתחזק.
כאשר מצרים תקבל את שתי נושאות המסוקים-שהן למעשה נושאות מטוסים מאחר והן נושאות גם מספר מטוסי קרב, היא תהפוך להיות המדינה היחידה במזרח התיכון אשר לצי שלה יש אוניות מלחמה מתקדמות כאלה.
שלוש המדינות היחידות בים התיכון שיש להן יכולות כאלה הן ארצות הברית המפעילה נושאות מסוקים מדגם Wasp class עבור כוחות המרינס שלה. רוסיה שמפעילה נושאת מסוקים מיושנת מדגם Moskva class, וצרפת.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אין ספק כי ריאד, אבו דאבי, וקהיר, מצביעות בעסקה זו, כי הן אינן יכולות לסמוך יותר על הצי האמריקני, במקרה של התמודדות צבאית עם איראן.
ה'מיסראטל' Mistral class שנבנתה במקור עבור הצי הרוסי, אולם אף פעם ללא הועברה אליו, בגלל אמברגו הנשק שמדינות אירופה הטילו על מוסקבה עקב פלישת כוחותיה לאוקראינה, היא אוניית מלחמה רב-תכליתית: היא מסוגלת לשאת 16 מסוקי תקיפה מדגם 'טייגר' Eurocopter Tiger,  which is a four-bladed, twin-engined attack helicopter. היא נושאת אתה 4 ספינות נחיתה גדולות המסוגלות להנחית על החופים חיילי מרינס ומערכות הנשק הבאות: 450 חיילי מרינס. 70 כלי רכב משוריינים, מתוכם לפחות 14 טנקי מערכה כבדים מדגם AMX Leclerc. בהתרחשויות בה הפיקוד הצרפתי יחליט כי במקום כל הכוחות האלה, הוא זקוק לכוחות קומנדו מהירים גדולים שיפעלו בשטח, האונייה יכולה לשאת 900 חיילי מרינס. באם ההחלטה תהייה כי הכוחות זקוקים ל'אגרוף פלדה' לשם השגת הכרעה מהירה בקרב,  'המיסטרל' מסוגלת לשאת ולהנחית גדוד של 40 טנקים Leclerc tank battalion.
בנושאת המסוקים הצרפתית ישנו מרכז פיקוד, command ship, בעל יכולת לעמוד בקשר עם כוחות צבאיים נוספים בכל נקודה שהיא בעולם. כן יש באונייה בית חולים צבאי, ובו 69 מיטות.
מהירות האונייה הוא 33 ק''מ לשעה, והיא מסוגלת לפעול בטווח של עד 20,000 ק''מ.

 

Print Friendly, PDF & Email