מקורות מודיעין בכירים: הערכת המודיעין השנתית שהוגשה לממשלה שגויה.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה:אם אכן אמ"ן, השב"כ, והמוסד, יגידו ביום א` 25.2, בסקירת המודיעין השנתית שיניחו בפני הממשלה כי בשנה הקרובה לא צפויה להיפתח מלחמה עם סוריה, נוסף לכך שהם טועים, בולטות כאן עוד שתי סיבות מדאיגות מאוד.
1. ראשי שירותי המודיעין, וגם הרמטכ"ל החדש רב אלוף גבי אשכנזי, מיישרים קו עם המדיניות של ראש הממשלה אהוד אולמרט, המשנה לראש הממשלה שמעון פרס, ושר הביטחון עמיר פרץ, ושרת החוץ ציפי ליבני. `המדיניות` של הצמרת המדינית הישראלית, אם אפשר לקרוא לה כזו, היא העתק, או הליכה מדויקת בתלם של המדיניות האמריקנית-סעודית במזרח התיכון, שאיננה חופפת את האינטרסים הישראלים.
2. ראשי שירותי המודיעין אינם לוקחים בחשבון בשיקוליהם את מצבו המבודד, הכמעט מיואש בזירה הבינערבית אליו נקלע באחרונה נשיא סוריה באשר אסד. מצב זה איננו משאיר לאסד הרבה ברירות מלבד לפתוח בשורה של פעולות צבאיות, כלומר פעולות טרור מוגבלות נגד מטרות ישראליות ברמת הגולן. אלה יכולות להתדרדר להתנגשויות צבאיות נרחבות יותר בין ישראל וסוריה. באמצעות הפעולה הצבאית-טרוריסטית נגד ישראל ייקווה אסד להכריח את איראן ואת מדינות ערב ובראשון סעודיה להראות לדעת הקהל הערבית-מוסלמית כי הן תומכות במשטר הערבי היחיד-קרי הסורי- המוכן להתעמת צבאית עם ישראל. בהתרחשות כזו לא חיזבאללה ולא החמס יוכלו לעמוד מהצד.
המקורות המזרח תיכוניים והאיראנים של תיקדבקה מדווחים כי מצב זה התברר סופית לנשיא הסורי אסד כאשר הגיע בסוף שבוע שעבר, ( שבת ויום ראשון 17.2-16,) לביקור של יומיים בטהרן.
למרות שכלפי חוץ מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ונשיא איראן הבטיחו לו המשך שיתוף פעולה והתיאומים בין טהרן ובין דמשק בשאלות העיראקיות, הלבנוניות, והפלסטיניות, ואף הבטיחו לו העברת והקמת קו ייצור בסוריה לטילי קרקע-קרקע איראנים מדגם `זילזאל`, יצא אסד את טהרן בהרגשה כי האיראנים פועלים מאחורי גבו בלבנון.
צריך להבין כי אם חששותיו של אסד יתבררו לו כנכונות, הרי מדובר במפלה הגדולה ביותר של המדיניות הצבאית והמודיעינית הסורית ב-7 שנות שלטונו. כל המדיניות של אסד שנועדה להבטיח את הישארותם של לבנון ושל חיזבאללה במעגל ההשפעה של דמשק, תעמוד אז בפני סכנה של התמוטטות.
אסד חושד כבר כמה שבועות כי מאחורי ההפסקה הפתאומית, והלא מובנת בדמשק, של פעולות המחאה של חיזבאללה בביירות שהיו צריכות להשיג את המטרה של הפלת ממשלת לבנון בראשות פואד סניורה, עומדת טהרן.
בגלל המפנה הפתאומי של 180 מעלות שביצע חסן נסראללה, נשאר הגוש הפרו-סורי בלבנון שתמך בחיזבאללה בידיים ריקות, כאשר בימים האחרונים הוא מתחיל להראות סימנים של התפוררות. אסד לא יכול להרשות לעצמו היווצרות של מצב כזה.
המקורות שלנו מדווחים כי הוא ניסה לשנות מצב זה על ידי שהעביר בשבועיים האחרונים בקשות לנסראללה, לחמם את הגבול עם ישראל. אולם מנהיג חיזבאללה התעלם מפניות סוריות אלה.
במצב כזה המסקנה היחידה אליה אסד יכול להגיע היא: כי חסן נסראללה יכול להתעלם מבקשה כזו שלו, רק אם יש לו לכך גיבוי מלא מטהרן, וכי המדובר במדיניות איראנית חדשה לגבי לבנון, גם לגבי סוריה.
על בשאר אסד קיימים עוד שני לחצים גדולים אחרים.
1. התוכניות הצוברות תאוצה של האו"ם להקים סוף סוף את בית המשפט הבינלאומי אשר ישפוט את החשודים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי בפברואר 2005 . חלק גדול מהחשודים הם אנשי צמרת סוריים, ביניהם אנשי משפחת אסד.
2. וועידת הפסגה הערבית העומדת להתכנס בסוף חודש הבא (מרס), בריאד בירת סעודיה. גם מלך ערב הסעודית עבדאללה, וגם הנשיא האמריקני ג`ורג בוש, ושרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, פועלים בימים האחרונים לדאוג כך כי אסד יופיע בוועידת הפסגה, שהוא מבודד לגמרי, גם מהעולם הערבי, וגם מהקהילה הבינלאומית. מכאן נובעת גם "מדיניות` ממשלת ישראל, שהיא למעשה מדיניות אמריקנית-סעודית, שלא לקיים שום מגע עם בשאר אסד, או סוריה.
לכן הדרך היחידה העומדת כיום פתוחה לפני בשאר אסד, המרגיש מאוים מכל העברים, גם על ידי איראן, חיזבאללה, סעודיה, וארצות הברית, היא לפתוח בפעולה צבאית נגד ישראל. כאן צריך לציין כי אסד איננו מתכונן לפתוח במלחמה כללית נגד ישראל, אולם הוא בהחלט מכין את האמצעים שבעזרתם הוא יכול לבצע פעולות טרור ברמת הגולן, בחרמון, ואולי גם בגליל העליון. לאן פעולות כאלה יכולות להתדרדר? לכך לאיש אין תשובה, גם לא לראשי השירותים המודיעיניים הישראלים.

Print Friendly, PDF & Email