מקורות ההיסטריה על הרוסים שבאים להתערב בבחירות. איך התגלגלו דברי ראש השב"כ על איראן וחיזבאללה עד למוסקבה

איזה ענין יש לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להתערב בבחירות בישראל? 
עם כל הכבוד, ישראל איננה עומדת במרכז שיקוליו האסטרטגיים של פוטין, ומבחינתו לא משנה הרבה מי יעמוד בראשה, או מי ינצח או יפסיד במערכת הבחירות, או בפרפראזה על המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית אפשר לומר, כי ישראל איננה אמריקה, ובנימין נתניהו איננו דולנד טראמפ.
יש לישראל בעיות הרבה יותר רציניות עם רוסיה, מאשר מעורבותה במערכת הבחירות כאן, כמו למשל המגבלות שמוסקבה הטילה על טיסות מטוסי חיל האוויר הישראלי בסוריה, אולם על זה איש לא דן כאן.
אבל ככל שהסערה המלאכותית הזו מתגברת, כאשר איש איננו מפסיק אותה, אפשר וצריך להניח כי עכשיו יתווסף עוד גורם אחד למתיחות שממילא שוררת בין מוסקבה וירושלים.

כבר כמה ימים ישראל והמערכת הפוליטית כמרחקה-הרוסים באים! הרוסים מתערבים במערכת הבחירות בישראל.
בהודעה ששודרה בטלוויזיה ביום ג' 8.1 נאמר,  כי ראש השב"כ נדב ארגמן, אשר הופיע יום קודם לכן בהרצאה באוניברסיטת תל-אביב אמר למאזיניו, כי מדינה זרה עומדת להתערב במערכת הבחירות בישראל, במטרה להשפיע על תוצאותיהן.
הידיעה ציטטה את ראש השב"כ שהוסיף ואמר: ' אני לא יודע לטובת מי או לרעת מי. אני לא יודע בשלב זה לזהות את האינטרס הפוליטי של המדינה הזו, אבל היא תתערב ואני יודע על מה אני מדבר'.  
בהודעה שפורסמה מאוחר יותר מטעם השב"כ הודגש, כי הארגון 'מבקש להבהיר שלמדינת ישראל ולקהיליית המודיעין, יש את הכלים והיכולות לאיתור, ניטור וסיכול של ניסיונות להשפעה זרה, במידה ויהיו כאלו. ביכולתה של מערכת הביטחון הישראלית לאפשר קיומן של בחירות דמוקרטיות וחופשיות במדינת ישראל'.
במילים אחרות, השב"כ לא אישר ולא הכחיש כי נדב ארגמן אמר דברים אלה, והדגש בהודעה הושם על המילים 'במידה ויהיו כאלה'. כלומר,  עד עתה לא היו מקרים כאלה, ואין מידע וודאי כי מדינה זרה או גורם זר, עומדים להתערב במערכת הבחירות בישראל.

אבל ההודעה הזו איחרה את המועד.
עיתונאים ופרשנים ישראליים זריזים מיהרו להושיט אצבע מאשימה לעבר רוסיה מבלי שיש להם שמץ של מושג האם זו באמת  המדינה אליה התכוון ראש השב"כ בדבריו. אחרים קבעו בפסקנות  כי ההופעה התל-אביב בה נאמרו הדברים, הייתה  העברת אזהרה מהשב"כ למדינה זו, בבחינת: אנחנו רואים מה אתם עושים, ואם תמשיכו בכך נתערב ונחסום אותכם!

ההערכות האלה הביאו כמובן לתגובת הקרמלין.
דובר הקרמלין דימטרי פאשקוב Dmitry Peskov אמר ביום ד' 9.1: 'מוסקבה לא התערבה, איננה מתערבת, ואיננה מתכוננת להתערב בבחירות בכל מדינה שהיא בעולם'. Moscow did not intervene, does not intervene and does not intend to intervene in elections in any country in the world.
וכך הכדור הזה ממשיך להתגלגל, וליצר כותרות רוויות פאניקה תקשורתית שבינם לבין המציאות אין שום דבר.
העובדה שתשובה של ראש השב"כ לשאלה של אחד הנוכחים בפגישה, בה הזכיר בהערה צדדית את האפשרות שאיראן וחיזבאללה מתכננות התקפות סייבר על מטרות ישראל, התגלגלה עד למעורבות מוסקבה בבחירות, מראה רק  על המציאות בה אנו חיים ופועלים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות