מקורות ביון: אסד איבד את חופש התנועה. מוגבל בתנועותיו על ידי גדוד משמר רפובליקני

מקורות ביון מערביים שדיברו עם תיקדבקה ביום ה' 28.6 אומרים, כי נשיא סוריה בשאר אסד, איבד את חופש התנועה שלו, והוא איננו יכול לעזוב יותר את ארמונו, מבלי שיקבל לכך אישור מראש ממפקד הגדוד של המשמר הרפובליקני המגן עליו, משפחתו, והארמון.
מקורות הביון המערביים אמרו, כי מצב זה הלך והתפתח בארמון 'האחדות' שעל הר קאיסון, Mount Qaisoun, החל מהמחצית השנייה של שבוע שעבר.
לא ברור האם מפקד גדוד המשמר הרפובליקני צריך להעביר את בקשתו של אסד, ואת בקשותיהם של בני משפחתו לצאת מהארמון,  לאישור לדרגים גבוהים יותר, ואם כן, מי הם דרגים אלה, אולם ברור, כי הוא האיש אשר מחליט עכשיו על תנועותיו של נשיא סוריה. אם מפקד הגדוד מחליט שבשאר אסד איננו יוצא מהארמון, הוא איננו יכול לצאת ממנו.
כאשר המקורות המערביים נשאלו ע''י תיקדבקה, האם פירוש הדבר שאיזה שהוא גורם צבאי בסוריה הקשור עם המשמר הרפובליקני הסורי נתן הוראה להטיל על אסד מצור, כדי שלא ימלט עם משפחתו מהארמון, תשובתם הייתה: 'אפשר להגדיר את מצבו של בשאר אסד כאיש הנתון במצור חלקי, אשר הולך ומתרחב עם הזמן'. 
לתשובה לשאלה האם אסד כנשיא סוריה וכמפקד העליון של הכוחות המזוינים הסוריים, יכול להחליט לצאת  בפתאומיות מארמונו לביקור בנקודה כלשהי בדמשק, או מחוצה לה? אמרו המקורות, כי לא אסד, ולא בני משפחתו יכולים לצאת עתה מהארמון לשום מקום, וכי הם מודעים להגבלות התנועה שהוטלו עליהם.
מקור אחר השווה את מצבם של אסד של ומשפחתו, למצבם של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובראק ומשפחתו אשר כבר כמה שבועות לפני הדחתו מהשלטון, במחצית השנייה של ינואר 2011, תנועותיו הוגבלו כבר על ידי המשמר הרפובליקני המצרי. משמר זה שתפקידו להגן על הנשיא ומשפחתו, אף פעם לא פעל כדי להגן על מובראק מפני המתקוממים נגדו.  למעשה, אומר המקור, המשמר הרפובליקני המצרי מנע כל אפשרות בריחה של מובראק ומשפחתו ממצרים לסעודיה.  
'בגלל מצור חלקי והגבלות אלה', אמרו מקורות הביון המערביים, 'מצב רוחם של אסד ואשתו ירוד ביותר, והאווירה בתוך הארמון היא קשה מאוד'. זו היא הסיבה כנראה, מדוע זרועות התעמולה של המשטר בדמשק הפיצו השבוע סרטי ווידיאו המראים את בשאר אסד ואת רעייתו אסמה משחקים סקווש במתקני הספורט של הארמון.  המטרה של הפרסום הייתה  לעצור את גל השמועות שרווחו בימים האחרונים בדמשק על המתרחש בארמון הנשיאות, ובתוך משפחת אסד.
'אווירת החשדנות של אסד ומשפחתו בתוך הארמון, כלפי הסובבים אותם, הגיעה לדרגה כזו', אמרו המקורות המערביים, 'עד כי לארמון הובאו בימים האחרונים טועמי מזון tasters שתפקידם לשתות מכל משקה, ולטעום כל דבר אוכל שמוגש לאסד ולבני משפחתו, לפני שהם עצמם שותים, או אוכלים אותו'.
מקורות הביון המערביים אמרו, כי טועמי מזון אלה, כולם אנשי יחידת עילית של המודיעין הצבאי הסורי, הובאו לארמון, לאחר שלפחות פעמיים הצליחו באחרונה גורמים הקשורים עם המורדים הסוריים, להחדיר למלון מצרכים מורעלים, שאם היו מבשלים אותם ומגישים אותם לאנשי הארמון, כמה מהם, כולל בני משפחת אסד, היו נפגעים קשה, אם לא מחוסלים'.
'בשאר אסד עצמו, איננו שותה כוס מים, אלא אם כן הטועם המקצועי הצמוד אליו, לא שתה ראשון לפחות רבע ממנה'.

צריך להבין, אמרו המקורות המערביים, כי הגישה היחידה לארמונו של אסד על הר קאיסון, היא באמצעות שני כבישים תת-קרקעיים המוגנים מפני הפצצה מהאוויר וממעקב של לוויינים, או מטוסי ביון. כביש אחד מיועד לתנועה הנכנסת לארמון, ואילו הכביש השני מיועד לתנועה היוצאת ממנו. כל מכונית, כולל המכוניות המעבירות אספקה לארמון, הן מכוניות השייכות לשירותי המודיעין הסוריים. אפילו הנהגים והסבלים שמטעינים ופורקים את המכוניות הם אנשי מודיעין הנתונים לפיקוח ביטחוני קפדני ביותר.
ברגע שמכונית כלשהי מגיעה לאחד מפתחי שני הכבישים התת-קרקעיים האלה, לא רק צוותה נבדק, אלא גם מטענה. עצם העובדה שהמורדים, או כל גורם זר אחר, הצליחו להחדיר למשאיות אלה מזון מורעל, שעבר את הבדיקה החמורה בכניסות לארמון, וכי המזון המורעל הגיע למטבחים של הארמון, שם הוא נתפס, מצביעים על הצלחת המורדים הסורים לחדור את חגורות ההגנה המגנות על אסד ומשפחתו.  

Print Friendly, PDF & Email