מצרים מעבירה את משעל ומפקדות החמס לעזה. סוריה: נבעיר מרד פלסטיני-ערבי ישראלי

הכת הצבאית המצרית התחייבה בפני מנהיג החמס חלאד משעל לאפשר לו להיכנס בשבועות הקרובים לרצועת עזה ולהפוך אותה למקום המגורים ומרכז הפעולה שלו הקבועים שלו במקום דמשק, כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. נוסף לכך התחייבה הכת הצבאית המצרית לאפשר את העברת המפקדות הצבאיות של החמס מדמשק לעזה. אלה היו רק חלק מההבטחות שהכת הצבאית המצרים הבטיחה לחמס, כדי שיחתום על הסכם הפיוס בין הפת''ח לחמס שנחתם בקהיר ב-4 למאי.
במקביל, איים ביום ג' 10.5, האיש המקורב ביותר כיום לנשיא סוריה באשר אסד, והאיש המרכז בידו את הכלכלה הסורית רמי מכלוף Rami Makhlouf, שנגדו ועסקיו ארצות הברית והאיחוד האירופאי הטילו סנקציות, כי אם לא תיפסק התמיכה האמריקנית והאירופאית בהתקוממות נגד אסד, תפעל דמשק למימוש שתי אופציות אסטרטגיות המצויות בידיה: פתיחה במלחמה נגד ישראל, או/ו משלוחי נשק לגדה המערבית ולערביי ישראל אותו הם יפעילו, בפעולות טרור, נגד ישראל.
בראיון ל'ניו יורק טיימס' אמר מכלוף: 'אם לא תהייה יציבות כאן (כלומר, בסוריה) אין שום אפשרות כי תהייה יציבות בישראל'. ציטוט המקור: If there is no stability here, there’s no way there will be stability in Israel.
'אין דרך', המשיך מכלוף, 'ואף אחד איננו יכול לערוב למה שיכול להתרחש לאחר מכן'. 'אלוהים יעזור אם משהו יקרה למשטר (של אסד) הזה'. No way, and nobody can guarantee what will happen after, God forbid, anything happens to this regime.
כאשר נשאל באם דבריו מהווים אזהרה או איום, ענה מכלוף: 'אני לא אמרתי מלחמה'. מה שאני אומר אל תתנו לנו (למשטר אסד בסוריה), לסבול, אל תגבירו את הלחץ על הנשיא אסד, אל תדחפו את סוריה לעשות דברים שהיא איננה ששה לעשות'. ציטוט המקור:
I didn’t say war. What I’m saying is don’t let us suffer, don’t put a lot of pressure on the president, don’t push Syria to do anything it is not happy to do.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי רמי מכלוף, בן דודו של בשאר אסד, עשה חלק גדול מהונו מהברחות לוחמים, נשק, וכספים מסוריה לעיראק, בעיקר למחתרת של אנשי סדאם חוסיין בעיראק שנלחמו באמריקנים, אבל גם לגורמי אל קעידה בעיראק, וכי יש לו ניסיון רב בהקמת קשרים עם רשתות טרור המבצעות פיגועי התאבדות.
דבריו של מחלוף ל'ניו יורק טיימס' אשר לא היו נאמרים מבלי אישורו של בשאר אסד עצמו יותר מברורים: צמרת השלטון הסורית הכריזה בגלוי כי היא הופכת את ישראל לבת ערובה במלחמה להישרדותה.
באם לא ייפסקו משלוחי הנשק והכספים לידי המתקוממים נגד אסד, מירדן, עיראק, ולבנון, משלוחים אשר ההנהגה הסורית משוכנעת שמאחוריהם עומדות ערב הסעודית, אבל גם ארצות הברית ואירופה, תצית סוריה על ידי שימוש באותם אמצעים, כלומר של הברחת נשק וכספים, התנגדות מזוינת נגד ישראל בגדה המערבית ובין ערבי ישראל. בדברים אלה יש גם איום על אינטרס מערבי נוסף באזור, והוא יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי מאחר והצעדים המצריים כלפי החמס, כולל העברת המפקדות של החמס מדמשק לעזה, מתואמים בין קהיר ובין דמשק, תיאום שהוסכם עליו בביקוריו האחרונים של ראש שירותי הביון המצריים גנרל מוראד מועפי Gen. Murad Muwafi בדמשק, שנערכו החל ממחצית מרס עד סוף אפריל, אפשר וצריך להניח כי בעוד מצרים רואה בצעד זה חזרתה לזירה הפלסטינית, דמשק רואה בהעברת מפקדות החמס לעזה, צעד מרכזי במימוש איומיו של רמי מחלוף.
המקורות שלנו מוסרים, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על התפתחויות אלה בשני צעדים חשאיים.
1. בהסכמה שקטה עם שר הביטחון אהוד ברק, הורחק המתאם המדיני של מערכת הביטחון האלוף (במיל.) עמוס גלעד מהטיפול בקשרים הישראליים עם הצמרת הצבאית והמודיעינית המצרית. התירוץ להרחקה זו היא העובדה כי במצרים הורחק מטיפול בנושאים אלה מי שהיה שר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימן, אתו גלעד פיתח קשרים אישיים הדוקים, הנתון תחת חקירה ומעצר בית חלקי.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי עתה הגיעו בצמרת המדינית והביטחונית הישראלית למסקנה כי ניתוחיו והערכותיו בשנים האחרונות של עמוס גלעד היו מוטעות.
2.
במקום עמוס גלעד, נשלח ערב יום העצמאות לקהיר יועצו המדיני האישי של ראש הממשלה עו''ד יצחק מולכו, שם הוא נפגש עם גנרל מוראד מועפי, בניסיון לקבל תמונה ברורה יותר על התיאום המצרי-סורי-חמס, ועל מטרותיה של מצרים במדיניות זו. מולכו חזר ערב יום העצמאות לירושלים פסימי מאוד. קרן האור היחידה בשליחותו הייתה הערכתו, כי עתה מסתמנת אפשרות כי דמשק וקהיר, כל אחת משיקולים שונים, מוכנות להפעיל לחץ על החמס, לרדת מהעץ הגבוה עליו טפסו בנושא גלעד שליט, ולסיים את הפרשה.
אולם בעוד נתניהו וברק מנסים לכבות את התבערה המתפתחת בעזה באמצעות קהיר, בא רמי מחלוף והבהיר להם כי מרכז התבערה והסכנה המאיימת עתה על ישראל הוא בדמשק.

Print Friendly, PDF & Email