מקורות במערב: ארה"ב מאחורי ההתקוממות במצרים. נמשכות התנגשויות הדמים

גורמים מצריים ובמערב, אומרים בשבת 29.1, כי ארצות הברית היא שתכננה והכינה בחשאי את ההתקוממות נגד משטרו של הנשיא של מובראק. המקורות מדווחים כי ההכנות החלו עוד בארה''ב בתקופתו של הנשיא ג'ורג בוש ב-2008.
בשבת בצהרים החלו ההפגנות בקהיר, כמו בחמשת ימי ההפגנות קודם לכן, צוברות תנופה מחודשת. לפחות 50,000 מפגינים, אשר אינם מתחשבים בעוצר שהוארך בקהיר, אלכסנדריה, וסואץ לשעות היום, צועדים לעבר בנין הטלוויזיה המרכזית שהם צועקים לצבא להצטרף אליהם, ולנשיא מובראק להתפטר. כמו כן נמסר על הפגנות סוערות באלכסנדריה, סואץ, רפיח, אל עריש, ודמנהור, שם המשטרה השתמשה בירי באש חיה כדי לפזר את המפגינים. יש לפחות 20 הרוגים מבין כוחות הביטחון והמפגינים.
בקהיר לא נראים יותר ברחובות אנשי מנגנון הביטחון המרכזי ואנשי המוחבראת, שניסו לפזר את ההפגנות עד חצות בליל שבת, ונכשלו. ההנחה היא כי המשטר הוציא אותם למנוחה ולהתארגנות מחודשת. הצבא שמוצב ברחובות קהיר בכוחות שיריון וחיל רגלים משוריינים גדולים איננו מתערב במתרחש, ועד עתה לא ניסה לעצור מבעד למפגינים המפירים את העוצר.
'הדיילי טלגרף' הבריטי, הידוע בקשריו החזקים עם שירותי המודיעין הבריטיים, מדווח בכותרת ראשית בשבת, כי המפגינים המצריים אומרים בעצמם, כי ארצות הברית תומכת בחשאי במנהיגי ההתקומומות במצרים. ציטוט המקור: Egypt protests: America's secret backing for rebel leaders behind uprising. בידיעה נמסר כי בסוף 2008, כלומר לפני 3 שנים, ארגנה ארה''ב בחשאי קבוצות של פעילי אופוזיציה מצרית, שהובאו לארצות הברית למה שמוגדר 'סימנרים' בהם הוכנה ההתקוממות. הידיעה מוסרת כי שגרירות ארה''ב בקהיר הצליחה עד עכשיו לשמור בסוד את זהותם של משתתפי 'הסמינרים', מפני שירותי המודיעין המצריים. פעילים אלה, הם שמכוונים היום את ההפגנות נגד משטר חוסני מובראק.
אם ידיעה זו נכונה, ההערכה במערב ובישראל עד כה כי המפגינים צועדים ברחובות ללא הנהגה ורק הזעם שהצטבר אצלם במשך השנים מול משטר מובראק הוא שמניע אותם, איננה נכונה.
להפגנות המתוכננות היטב, יש מנהיגים, אולם הם ידועים רק לוושינגטון ולפעילי האופוזיצה המצרית בשטח, ולא לנשיא חוסני מובראק ולשירותי הביטחון שלו.
אם זה המצב מדובר בעוד סימן אחד נוסף, כי הנשיא מובראק מנותק מהמתרחש ברחוב המצרי ואיננו שולט בו.
נקודה חשובה שנייה, היא בחירת העיתוי בהם מנהיגים אלה יופיעו בפני הציבור. זה יהיה השלב בו המפגינים ואלה העומדים מאחוריהם יהיו בטוחים מספיק כי הופעתם תציג לפני ההמונים ברחובות מנהיגים אותם הם יוכלו לאמץ.
ידיעה זו שקיבלה אישור ממקורות אופוזיציה המצרית מסבירה גם את מדיניותו של הנשיא באראק אובמה שקרא ביום שישי 28.1 אחר חצות למשטר מובראק להיכנס לדיאולוג עם המפגינים. במילים אחרות, על מובראק לדון עם מנהיגי המפגינים על הדרכים להעברת השלטון במצרים לידיהם.


 

Print Friendly, PDF & Email