מקורות מודיעין אמריקנים: שגרירות צפון קוריאה בקהיר משמשת מרכז למכירות נשק של פיונגיאנג במזרח התיכון

'הניו יורק טיימס' האמריקני, ו'הדיילי טלגרף' הבריטי מפרסמים, ביום א' 4.3, ידיעה בולטת, לפיה למצרים יש תפקיד מרכזי בהפרת אמברגו מכירות הנשק שהאו"ם הטיל על צפון קוריאה.
שני העיתונים מצטטים דו"ח של האו"ם אשר עומד להתפרסם בסוף החודש, לפיו  הקונצרן המצרי העיקרי לייצור נשק-'ארגון התעשייה הערבי'  Arab Organisation for Industrialisation, עומד בקשרים עם צפון קוריאה ורוכש ממנה נשק-כולל טילים. שני העיתונים מציינים, כי טילים צפון קוריאנים בידי צבא מצרים יכולים לפגוע במטרות בישראל.
עוד מציינים שני העיתונים, כי 'ארגון התעשייה הערבי' נמצא תחת פיקוחו הישיר של נשיא מצרים פאתח אל-סיסי.
המקורות מדווחים, כי תשומת הלב האמריקנית לקשר המצרי-הצפון קוריאני התעוררה, לאחר שהמודיעין האמריקני גילה, לפני שנתיים ב-2016, כי אנייה צפון קוריאנית נושאת נשק מתקרבת לחופי מצרים. באנייה היו 30,000 רקטות נגד טנקים ( RPG ) מתוצרת צפון קוריאה שהוסתרו תחת מטען של ברזל.  הצי האמריקני יירט את האנייה הזו.
המקורות מדווחים,  כי זו הסיבה מדוע ארצות הברית החליטה לקצץ בחודש אוגוסט 2017 את העזרה הצבאית שהיא מגישה לצבא מצרים בסך של 295 מיליון דולר. וושינגטון השתמשה אז בנימוק כי מצרים מפרה את 'זכויות האדם'.
הדו"ח של האו"ם קובע, כי שגרירות צפון קוריאה בקהיר, המוגדרת בדו"ח 'המתחם הדיפלומטי הגדול ביותר במזרח התיכון'  The largest diplomatic property in the Middle East. משמש מרכז להצגת ומכירת מערכות נשק צפון קוריאניות במזרח התיכון.
לפי הדו"ח נציגים צפון קוריאניים נסעו מקהיר לחרטום בירת סודן, וקידמו שם מכירות נשק, כאשר על סודן מוטל אמברגו של האו"ם על אספקת נשק. נציגים אחרים נסעו מהשגרירות בקהיר לדמשק שם הם חתמו על חוזים לאספקת נשק למשטר הנשיא בשאר אסד. בין השאר קידמו הדיפלומטים הצפון קוריאנים שבאו מקהיר מכירות של מערכות לייצור נשק כימי צפון קוריאניות לסוריה.
הדו"ח של האו"ם מאשימם את מצרים בהעלמת עין  מהמתרחש בשגרירות הצפון קוריאנית בקהיר.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות