מקורות בוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA: לאחר בדיקות של דוגמאות קרקע ואוויר מאזור הכור הסורי באל קיבאר Al Kibar, מתגבר החשד כי במקום נוהלה תוכנית גרעינית סורית חשאית.

המקורות שלא היו מוכנים להזדהות אמרו, כי תוצאות הבדיקות מראות, שיש צורך בבדיקות נוספות, כדי לקבוע סופית האם סוריה הקימה (בעזרתה של צפון קוריאה,) כור פלוטוניום. סוריה מוסיפה להכחיש בתוקף כי היא הקימה כור, וכי ניהלה תוכנית גרעינית חשאית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו בלעדית ב-4.10, כיסוריה חידשה את העבודה בתוכנית הגרעינית שלה, אבל פיזרה את קבוצות המדענים העובדים בתוכנית בכמה אתרים בסוריה. כמו כן דיווחנו, כי מדעני וטכנאי גרעין צפון קוריאניים חידשו את הביקורים שלהם בסוריה. הקישו כאן לקריאת הידיעה המקורית.
מקורות אמריקנים פרסמו בימים האחרונים ידיעות, כי משלחת צבאית סורית ביקרה לאחרונה בפיונגיאנג, כדי לעמוד מקרוב על מצב בריאותו של מנהיג צפון קוריאה קים סונג איל, מחשש לעתיד עסקות הנשק, ושיתוף הפעולה הגרעיני בין שתי המדינות.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי השאלה האם הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA צריכה להמשיך בחקירת התוכנית הגרעיני הסורית, או לא? היוותה בחודשים האחרונים סלע מחלוקת עיקרי, בין יו"ר הוועדה ד"ר מוחמד אל ברדעיי, וסגנו אולי היינונן Olli Heinonen, שעמד בראש משלחת החקר של הסוכנות לסוריה, ביוני השנה.
אל ברדעיי אמר, כי אין כל הוכחות לטענותיהן של ארצות הברית וישראל שסוריה בנתה כור גרעיני. אולי היינונן טען, כי הממצאים שנמצאו עד עכשיו, מוכיחים את החשדות האלה, ולכן חייבים להמשיך בחקירה.
המקורות שלנו מוסרים בלעדית כי היינונן, דורש מהסורים לאפשר לחוקרי ה-IAEA לבקר בגדה המערבית של נהר הפרת, מול המקום בגדה המזרחית בו עמד המתקן באל קיבאר. לדעת החוקרים של הוועדה זה הוא האזור אליו פינו הסורית חלק מהריסות המתקן שהותקף ונהרס על ידי ישראל.
כמו כן הגיש היינונן לסורים רשימות שמיות של קציני צבא, מהנדסים וטכנאים, אותם חוקרי הוועדה מבקשים לראיין, מאחר וקיים מידע מודיעיני המראה כי הם עסקו בתוכנית הגרעינית הסורית. היינונן, גם הגיש לסורים, רשימה שמית של סורים, בה מצוינים תאריכים בהם הם נפגשו עם מדעני גרעין צפון קוריאניים. הוא ביקש תשובות מדמשק לאיזה צורך הפגישות האלה יתקיימו?
אולם כבר ב-3 באוקטובר, הודיעה סוריה, כי היא מוכנה להמשיך בשיתוף הפעולה של עם ה-IAEA, אולם, היא לא תסכים לביקורים נוספים של פקחי הוועדה בסוריה, ולחשיפת פרטים נוספים, היכולים לגלות סודות צבאיים שלה, ולסכן את ביטחונה הלאומי.
כל החומר הזה יובא לפני ישיבת מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה גרעינית שתתכנס בחודש הבא בווינה. אם מועצת הנגידים תגיע למסקנה שצריך להמשיך בבדיקות בסוריה, ודמשק תסרב, הדבר יכול לפתוח את הדרך לפנייה של מועצת הנגידים למועצת הביטחון של האו"ם, צעד היכול להביא להטלת סנקציות בינלאומיות על סוריה.

Print Friendly, PDF & Email