מקורות מערביים: ישראל תקפה סוללות טילי SS-21

מקורות צבאיים ומודיעיניים מערביים אמרו, ביום ג' 25.2, כי תקיפת חיל האוויר בלבנון וסוריה, באה לאחר שצבאות סוריה וחיזבאללה שיגרו בפעם הראשונה בשלוש שנות המלחמה בסוריה את הטיל הקרקע-קרקע הרוסי 'טושקה' Tochka- 'הנקודה', המכונה במערב SS-21 Scarab.  המדובר בטיל שיש לו ראש נפץ במשקל 480 ק''ג, וטווח של 70 ק''מ. טיל זה מסוגל לשאת גם ראשי חץ גרעיניים. הטילים האלה שוגרו ביום ב' 24.2, בקרבות המתנהלים מסביב לעיר יברוד. המקורות סרבו למסור פרטים על תוצאות התקיפה הישראלית.
קודם לכן דיווחנו:
חיל האוויר תקף, לפי מקורות לבנוניים, ביום ב' 24.2, קבוצה של חמישה בסיסים או מפקדות  של חיזבאללה בבקעת הלבנון. לחיזבאללה יש בתקיפות אלה הרוגים ופצועים. מקורות אחרים אומרים, כי הותקפו משגרי טילים אשר ירו מתוך שטח לבנון אל אזור הרי קלאמון בסוריה, שם מתחולל קרב גדול בו חיזבאללה משתתף לצד הצבא הסורי, מסביב לעיר הסורית עיר המפתח יברוד Yabroud, הנמצאת כ-80 ק''מ צפונית לדמשק. יברוד היא המעוז האחרון המוחזק על ידי המורדים הסוריים בשרשרת הרי קלמון Qalamoun mountain range, החוצצים בין סוריה ללבנון. אם אכן ידיעה זו נכונה, הרי שישראל וצה''ל התערבו בקרב הזה, בו הצבא הסורי וחיזבאללה אינם מצליחים זה למעלה מחודשיים להכריעו. 
מקורות נוספים בתוך לבנון אומרים, כי הופצצה שיירת נשק של חיזבאללה. חלק מהמקורות אומרים, כי השיירה העבירה טילים ממאגרים בתוך בקעת הלבנון לסוריה, ודיווחים אחרים מוסרים כי הותקפה שיירה שהובילה טילים מסוריה ללבנון.
רק יום אחד לפני התקיפה הישראלית, ביום א' 23.2, אמר הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ בעת סיור ברמת הגולן, כי ישראל עוקבת אחר תנועות נשק המתבצעות בכל האזור על ידי האיראנים, וכי תנועות אלה הן מדאיגות מאוד.  בזמן שהרמטכ''ל אמר דברים אלה, פוצץ המודיעין הסורי מכונית תופת ליד בית חולים צבאי הממוקם על גבול סוריה טורקיה, ובו מורדים סוריים מקבלים טיפול. בפיגוע נהרגו 14 איש, ביניהם פצועים ששהו בבית החולים.
המקורות הצבאים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי עתה צריך להמתין  לשתי התפתחויות:
1. האם פעולת צה''ל הייתה חד-פעמית, או שיהיה לה המשך בשעות ובימים הקרובים?
2. האם תהייה תגובה סורית ושל חיזבאללה לתקיפה זו?
עד עתה היו אלה ישראל וצה''ל שעטפו את התקיפות הישראליות בסוריה ובלבנון במעטה של סודיות. אולם תמונות שהגיעו מזירות ההתקפה הראו את המטרות ואת הנזקים שנגרמו. הדבר הבולט בתקיפה ביום ב', הוא העדר מוחלט של תמונות כאלה ודיווחים מדויקים מהמקומות שצוינו כאילו הם היו המטרות.
הסיבה העיקרית לכך, האיפול המוחלט, המקביל לזה של צה''ל,  שהטיל המפקד האיראני של המלחמה בסוריה ובלבנון, הגנרל קסאם סוליימני General Qassem Suleimani, שהוא גם המפקד של גדודי אל-קודס האיראניים. על המתרחש בשדה הקרב.
הגנרל סולמייני מונה בתחילת פברואר רשמית למפקד מאמץ המלחמה האיראני בעיראק, סוריה, לבנון, והפלסטינים, במסגרת עסקה בין הדרג המדיני האיראני בראשותו של נשיא איראן חסן רוחאני, ובין מפקדי משמרות המהפכה.  לפי עסקה זו  משמרות המהפכה לא יתערבו במו''מ המדיני האיראני עם שש המעצמות על נושא הגרעין האיראני, והדרג המדיני האיראני לא יתערב במתרחש בעיראק, סוריה, לבנון והפלסטינים. התפתחות זו יצרה לראשונה מצב בו ישראל וצה''ל מתמודדים ישירות מול פיקוד איראני שמפעיל את הכוחות השונים הפועלים בשטח, כולל הצבא הסורי וחיזבאללה.
מאחר ואחד מדפוסי הפעולה של  הגנרל קסאם סוליימיני, הוא לא להשאיר שום התקפה על מטרה איראנית ללא תגובה, אפשר וצריך לצפות לתגובה צבאית על התקפת צה''ל. תגובה כזו לא צריכה לבוא מיד.  צה''ל כבר ערוך לתגובה כזו.

Print Friendly, PDF & Email