מקורות בוושינגטון: גברו הסיכויים לשימוש בנשק גרעיני במלחמה באוקראינה. בבית הלבן הוקם כוח המשימה 'צוות הנמר' העוסק בהכנות לקראת אפשרות כזו

כבר ב-26 לפברואר, יומיים בלבד לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, הקים הנשיא ג'ו ביידן בבית הלבן את כוח המשימה 'צוות נמר' Tiger Team. המשימות שהוטלו על הצוות הזה היו להכין תגובה אמריקנית למקרה שהצבא הרוסי ישתמש במלחמה באוקראינה בנשק כימי, ביולוגי, או גרעיני.
יומיים לאחר מכן ב-28 לפברואר חתם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'יאק סאליבן Jake Sullivan על הקמת כוח עזר ל'צוות הנמר'.
השבוע, ביום שישי 25.3, אמר הנשיא ג'ו ביידן בוועידת ראשי מדינות נאט"ו בבריסל,  בתשובה לשאלה כיצד ארצות הברית תגיב באם צבא רוסיה באוקראינה יפעיל נשק השמדה המוני, 'כי האופי של התגובה תלוי בדרך הם ( הרוסים, ) ישתמשו', the nature of the response would depend on the nature of the use.
ביום רביעי 23.3, הרחיב הסנטור ז'אק רייד Senator Jack Reed, שהוא יושב הוועדה לכוחות מזוינים של הסנט את גבולות התגובה האמריקנית,  כאשר אמר, כי אם נשיא רוסיה פוטין ישתמש במלחמה בנשק כימי, ביולוגי, או גרעיני, 'תהייה לכך תוצאות גם אם השימוש בנשק הזה יהיה מוגבל לגבולות אוקראינה', there would be consequences even if the weapon’s use was confined to Ukraine.
ג'יאק סאליבן אמר השבוע בבריסל,  כי הנשיא ביידן ידון עם בלי בריתו ( ראשי נאט"ו, ) בדבר הרטוריקה והפרשנויות  היוצאות מרוסיה על השאלה הזו של שימוש פוטנציאלי בנשק גרעיני, Mr. Biden will take up with allies how to deal with the rhetoric and the commentary coming out of Russia on this whole question of the potential use of nuclear weapons.
מקור בכיר בבית הלבן שסירב להזדהות אמר ביום שישי, כי אם צבא רוסיה ישתמש בכמות קטנה של נשק גרעיני טקטי, אפילו רק בתוך אוקראינה, ושלא יהיה מכוון נגד אחת ממדינות נאט"ו , הדבר יטרוף את כל הקלפים', a small tactical nuclear bomb by Russia — even inside Ukraine and not directed at a NATO member — would mean that all bets are off.
הרטוריקה החוזרת מידי כמה ימים בדבר שימוש בנשק להשמדה המונית במלחמה-כולל נשק גרעיני התחזקה  גם השבוע אצל בכירים רוסיים במוסקבה.
דובר הקרמלין דימטרי פאסקוב סירב, ביום שלישי 23.3, להתחייב, בראיון ל-CNN, כי רוסיה לא תשתמש בנשק גרעיני במלחמה.
מכל ההסכמים המגבילים את השימוש בנשק גרעיני עליהם חתמו וושינגטון ומוסקבה, נשאר רק הסכם אחד בתוקף.
המדובר  בחוזה החדש להגבלת הנשק האסטרטגי, the New Strategic Arms Reduction Treaty , המתיר לכל אחת משתי המעצמות להחזיק 1,550 כלי נשק כאלה. אולם בידי מוסקבה וושינגטון עוד אלפים רבים של טילים גרעיניים קטנים המיועדים לשימוש בשדה הקרב. גורמי מודיעין מערביים מעריכים את מספר הטילים האלה שבידי רוסיה כ-2,000.
פקידים אמריקנים בכירים אמרו בימים האחרונים, כי כפי שנשיא רוסיה פוטין קיים את הבטחתו לפלוש לאוקראינה, כך צריך לקחת‚ ברצינות את איומיו כי אם רוסיה תרגיש פגיעה בעצם קיומה, היא תשתמש בנשק גרעיני.

Print Friendly, PDF & Email