מצרים מקימה מליציות בדואיות לאורך גבול ישראל-מצרים שיילחמו בפלסטינים ואל קעידה

צבא מצרים עוסק עתה בהקמת מליציות בדואית מיוחדות אשר תקבלנה על עצמן את הביטחון באזורי הגבול בין ישראל-ומצרים ובתוך סיני.
הצבא המצרי פועל בימים האחרונים להגיע להסכמים עם 13 ראשי שבטי הבדואים הנמצאים בסיני, כאשר כל אחת מהן מבטיחה לדאוג ששום גורם זר לא יעבור, או יפעל בטרטוריה שלהם. לכל מיליציה מובטחים כלי נשק חדשים, אימונים, ותשלום משכורות חודשיות. בכל חצי האי סיני מצויים כ-100,000 בדואים, והמקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים, כי המדובר בהקמת מליציות צבאיות בהן ישרתו בין 8,000 ל-10,000 לוחמים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי למעשה מיישם צבא מצרים יום בסיני את הדוקטרינה של הגנרל דיוויד פטראוס, כיום ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA, אשר הביא לניצחון האמריקני ב-2006- ו-2007 על אל קעידה בעיראק. לפי דוקטרינה זו פטראוס קנה אז את נאמנותם של ראשי השבטים הסונים במערב ומרכז עיראק, בייחוד באזור אל-אנבאר, אשר הסכימו כי הצבא האמריקני יקים, יחמש, וייאמן מאנשיהם מליציות צבאיות, וישלם להם משכורות חודשיות, כדי שיבטיחו כי בשטחן לא יפעלו יותר כוחות של אל קעידה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בהשתמשם באותן שיטות, שכנעו המצרים השבוע את ראש שבט הסווארקה Sawarka, אבו אחמד Abu Ahmed, להקים מליציה בדואית אשר תשמור על אזור הגבול בין מצרים וישראל, ותמנע כל חדירות שהן, כולל של טרוריסטים ומבריחים מסיני לישראל.
שבט הסווארקה יושב בצפון סיני לאורך ציר פילדפי, ולאורף החוף הצפוני של סיני הגובל בים התיכון. כמו כן הצליחו המצרים לשכנע את ראשי שבט הטאייה Tiyaha, היושב בטריטוריה הגדולה המשתרעת בין מעבר ניצנה וכל מרכז סיני להצטרף למליציה המוקמת. שני השבטים ידועים בברית הביטחונית הקיימת ביניהם שעד עתה הייתה הגורם הראשי המאפשר את הפעלת מנהרות ההברחה מסיני לרצועת עזה, ופעולת רשתות ההברחה של מהגרים זרים, סמים, ונשק, לישראל.
במילים אחרות, כמו האמריקנים בעיראק, מנסים המצרים לא רק לנטרל ולמוטט את כל מערך הברחת הנשק והסחורות לרצועת עזה, אלא גם להפוך את שני השבטים למליציה הצבאית אשר תמנע מעבר של אנשי טרור בשטחם לעבר ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי 20 אנשי הטרור אשר ביצעו את הפיגוע בכביש אילת ביום חמישי 18.8, בו נהרגו 9 ישראליים, עברו, או אפילו שהו מספר ימים בטריטוריה של שבט הטאייה Tiyaha, בדרכם לביצוע הפיגוע.
מאחר ומדובר בתחילתו של המהלך המצרי,  כולל בסוף שבוע זה ,קיים מידע על חוליות טרור נוספות, אחת מהם של הג'יהאד האיסלמי, הנמצאות בדרכן לישראל כדי לבצע פיגועים, עדיין מוקדם לומר, איזה שבטים בדואים יימנעו את מעברם לישראל, ייתפסו את אנשיהם, ויסגירו אותם לידי המצרים, אם בכלל.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי כל הידיעות המתפרסמות, כי הצבא המצרי עומד לתקוף את מערך מנהרות ההברחה בין סיני לרצועת עזה, וכי הוא ממשיך במבצע 'נשר' Operation Eagle שלו נגד גורמי אל קעידה בסיני, מתבררות כדיסאינפורמציה, אשר נועדה להסתיר את העובדה כי במקום פעילות צבאית מעדיף הצבא המצרי להגיע להסכמים עם 13 ראשי שבטי הבדואים הנמצאים בסיני, כדי שיקיימו מליציות צבאיות דומות כמו אלה שמקימים עתה שבטי הסווארקה Sawarka והטאייה Tiyaha.
אם אכן הצבא המצרי יצליח במהלך הקמת המליציות הבדואיות, הדבר מעורר לפחות שלוש שאלות עקרוניות לגבי ישראל וצה''ל.
1. מקורות מצריים הכחישו בשבת 27.8, את דבריו של שר הביטחון אהוד ברק, כאילו ישראל הסכימה כבר להכנסת של אלפי חיילים מצריים לסיני. מאחר ומאז הפיצוץ הראשון בצינור הגז ממצרים-לישראל, לפני שבעה חודשים ב-5 לפברואר, המצרים כבר הכניסו לסיני, בהסכמת ישראל, כ-3,000 חיילים יותר מהמותר להם, אפשר וצריך לראות בהודעה המצרית איתות, כי אין די במספר זה של חיילים, וישראל צריכה להסכים גם להכנסת טנקים ומסוקי קרב מצריים לסיני.
2. בפעם הראשונה בהיסטוריה של חצי סיני, יועבר הביטחון בחצי האי לידי תושביו הבדואים,
  כאשר קהיר. מפקחת מלמעלה. מאחר ולכל השבטים הבדואיים העיקריים בסיני יש קשרי משפחה עם השבטים הבדואיים בישראל, מתעוררת שאלה האם צה''ל יקים מליציה בדואית דומה בצד הישראלי של הגבול, שתבטיח כי גם מעברו הישראלי של הגבול אנשי טרור ומבריחים אינם יכולים לנוע?
מאחר ובצה''ל קיים כבר גדוד סיור בדואי, הפועל בעיקר בגזרת עוטף עזה, באיזה מסגרת תפעל מליציה בדואית חדשה כזו? ספק רב באם ישראל תסכים להקים מליציה בדואית עצמאית שהממונים עליה יהיו מנהיגי השבטים, כפי שהדבר מתבצע היום על ידי המצרים בסיני.
3. ולבסוף, האם קהיר וירושלים יכולים לסמוך על מנהיגי הבדואים בסיני כי הם יבטיחו את הביטחון בחצי האי ולאורך גבולות מצרים-ישראל. התשובה החד-משמעית של המקורות הצבאיים של תיקדבקה היא לא!
ראשי השבטים הבדואים בסיני, אינם דומים במאומה לראשי השבטיים הסוניים באל-אנבאר בעיראק. השבטים הסונים העיראקים וראשיהם, הם בעלי מחויבות הרבה יותר גדולה, בעלי רמת חינוך הרבה יותר גדולה, וערכים עליהם הם שומרים, מאשר הבדואים בסיני.
העיקרון המרכזי לפיו הבדואים בסיני פעלו במאות השנים האחרונות היה, כי הם מבצעים את רצונם של הגורמים שמשלמים להם יותר.
כסף אף פעם לא דוחים. לוקחים אותו מאלה שמציעים להם אותו. הביצוע הוא כבר שאלה של גובה התשלום. אם ארגוני הטרור, רשתות המבריחים, או אל קעידה, יציעו להם יותר כסף, הם ימלאו את בקשותיהם, ולא את הבקשות המצריות.

 

Print Friendly, PDF & Email