מצרים מספקת טילים לסוריה לפי הסכם חשאי עם רוסיה ובמימונה

נשיא מצרים פאתח אל-סיסי הגיע להסכם חשאי עם נשיא רוסיה לפיו קהיר תספק נשק כולל טילים מתוצרת התעשייה הצבאית המצרים לצבא נשיא סוריה בשאר אסד. כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. כתוצאה מהסכם זה סופקו טילי קרקע-קרקע מצריים קצרי טווח לכוחות הסוריים המשתתפים בקרב-זה כבר חודשיים-על העיר זאבאדני  Zabadani. אפשר וצריך להניח כי טילי מצריים כאלה הגיעו גם לידי כוחות חיזבאללה המשתתפים במצור על העיר, למרות היריבות הגדולה השוררת בינם לבין מצרים.
תמונות שמפרסמים כוחות המורדים הנלחמים בזאבאדני מראות בבירור טילים מצריים שלא התפוצצו ועליהם סימני זיהוי וסמלים של התעשייה הצבאית המצרית. (ראו תמונה).
הנשק המצרי מוטען על אוניות אוקראיניות המעבירות את הנשק מנמל פורט סעיד במצרים, לנמל טרטוס בסוריה. המקורות שלנו מציינים, כי אוניות אוקראיניות הפכו באחרונה לכלי התובלה הימי העיקרי של משלוחי נשק חשאיים, בעיקר אלה של שווקי הנשק השחור, בים התיכון ובים האדריאטי, שם פועלים עתה שווקים אלה.
מקורות מודיעיניים מערביים העוקבים אחר תנועת הנשק המצרי לסוריה מדווחים, כי במשך חודש ימים החל מ-22 ליולי ועד 22 לאוגוסט, פקדו את הנמלים במצרים לפחות שלוש אוניות אוקראיניות שטענו נשק והפליגו עם מטענן לסוריה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לפי ההסכם החשאי בין נשיא מצרים אל-סיסי ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מוסקבה היא שמממנת את קניית הנשק המצרי עבור סוריה. 
לעסקות הנשק הרוסיות-מצריות יש חמשה אספקטים חשובים הנוגעים להתפתחויות במלחמה בסוריה ולעתידו של משטר נשיא סוריה בשאר אסד.
1. הנשק המצרי, ובייחוד הטילים, מקטינים את התלות של משטר אסד וצבאו, באספקת הנשק האיראנית. אסד ער לאחרונה למגעים שהאיראניים מנהלים במפרץ ובמוסקבה במטרה לסיים את המלחמה בסוריה. במגעים אלה האיראנים אינם שוללים את האפשרות שבדמשק יקום משטר מעבר, שלאחריו בשאר אסד יפרוש מהשלטון.
2. בין מוסקבה וטהרן קיימים בעת האחרונה חילוקי דעות לגבי המלחמה בסוריה ובדרכים לסיומה. אספקת הנשק המצרי לסוריה, מאותת לטהרן, כי המדינה הערבית הגדולה והחשובה-מצרים, מצדדת בפתרונות שמציעה מוסקבה, מול הפתרונות האיראניים.
3.  באספקת הנשק לסוריה, נוקט נשיא מצרים אל-סיסי מדיניות מתריסה מול מדיניות מדינות המפרץ ובראשן סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, המעורבות באספקת נשק לקבוצות השונות של המורדים הסוריים, במטרה שיפילו את נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון.
4. המדיניות המצרית בסוריה, נוגדת גם את המדיניות בסוריה של ישראל וטורקיה. בעוד ישראל תומכת במורדים בדרום סוריה, כאמצעי למניעת התקרבות כוחות חיזבאללה וגדודי אל-קודס האיראניים לגבולותיה הצפוניים-רמת הגולן. במקביל, הולך ומתחזק שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין טורקיה וארצות הברית בתוך סוריה.
5. עסקות הנשק הרוסיות-מצריות לסוריה הן סימן נוסף להתחזקות הקשרים הצבאיים והאסטרטגיים בין מוסקבה ובין קהיר.  
ביום שלישי 18.8 התכנסה במוסקבה וועידת פסגה רוסית-ערבית לדון במצב בסוריה. בוועידה השתתפו מלך ירדן עבדאללה, השליט למעשה של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, יורש העצר  הנסיך שייח' מוחמד בין זאייד אל נאיין  Prince Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, ונשיא מצרים פתאח אל-סיסי. את הרוסים ייצג בוועידה סגן שר החוץ הרוסי והאיש אשר מנהל את ענייני המזרח התיכון בקרמלין סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov. לאחר סיום הדיונים נפגש כל אחד ממשתפי הוועידה החשאית הזו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
המקורות שלנו במוסקבה מדווחים, כי בוועידה נעשה מאמץ רוסי-מצרי לשכנע את יורש העצר של ה-UAE, ואת עבדאללה מלך ירדן להצטרף לקו הרוסי-מצרי  של תמיכה באסד, או לפחות למצוא נקודות משותפות בהן השליטים הערביים יכולים לשתף פעולה עם הקו הרוסי-המצרי.
במילים אחרות, מוסקבה וקהיר ניסו לשכנע את שליטי ירדן וה-UAE, להפסיק או למתן את תמיכתם במורדים הסוריים, ובכך להרחיקם מהקו הסעודי כלפי סוריה.     

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות