מקורות מודיעיניים יפנים: כאשר ישראל תקפה את כור הפלוטוניום בסוריה, בספטמבר 2007, היו בדרך מפיונגיאנג לדמשק 45 טון של 'עוגה צהובה' מהם אפשר לייצר כמה פצצות גרעיניות. החומר הגיע לאיראן בקיץ 2009

המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה: כאשר ישראל תקפה ב-6 לספטמבר 2007, ב'מבצע בוסתן' Operation Orchard את כור הפלוטוניום הסורי-איראני-צפון קוריאני, שהוקם בצפון סוריה בדיר א-זור, הייתה בדרכה לסוריה אונייה צפון קוריאנית כשהיא נושאת אתה 45 טונות של 'עוגה צהובה' yellowcake, שהם עפרות אורניום מרוכזים ומעובדים, מהם אפשר היה לייצר כמה פצצות גרעיניות.
המקורות שלנו מציינים, כי זו הייתה הסיבה העיקרית מדוע ישראל תקפה את הכור הסורי, ומדוע הנשיא ג'ורג בוש, נתן אור ירוק לתקיפה הישראלית. הממשל בוושינגטון החליט למנוע חומר זה מסוריה, לא רק במטרה למנוע ממנה השגת נשק גרעיני, אלא בראש ובראשונה לאותת לפיונגיאנג כי וושינגטון לא תסכים אף פעם שצפון קוריאה תפיץ את הנשק הגרעיני שברשותה למדינות אחרות.
מקורות המודיעיניים היפנים מוסרים, כי מיד לאחר ההפצצה הישראלית, שלח הנשיא בשאר אסד שדר בהול אל מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג איל Kim Jong-il, והפציר בו להורות לספינה הצפון קוריאנית לחזור על עקבותיה לנמל המוצא שלה. אסד אמר בשדר כי הוא בטוח כי לאמריקנים ולישראלים יש גם מידע על הספינה ועל החומרים הגרעינים שהיא מובילה, וכי הם לא יהססו מלהפציץ אותה או מלהשתלט עליה בים התיכון.
אולם לפי המקורות היפניים, בצעד המוכיח כי כור הפלוטוניום הסורי היה למעשה חלק אינטגראלי של תוכנית הגרעין האיראנית, שלחו הצפון קוריאנים בקיץ 2009, את 45 הטונות של 'העוגה הצהובה' שיועדו לסוריה לאיראן. במילים אחרות, גם בלי 1,950 הק"ג של אורניום מעושר שהאיראנים הפיקו ממתקן ההעשרה בנטאנז, יש כיום לטהרן מספיק אורניום לייצר כמה פצצות גרעיניות. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי ביחד עם 45 הק"ג של האורניום הצפון קוריאני יש ביכולתה של איראן לייצר בין 3 ל-5 פצצות או ראשי חץ גרעיניים. הימצאותם של 45 ק"ג 'העוגה הצהובה' הצפון קוריאנים באיראן מעלה את האפשרות כי לאיראן יש עוד מאגרי אורניום מוסתרים, אותם רכשה בשוק השחור הגרעיני, בייחוד במדינות במרכז אסיה, היכולים לשמש אותה בעת בנייתם של פצצות וראשי חץ גרעיניים.
עבודות אלה מעמידות באור מוזר את הידיעה שהתפרסמה ביום א' 28.2 ב'ניו יורק טיימס' לפיה בגלל סיבה שאיננה ברורה למודיעין האמריקני, הוציאו האיראנים באחרונה כמעט את כל כמות האורניום המעושר הנמצאת ברשותם (כ-1,950 ק"ג) ממקומות האחסון התת-קרקעיים שלהם בנטאנז, והציבו אותם בשטח פתוח ליד מתקן גרעיני אחר באזור. אחת ההשערות של המודיעין האמריקני היא כי האיראנים נקטו בצעד כזה, כדי לפתות את ישראל שתתקוף את מאגר האורניום ובכך היא זו שתתחיל במלחמה.
אולם חוגי מודיעין ומומחים גרעיניים אמריקנים אחרים אמרו, כי הסיבה לצעד האיראני הזה היא הרבה יותר פשוטה: איראן אמרה כי היא עומדת להעשיר את האורניום המעושר בדרגה נמוכה לדרגה של 20 אחוז, והיא פשוט העבירה אותו למתקן בו העשרה זו עומדת להתבצע.
אולם כאמור, השאלה המרכזית, היא לא מה איראן עושה באורניום המעושר שישנו ברשותה ועליו יש דיווח ומעקב מלא של פקחי ה-IAEA, אלא,מה עם כמויות האורניום הנוספות שישנן בידי איראן ועליהן אין שום מידע ושום פיקוח.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות