מקורות איראניים: מל"טים ישראליים מדגם הארופ Harop, הם שתקפו את מפקדת חטיבה מס' 52 של 'כוח באדר' בצפון עיראק

מקורות איראניים ועיראקיים מדווחים, ביום א' 21.7, כי ישראל היא זו שתקפה ביום שישי 19.7 לפנות בוקר את מחנה 'בריגדת באדר' Bader Brigades בו נמצא  מטה חטיבה מס' 52 של המיליציה העיראקית הפרו-איראנית 52nd Brigade of Hashd Shaabi במחוז צאלח א-דין  province of Salahudin, ליד העיר אמרלי Amerli צפונית-מזרחית לבגדאד. (הקישו כאן לקרוא את הדיווח המקורי של ההתקפה ומשמעותיה.)

המקורות האלה טוענים, כי משרידי התחמושת שנמצאו בבסיס שהותקף, עולה כי חיל האוויר הישראלי השתמש בהתקפה הזו במל"ט הארופ  Harop, שהוא חימוש מעופף מתוצרת התעשייה האווירית לישראל שיש לו טווח של 1,000 ק"מ והמסוגל לטוס במשך שש שעות רצופות.
כלי הטייס הזה מוגדר 'ככלי טיס קרבי" unmanned Combat air vehicle-UCAV.  
מחנה 'בריגאדת באדר' נמצא במרחק של כ-900 ק"מ מישראל.  
הארופ מסוגל לשהות מעל המטרה וכאשר הוא מזהה אותו סופית הוא תוקף אותה ומתפוצץ במרכזה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר במל"ט חמקן stealth.

המקורות האיראניים והעיראקים הם לא היחידים שטענו, ביום א' כי ישראל היא שביצעה את ההתקפה הזו. גם כמה אתרים רוסיים העוסקים בתעופה צבאית העלו טענה כזו.

אם הטענה האיראנית הזו נכונה יש בהתקפה ישראלית זו שלוש התפתחויות חדשות:

1. זו פעם ראשונה שחיל האוויר הישראלי תוקף מטרה איראנית במערכת נשק כזו.
2. זו פעם ראשונה שישראל תוקפת בעומק השטח העיראקי ליד גבול עיראק-איראן
3. דבריו ביום א' של השר צחי הנגבי  בהם אמר כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם אשר בשנתיים האחרונות הרגה אנשי צבא איראניים, וכי חלק מהפעולות הישראליות ידועות, וישראל פרסמה בעצמה פרטים עליהן, בעוד שפעולות אחרות נשארו חשאיות, הדגיש הנגבי, הן הבעה פומבית ראשונה של הסתייגות ישראל ממדיניות האיפוק של הנשיא דונלד טראמפ, אשר מנסה ביחוד בימים האחרונים, להוריד את הפרופיל של הידיעות על התקיפות האיראניות על כלי שיט במפרץ, כדי שארצות הברית לא תצטרך להגיב.
לדעת הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים הבכירים מהלכים אלה של הנשיא טראמפ חושפים את ישראל ואת צה"ל עוד יותר בפני סכנה של תקיפות איראניות.


Print Friendly, PDF & Email