מקורות איראנים: מסוק איראני ובו 13 חיילים ושני מפקדים בכירים של משמרות המהפכה התרסק בשבת 24.2, ליד גבול איראן-טורקיה. כל נוסעי המסוק נהרגו. התנועה לשחרור כורדיסטן ה- PAJK: אנשינו הפילו את המסוק באש מהקרקע.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: האמריקנים משקיעים באחרונה מאמצים ומשאבים לוגיסטיים רבים במטרה להפעיל את אנשי ה-PAJK בפעולות צבאיות נגד משמרות המהפכה. נציגים אמריקנים תיווכו באחרונה בין הפלגים השונים של הכורדים האיראנים במטרה להביא לאיחוד מבצעי בשורותיהם. וושינגטון גם העלימה עין מאספקת נשק, כולל טילים נגד מטוסים, על ידי הכורדים העיראקים בראשות ג`אלל טלאבני נשיא עיראק, ומסעוד בראזני, נשיא האוטונומיה הכורדית. בכך פועלת וושינגטון ליצירת לחץ פנימי על המשטר בטהרן על ידי שורה של פעולות צבאיות המבוצעות על ידי תנועות שחרור של המיעוטים הרבים החיים בתוך איראן. זאת בתגובה למעורבות האיראנית אצל המליציות השיעיות והגרילה הסונית בעיראק, ואספקת הנשק וחומרי הנפץ האיראנים להם. ב-15 לפברואר הצליחו אנשי גרילה בלוצ`יים לתקוף אוטובוס של משמרות המהפכה ליד העיר זאהדן, בירת בלוצ`יסטן בדרום-מזרח איראן, ולהרוג 18 מנוסעיו. כמה ימים לאחר מכן פרצו קרבות בין אנשי מליציה בלוצ`ית למשמרות המהפכה בעיר. האיראנים האשימו חוגים פקיסטנים `שעומדים בקשר עם האמריקנים, באספקת הנשק וחומרי הנפץ ללוחמים הבלוצ`ים.
אין ספק כי פגיעה שנייה קשה במשמרות המהפכה האיראנים במשך שבועיים, ומספר גדול כזה של אבידות, מעמיד את המשטר בטהרן בפני שתי בעיות קשות.
1. המשטר בטהרן איננו יכול להרשות לעצמו מספר אבדות גדול כזה מבין חיילי משמרות המהפכה. דעת הקהל באיראן תראה בכך את הסדקים הראשונים בכוחם של משמרות המהפכה, המהווים את חוט השדרה הצבאי של שלטון האייטולות.
2. המצב הזה מעמיד את ההנהגה האיראנית בפני הדילמה הקשה איך להגיב. האם להגביר את פעולות הטרור נגד מטרות אמריקניות באמצעות גופי הגרילה והטרור העיראקים אתם לאיראן יש קשר? או ליזום פעולות קומנדו חשאיות-ישירות איראניות נגד מטרות אמריקניות? פעילות צבאית איראנית כזו יכולה להביא לתגובה אמריקנית, ולהידרדרות נוספת של המצב הצבאי המתוח בלאו הכי בין ארה"ב ואיראן בעיראק ובמפרץ הפרסי.

Print Friendly, PDF & Email