מקורות מודיעין אמריקנים: לאיראנים יש בין 24 ל-36 טילי שיאהב 3 המסוגלים לפגוע בישראל.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה: במגעים שקיימו האמריקנים עם גורמים צבאיים ומודיעיניים ישראלים, וגם בעת ביקורו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בארצות הברית, הם הדגישו כי לפי המידע המצוי בידיהם מספר הטילים המבצעיים מדגם שיאהב 3 שישנם עתה בידי האיראנים הוא מצומצם ביותר ואינו עולה `שניים או שלושה תריסרים`. כלומר בידי איראן לא מצויים עתה יותר מאשר 24 עד 36 טילים ארוכי טווח, המסוגלים להגיע לישראל.
לפי הערכת המודיעין האמריקני במצב כזה האיראנים אינם מסוגלים לשגר כיום מטחי טילים גדולים בצורה שחלק מהם יצליחו להתחמק ממערכות ההגנה האנטי אוויריות ומטילי היירוט האמריקניים והישראלים, ויפגעו במטרה.
הערכת המודיעינית האמריקנית היא שהמרב שהאיראנים מסוגלים לבצע היום הוא שיגור בו זמני של 3 עד 4 טילים לעבר מטרה אחת. המתכננים הצבאיים האמריקנים הגיעו למסקנה כי ההגנות האנטי אוויריות של האמריקנים, הישראלים ומדינות המפרץ, הקיימות כיום, מסוגלות להתמודד עם שיגור של קבוצות טילים איראנים כאלה ולהפיל את רובם.
אולם האמריקנים אמרו כי מצב זה עומד להשתנות עד סוף 2007, כלומר תוך שנה. בעוד רוב תשומת הלב העולמית מרוכזת בנושא העשרת האורניום האיראני משקיעה טהרן את רוב מאמציה וכספיה בייצור כמויות גדולות של טילי שיאהב 3 ושכלולם. ההערכה היא שתוך שנה עד שנה ומחצה יהיו בידי האיראנים מאות טילים ארוכי הטווח., ואז מאזן הכוחות בין הטילים האיראנים לבין מערכות ההגנה האנטי אוויריות, כולל אלה של ישראל ישתנה לטובת האיראנים.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים כי האמריקנים לא אמרו זאת מפורשות, אולם הם נתנו לבני שיחם להבין כי אם תתקבל החלטה אמריקנית להנחית מכה צבאית על איראן היא צריכה להתבצע לפני סוף 2007, לפני שייווצר מצב בו יהיו לאיראנים מספר גדול כזה של טילים. במקרה והאיראנים ישיגו מספר גדול של טילים יכולת הפגיעה שלהם אז במטרות אמריקניות, ישראליות, ושל מדינות המפרץתהייה כל כך גדולה עד שיהיה צורך לשנות את כל תוכניות התקיפה ולערב בכך כוחות הרבה יותר גדולים מאלה המתוכננים לכך היום.

Print Friendly, PDF & Email