מקורות בוושינגטון: הסנקציות נכשלו. צריך להתכונן לאפשרות כי איראן תבצע ניסוי גרעיני, ותציב טילים נושאי ראשי חץ גרעיניים

המקורות בוושינגטון והצבאיים של תיקדבקה: כמה מקורות אמריקנים, מודיענים-חשאיים, ומקורות גלויים, כמו העיתון 'וושינגטון פוסט', והמכון למדע ולביטחון בינלאומי Institute for Science and International Security. וגורמים מחוץ לארה"ב, ביניהם דובר ארגון ה'מוג'אהדין חאלק' אלירזה ג'פערזאדה Alireza Jafarzadeh, אשר ב-7 השנים האחרונות מאז 2003, מפרסם בפומבי את אשר גופי המודיעין האמריקנים רוצים שיתפרסם, אבל אינם יכולים לפרסם זאת רשמית בגלל התנגדות הבית הלבן. וגם מקורות סוכנות הגרעין של האו"ם ה-IAEA, הודו ביומיים האחרונים (ה'-ו' 10.9-9), כי מערכת הסנקציות של ממשל אובמה נגד איראן נכשלה, וכי אין לה שום השפעה על קצב ההתקדמות של תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית, וכי למעשה אין אפילו גורם אחד, ללא מודיעני ולא גלוי במערב, שיודע מה מתרחש באמת בתוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, ועד כמה איראן קרובה לסף של בניית נשק גרעיני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי הודאה במצב הזה, פירושה כי אף גורם במערב, וגם לא בישראל, אינם יכולים להיות בטוחים בכך כי האיראנים אינם עוסקים עתה כבר בתהליכי בנייה, או אפילו בהרכבה של הנשק הגרעיני בידיהם.
ביום ו' 10.9, הגיע 'הוושינגטון פוסט' במאמר ראשי שהופיע תחת הכותרת 'האם אפשר לעקוב אחר החלטה של איראן לתת את דחיפה הגרעינית האחרונה?' (כלומר, האם היא תבנה נשק גרעיני?). ציטוט המקור: If Iran makes a final nuclear push, can it be detected? , כי אין לאף אחד בארצות הברית מושג כמה באמת אורניום מעושר לדרגה צבאית (למעלה מ-20 אחוז) יש כיום לאיראנים, וכי איש איננו יודע באם לאיראן יש עוד מתקנים גרעיניים סודיים בהם מתקדמת בחשאיות עבודת בניית הנשק הגרעיני. כמו כן קובע העיתון, בעל ההשפעה הגדולה ביותר בוושינגטון, כי מדיניות הסנקציות (החדשות), של ממשל אובמה לא תצליח למנוע את בנייתו של נשק גרעיני איראני.. ציטוט המקור: If that is the case, economic sanctions are unlikely to prevent it.
מאמר ראשי זה נכתב, לאחר שביום ד' 8.9, פרסם מומחה הנשק הגרעיני האמריקני הנודע דיוויד קיי David Kay, ניתוח קשה וחמור של מצב התוכנית הגרעינית האיראנית תחת הכותרת 'נושא הבשורות הרעות (החדשות) על איראן' ציטוט המקור: The Bearer of Bad News on Iran.
לפי ניתוח זה על ממשל אובמה להתחיל להתכונן ברצינות כיצד הוא יפעל 'ביום שאחרי' the Day After, שיכלול ייצור ייצור נשק גרעיני איראני שיהיה מבוסס על אורניום מעושר ופלוטוניום, הצבת טילים נושאי נשק גרעיני, ועל עריכת ניסוי גרעיני. ציטוט המקור: The Day After Iran announces it has deployed missiles capable of carrying “the world’s most destructive weapons.” The Day After Iran conducts nuclear weapons test..
עד עתה היו המקורות האיראנים והצבאיים של תיקדבקה הגורם היחידי אשר העלה את האפשרות כי איראן מתקרבת בצעדים גדולים לקראת פיתוח יכולות גרעיניות כאלה. עתה, הצטרפו גורמים אמריקנים להערכה זו.
ביום ה' 9.9, הופיע ודובר ארגון ה'מוג'אהדין חאלק' אלירזה ג'פערזאדה Alireza Jafarzadeh, במסיבת עיתונאים בוושינגטון ומסר פרטים על מתקן חשאי נוסף להעשרת אורניום צבאי שאיראן מקימה בימים אלה באייביק Abyek, כ-110 ק"מ מערבית לטהרן. לדבריו, כבר 85 אחוז מבניית מתקן העשרה כבר הושלמו לאחר שהושקעו בו כבר למעלה מ-100 מיליון דולר. דוברים אמריקנים שסרבו להזדהות אמרו, כי עד עתה לא הייתה להם סיבה לחשוב כי המדובר במתקן גרעיני. דובר הפנטגון אמר ביום ו' כי אין לנו מידע מודיעני כזה, אבל 'נחכה ונראה' I find that hard to believe, but we shall see, אבל בתקשורת הישראלית מיהרו לציין, כי מקורות אמריקנים אמרו כי המתקן הוא לא גרעיני, ההפך ממה שנאמר על ידי המקורות.
המקורות האיראניים והצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לשרשרת הפרסומים האלה בוושינגטון, שלא התרחשה במקרה, יש 3 מטרות:
1. להכין את הציבור האמריקני לקראת החמרה נוספת של הסנצקיות האמריקניות על איראן. בחוגים פנימיים בבממשל מדברים על סבוב מס' 5 של סנקציות. טהרן כבר הזהירה כי היא תגיב בפעולות צבאיות במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון נגד מהלך אמריקני כזה. בניסיון להקהות את אפקט הפרסומים האמריקנים האלה, ו'להוריד אותם' מהכותרות בארצות הברית, פרסמו האיראנים ביום ו' בבוקר 10.9, כי הם ישחררו את הסטודנטית האמריקנית שרה שורד Sarah Shourd, שנעצרה לפני שנה, ביחד עם עוד שני צעירים אמריקנים ליד גבול עיראק-איראן, בטענה שהם עסקו בריגול.
2. להתחיל להכין את דעת הקהל האמריקנית לאפשרות, כי איראן יכולה לבצע בחודשים הקרובים ניסויי גרעיני, וכי ההערכה המודיענית האמריקנית, על פיה פועלת גם ישראל, כי יש עוד לפחות שנה אחת עד שאיראן תוכל לגשת לפיתוח נשק גרעיני -מוטעית.
3. זה לא היה מקרה כי כל הפרסומים האלה התרחשו בימים בהם בישראל ובעולם היהודי חוגגים את ראש השנה. פרסום דברים אלה בוושינגטון בחג עוזרים לממשל אובמה להסתיר מדעת הקהל היהודית האמריקנית את המצב האמיתי בתוכנית הגרעינית האיראנית ואת הסכנה הטמונה בה לישראל, ולממשלת בנימין נתניהו-אהוד ברק, לשמור על התרדמת והשיתוק שלה כלפי האיום האיראני.

Print Friendly, PDF & Email