מקורות בוושינגטון: כל השרים בממשלת נתניהו שהתנגדו לתקיפה באיראן תומכים בה עתה

מקורות אמריקנים מסרו ביום א' 6.11 לפנות בוקר לרשת Fox, כי כל השרים בממשלת נתניהו שהתנגדו עד עכשיו לתקיפה ישראל של מתקני הגרעין באיראן, השתכנעו עתה כי אין ברירה אחרת והם תומכים בתקיפה כזו.
המקורות לא ציינו מי הם השרים, מדוע הם שינו את דעתם, ואיזה חומר מודיעני חדש על התוכנית הגרעינית האיראנית שהוצג לפניהם, שכנע אותם לשנות את דעתם.
המקורות האמריקנים אמרו, כי שרים אלה השתכנעו כי אין יותר שום סיכוי שהסנקציות החדשות שממשל אובמה עומד להטיל על איראן, עד כמה שהן תהייה חמורות, תעצורנה את המהלך של הצטיידותה של איראן בנשק גרעיני.
לפי המקורות האלה, השרים שהשתכנעו עתה כי אין ברירה לישראל  אלה לתקוף, רואים עתה בתקיפה הישראלית על הכור הגרעיני בעיראק ב-1981 תקדים המצדיק את עמדתם החדשה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי בכך רומז ממשל הנשיא אובמה, כי שרי ממשלת ישראל משוכנעים עתה כי בידי איראן מצוי כבר נשק גרעיני.
המקורות שלנו מוסרים, כי בפרסומים אלה משרטט ממשל הנשיא אובמה, לאחר שבוע של קדחת פרסומים על תקיפה ישראלית אפשרית באיראן, קווים ברורים לפיהם בעוד ארה''ב תתרכז בהחמרת הסנקציות על איראן, ישראל תקדם את ההכנות לתקיפה באיראן.
דוברים אמריקנים חזרו ואמרו בשבת 5.11, כי וושינגטון מתרכזת עתה 'באסטרטגיה דיפלומטית' diplomatic strategy. זהו מושג חדש בדיפלומטיה הגרעינית של ארצות הברית כלפי איראן, שלמרות שהדגש שלה מונח על דיפלומטיה, היא איננה מבטלת, או דוחה את האופציה הצבאית. הפקיד האמריקני הבכיר הראשון שהשתמש במונח זה בסוף השבוע היה סגן ראש המועצה הלאומית לביטחון אמריקנית בן רודס,Deputy National Security Adviser for Strategic Communications Ben Rhodes, אשר ליווה את הנשיא אובמה לוועידת הG-20 בקאן שבצרפת.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי צריך לשים לב לכך, ששום גורם אמריקני רשמי אשר התבטא עד עכשיו בנושא התקיפה הישראלית באיראן, לא הביע אפילו במילה אחת התנגדות, או ביקורת כלשהי על האפשרות שישראל תבצע תקיפה כזו.
גם ביום ו' 4.11, כאשר ממשל אובמה שלח קצין בכיר לרשת הטלוויזיה CNN לומר כי בוושינגטון גובר החשש שישראל תתקוף באיראן, וכי לא בטוח יותר שישראל תודיע מראש לוושינגטון על ההתקפה, הקצין אשר דבריו ללא ספק אושרו על ידי הבית הלבן,  נקט בטון שלא הייתה בו נימה של ביקורת, או תלונה. מקורות אמריקנים הפסיקו גם להשמיע התבטאויות שעד עתה היו בוושינגטון שגרתיות שאמרו תמיד כי ישראל איננה יכולה בעצמה לבצע התקפה שתשמיד את התוכנית הגרעינית האיראנית, וכי הנזק שיגרם להתקפה כזו יהיה מוגבל.
מקורות בוושינגטון אומרים, כי דבריו של הקצין האמריקני הבכיר לרשת CNN, מהווים איתות ברור האומר כי ממשל אובמה איננו מצפה יותר מממשלת בנימין נתניהו להודיע לו מראש על התקפה כזו, זאת למרות שבמרכזם של מספר סיכומים חשאיים שהושגו בין הנשיא אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו במשך השנה האחרונה עמדה תמיד ההבנה בין שני המנהיגים כי ישראל ללא תתקוף באיראן ללא ידיעתה של ארצות הברית.
המקורות בוושינגטון הוסיפו ואמרו כי דברי הקצין הבכיר הם גם איתות לטהרן, כי בגלל ההתפתחויות הגרעיניות האחרונות באיראן, ממשל אובמה איננו יכול יותר לעצור את ישראל מלתקוף באיראן.
 

Print Friendly, PDF & Email