מקורות במפרץ: שתי התאונות שאירעו לנשיא אחמדינז'אד, ולמועמד לנשיאות ג'אלילי, היו התנקשויות בחייהם

כל הלילה ביום א', וביום ב' 3.6, נפוצו שמועות עקשניות בטהרן, לפיהן נחיתת האונס של מסוקו של נשיא איראן כשהוא אמור הייה להשתתף בטכס חנוכת מנהרה חדשה, הגדולה והארוכה ביות באיראן מתחת להרי אלברוז Alborz, באזור מאזאנדראן Mazandaran province, היה ניסיון חיסול של אחמדינז'אד, לפי הוראת מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי או לפחות ביוזמתם של החוגים הקרובים לו.
חוגים אלה חוששים שפחות משבועיים לפני הבחירות לנשיאות איראן ב-14 ליוני, עלול אחמדינז'אד לבצע מהלכים העשויים להביא את המצב באיראן לסף התפרצות המונית של מהומות רחוב, אשר יאלצו את המשטר האיראני לדחות את הבחירות, דבר שיאפשר לו להמשיך להחזיק בתפקיד של נשיא איראן.
בייחוד גבר החשש הזה בקרב חוגי השלטון בטהרן עם הימשכותן של המהומות בטורקיה נגד שלטונו המוסלמי של ראש הממשלה טאייפ ארדואן, וסירובן לגווע. בטהרן חוששים כי ההמונים האיראנים ייקחו דוגמא מהמתרחש בערים המרכזיות בטורקיה וייצאו לרחובות כדי להפגין נגד משטרו של האייטולה עלי חמנאי.
לא ברורים עדיין פרטי התקלה של המסוק שהוביל בנוסף לנשיא אחמדינז'אד עוד עשרה שרי ממשלה, מלווים ועוזרים, לאזור ההררי שנחפרה בו המנהרה.
תקלות במטוסים ומסוקים הן תופעה מוכרת באיראן בגלל מחסור בחלקי חילוף, שימוש בחלקי חילוף שאינם מקוריים, בעיקר בגלל מחסור במטבע זר כדי לקנותם, ותחזוקה טכנית לקויה. מאחר ואיראן איננה יכולה לקנות מטוסים במערב, היא נאלצת לקנות אותם או בסין, או באוקראינה.
אולם בבירות המפרץ הפרסי, וגם בוושינגטון, שמו לב לתוכן ההודעה המוזרה שפרסמה לשכת הנשיא האיראני אשר בתארה את נחיתת המסוק השתמשה במילים שהיא בוצעה 'לאחר תאונה שטיבה איננו ברור' after an unspecified accident, the presidency reported. לשכתו ודובריו של אחמדינז'אד סרבו בעקשנות להשתמש במילים 'תקלה טכנית', וחזרו ואמר כי המדובר 'בתאונה' accident, ברמז ברור לכך כי היה גורם חיצוני שגרם לתאונה זו.
גם סוג התקלה של המסוק שהוביל את אחמדינז'אד וצוותו מעורר חשדות. לדבריהם, המסוק נבדק בקפדנות על כל המנגנון שלו לפני ההמראה אולם כאשר התקרב לאזור האירוע, והחל לנחות, נכנס המסוק לסחרור והייתה סכנה שהוא יתרסק עם כל נוסעיו.
המקורות האיראנים של תיקדבה מוסרים, כי לפי השמועות שהנפוצות בטהרן בוצעה חבלה במנגנון הבלמים וההגאיים לנחיתה.
החששות והשמועות על כך התחזקו בטהרן, כאשר הגיעו הידיעות הראשונות לבירה האיראנית, כי תאונת המסוק של אחמדינז'אד לא הייתה התאונה היחידה של בכיר איראני אותו יום באיראן. גם למעומד לנשיאות, הנחשב מועמד מוביל סעיד ג'אלילי Said Jalili, מי שכיהן עד עתה כיועץ לביטחון לאומי האיראני, וראש צוות המו''מ הגרעיני האיראני התרחשה תאונה מוזרה עליה לא פורסם רשמית דבר. 
כאשר ג'אלילי ועוזריו חזרו ביום א' לפנות בוקר, בשעה 02.20 ממסע בחירות בעיר קזווין Qazvin, התקרבה משאית  לשיירה שלו וגרמה לאחת המכוניות להתנגש עם מעקה בטיחות. שני עוזרים של ג'אלילי נפגעו קשה ושניים קל. המכונית בה נסע ג'אלילי הייתה במרחק 20 ממטר מן הרכב שהתנגש. בטהרן מאמינם כי תאונה זו לא הייתה מקרית.
לפי שמועות הרווחות, הגיעו בימים האחרונים ללשכתו של האייטוללה חמנאי, ידיעות על פגישות סודיות שנערכות בין אחמדינז'אד לבין סעיד ג'אלילי. בפגישות אלה הוסכם כי אם גא'לילי ינצח בבחירות, הוא ימנה את אחמדי נז'אד, או את אחד ממקורביו, בייחוד את אספנדייר רחים משאהי Esfandyar Rahim Mashee, שנפסל מלרוץ לבחירות לתפקיד סגן הנשיא עם סמכויות מיוחדות.
לדברי מקורות זו הייתה כנראה סיבת ההוראה שניתנה מלשכת חמנאי לגרום לשתי התאונות
ב-26 למאי, דיווחו המקורות האיראניים שלנו: בימים האחרונים נפוצו ההערכות בטהרן כי אחמדינז'אד עומד להדיח מתפקידו את שר הפנים מוסטפה נג'אר Mostafa Mohammad Najjar שר הפנים, כדי לחבל בקיום הבחירות. הופצו גם ידיעות, כי חמנאי העביר מסר לנשיא שאם לא יישב בשקט יישלח למאסר בית או אפילו 'יהרג בתאונת דרכים מקרית'.
השמועות העקשניות בטהרן לגבי נחיתת האונס של מסוקו של אחמדינז'אד, טוענות כי תאונה זו, הייתה מימוש האזהרות כלפי אחמדינז'אד.
ב-29 לאפריל פורסם בטהרן, כי אחמדינז'אד נעצר לכמה שעות והוזהר מה שכונה 'אזהרה אחרונה' שעליו להפסיק את התרגילים שעלולים לשבש את המהלך הבחירות לנשיאות.
לפי שבועיים אמר אחמדינז'אד לאישים המקורבים אליו שיש בידיו מידע שעלולים לחסל אותו. מאז הוא סגר את פיו ואינו מתבטא בשום נושא שנוי במחלוקת בקשר לבחירות.

 

Print Friendly, PDF & Email