מקורות בארה"ב: מטוסי F-16 ישראליים תקפו בטילי שיוט מדגם 'דלילה' מטרות סוריות. בגל ההתקפות השני השתתפו מטוסי F-35 אדיר

מקורות צבאיים בארצות הברית מוסרים, כי תקיפת חיל האוויר הישראלי מהמרחב האווירי של לבנון, ביום ג' 25.12, של מטרות בסוריה, שיגרו מטוסים ישראליים מדגם F-16 'סופה', F-16I Sufa fighter, טילי שיוט מדגם 'דלילה' Delilah cruise missiles.  מערכת הגנת הנ"מ הסורית, הפעילה נגד המטוסים והטילים טילי 'פאנטסיר' Pantsir-S2, וטילי S-200 SAM.

לפי המקורות האמריקנים הנחשבים כמהימנים, ההתקפה הישראלית כוונה בעיקר נגד מטרות צבאיות סוריות, ולא נגד מטרות של איראן וחיזבאללה כפי שמדווח בישראל ובסוריה.  לפי המקורות הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים החליטו לנצל את מצב התוהו ובוהו השורר היום בסוריה, גם בגלל ההחלטה של הנשיא דונלד טראמפ להוציא את הכוחות האמריקנים ממזרח וצפון סוריה, וגם בגלל איומיו של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, לשלוח את הצבא הטורקי לחצות את נהר הפרת מזרחה.
גל התקיפות הראשון של חיל האוויר לא הצליח לפגוע במטרות, ולכן הוחלט בצה"ל לשגר גל נוסף של מטוסים. בגל השני של התקיפות השתתפו גם מטוסי חמקן מדגם F-35 'אדיר'.

סוריה פרסמה, ביום ד' לפנות בוקר 26.12, סרט ווידיאו, בו נראה לפי טענתם, כיצד מערכת הנ"מ הסורית מיירטת טיל ישראלי אחד. לפי הפרסום הסורי רוב הטילים הישראליים ששוגרו יורטו.

לפי המקורות הסוריים והלבנוניים, התקיפה נמשכה שעה ו-30 דקות. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם המידע הזה נכון, הרי התקיפה ביום ג' נמשכה בדיוק אותו משך זמן בו בוצעה  תקיפה הקודמת של חיל האוויר בסוריה ב-29 לנובמבר, בה הותקפו לפחות 15 מטרות של איראן וחיזבאללה.
לאחר התקיפה בנובמבר, הודיעו מקורות סורים, כי מעתה הם יגיבו על כל תקיפה ישראלית בתקיפה של מטרות זהות בתוך ישראל.

עד עכשיו, בגלל האיפול ואיסור הפרסום שצה"ל הטיל על פרשת ירי טיל הנ"מ הסורי לעבר ישראל והניסיון ליירוטו, אי אפשר לקבוע בדיוק האם הסורים שיגרו את טיל הנ"מ שלהם לעבר מטרה בישראל כתגובה על ההתקפה האווירית, או שהטיל הסורי שוגר נגד מטרה שנעה בתוך שטח ישראל. בכל מקרה מדובר בירי של טיל סורי לעבר טריטוריה ישראלית.
 מה שכן שברור מהודעת צה"ל הוא, כי מערכת הגנת הנ"מ הישראלית לא הצליחה ליירט את הטיל הסורי והוא נפל באזור כל שהוא בישראל.  ברשתות החברתיות מופיעים צילומים שרידים של חלקי הטיל הסורי.
מעדויות של תושבים ישראליים מאזורי חדרה וקיסריה עולה, כי נגד הטיל הסורי הופעלה סוללת נ"מ ישראלית הנמצאת באזור עין שמר.
כל מה שצה"ל מסר הוא, 'כי הופעלה מערכת הגנה אווירית כנגד טיל נ"מ ששוגר מסוריה. אין נזק ואין נפגעים'.
זו פעם שנייה בששת החודשים האחרונים שטילים של מערכת הגנת הנ"מ הישראלית אינם מצליחים לפגוע בטילים סוריים.  ב-23 ביולי השנה נכשלו טילי נ"מ מסוג 'שרביט קסמים' ליירט שני טילים קרקע-קרקע סוריים מדגם SS-21 שנורו לעבר הכינרת.

לפי מקורות ערביים, בתקיפה ביום ג' בלילה, הותקפו מטרות באזורי, נמל התעופה הצבאי מאזה של דמשק, שם חנה מטוס, ולפי אחת הידיעות שלושה מטוסים איראניים,  מטרה בדימאס, סאבורה-שם נמצאת מפקדת דוויזיה מס' 4 הסורית,  מטרה בקטנא-שם נמצאת מפקדת דוויזיה מס' 10 הסורית, ומפקדת כוחות הארטילריה הסורית בדרום סוריה באזור חאן אל שייח'.

השבועון האמריקני 'ניוזוויק' פרסם ידיעה שנמסרה לו ממקורות שלא הזדהו בפנטגון, כי אחת התקיפות הישראליות כוונה נגד משלחת בכירים של החיזבאללה שהגיעה לדמשק מביירות בשעה 16:00 אחר הצהרים לשדה התעופה של דמשק על מנת לעלות על מטוס איראני שייקח אותם לטהרן להשתתף בהלווייתו של  האייטוללה האשמי אלשאהרודי שמת ביום ג' בטהרן. ידיעות ממקורות נוספים בארצות הברית מסרו, כי רק בכיר אחד מחיזבאללה נפגע.

Print Friendly, PDF & Email