מקורות מודיעין מערביים: איראן הוציאה להרוג כמה מאנשי התוכנית הגרעינית בחשד כי היו מעורבים בהחדרת הווירוס Stuxnet

המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה: מקורות מודיעין מערביים אומרים כי ההודאה, שאין לה תקדים, בה מדינה כמו איראן מדווחת בפומבי (ביום ו' 8.1), שחלק ממדעני וטכנאי הגרעין שלה עוסקים בריגול ומעבירים את סודותיה הגרעיניים למערב, היא אישור לידיעות המודיעינית הזורמות למערב החל מאמצע השבוע שעבר כי כמה מדעני וטכנאי גרעין איראנים הוצאו להורג בחשד כי הם שעזרו להחדיר את הווירוס Stuxnet, לתוכנית הגרעינית האיראנית.
המקורות המודיעיניים המערבים מציינים, כי פרסום מידע כזה היא גם הוכחה נוספת, כי האיראנים אינם מצליחים להפעיל במלואו את הכור הגרעיני בבושייר Bushehr, וגם חלקים חיוניים אחרים של התוכנית הגרעינית שנפגעו בהתקפה המקוונת cyber attack הנמשכת כבר 4 חודשים מאז חודש יולי השנה.
סגן נשיא איראן, וראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי Ali Akbar Salehi, אמר ביום ו' 8.10, כי כמה עובדים בתוכנית הגרעינית פותו על ידי תשלומים גדולים להעביר את סודותיה הגרעיניים של איראן למערב.
סאלחי הוסיף ואמר, 'כי לכמה עובדי גרעין (כלומר, אלה שפותו להעביר את הסודות הגרעיניים), הייתה גישה למידע על תוכניות הרכש האיראניות'. ציטוט המקור: some nuclear personnel had access to information about Iran's plans for "foreign purchases and commercial affairs.
במילים אחרות, מרגלים אלה הם שאפשרו על ידי המידע שמסרו לגופי המודיעין המערבים לשתול את הווירוס Stuxnet בציוד שאיראן רכשה לתוכניתה הגרעינית, ולהחדירו בצורה כזו לתוך איראן.
מקורות מודיעין מערביים ובמפרץ הפרסי אמרו, כי בין עובדי התוכנית הגרעינית האיראנית התפשטו בימים האחרונים שמועות כי מספר מחבריהם לעבודה שנלקחו לחקירה בהתקפת ה-Stuxnet, ולא שבו לעבודתם ובתיהם, הוצאו להרוג. דבריו של סאלחי רק חיזקו את השמועות האלה, ורבים מעובדי התוכנית הגרעינית האיראנית רואים בהם אישור.
סאלחי הוסיף ואמר כי 'כי בעבר הייתה (לצוות הגרעינים האיראניים), גישה קלה למידע (כזה), אבל המצב השתנה'. במילים אחרות, שירותי המודיעין האיראנים חסמו בפני קבוצות גדולות של עובדים בתוכנית הגרעינית האיראנית את המידע על המתרחש בה, והגבילו את המידע שברשותם רק לתחום המצומצם מאוד בו הם עוסקים. ציטוט המקור:In the past, personnel had easy access to information but it is not the case anymore now.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי התוצאה של הטלת מגבלות חמורות כאלה על עובדי התוכנית הגרעינית האיראנית, פירושן האטה ניכרת בקצב הפיתוח של התוכנית הגרעינית האיראנית. האטה זו נובעת מכך שכל קשר וחילופי מידע יומיומיים בין המדענים, המהנדסים, והטכנאים, זקוקים עתה לאישור מוקדם של גופי המודיעין. גם אווירת החשדנות השוררת בין העובדים, הביאה כבר לכך כי בכמה מתקני הגרעין האיראניים העבודה השוטפת כמעט והופסקה כליל.
סאלחי עצמו התייחס לתופעה זו בדבריו כאשר אמר, 'כי הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית פרסמה לעובדיה חוברות בהן סופר להם על הטכניקות השונות בהן המערב משתמש כדי לפתות/למשוך אותם לרגל'. ציטוט המקור:
Atomic Energy Organization of Iran has also published booklets for its personnel alerting them to the various techniques the West uses to try to lure them into espionage.
סלאחי הוסיף ואמר, 'כי החוברות מסבירות (לעובדים), את הצעדים (שעליהם לנקוט), כדי להגן (על המידע הגרעיני), ועל חייהם'. ציטוט המקור:The booklets spell out precautionary measures to protect information and the life of scientists
המקורות האיראנים שלל תיקדבקה מוסרים כי במשפט זה חבוי איום האומר, כי מבין אנשי הגרעין האיראניים שלא ימלא אחר ההוראות הכתובות בחוברת, יוצא להורג.
המקורות שלנו מציינים, כי דבריו של סאלחי היא הוכחה נוספת כי האיראנים אינם מצליחים להפעיל במלואו את הכור הגרעיני בבושייר Bushehr, וגם חלקים חיוניים אחרים של התוכנית הגרעינית שנפגעו בהתקפה המקוונת cyber attack הנמשכת כבר 4 חודשים מאז חודש יולי השנה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות