מקורות מצריים וסודנים: חיל האוויר האמריקני תקף והשמיד בסודן שיירת נשק איראנית שהובילה נשק לחמס. 17 משאיות התפוצצו, 39 איש נהרגו. רשת CBS: התוקפים היו מטוסי חיל האוויר הישראלי.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מקורות ביטחון סודניים ומצריים טוענים בקהיר החל מיום ג' 24.3, מאז הגעתו של נשיא סודן עומר אל באשיר לקהיר, כי מטוס אמריקני ללוחמה נגד מטרות טרור מדגם C-130 שהמריא מבסיסים אמריקנים בג'יבוטי תקף בחודש ינואר שיירת נשק בצפון סודן והשמיד אותה. אולם רשת הטלוויזיה האמריקנית CBS שידרה ביום ה' 26.3 לפנות בוקר (יום ד' בלילה לפי שעון ארה"ב), כי מקורות אמריקנים אומרים כי המטוסים התוקפים לא היה אמריקנים אלא של חיל האוויר הישראלי.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם הטענה האמריקנית נכונה פירוש הדבר שחיל האוויר הישראלי תקף את נתיב הברחת הנשק האיראני לחמס העובר דרך סודן.
משלוחי הנשק האלה מגיעים באוניות סוחר איראניות לנמל פורט סודן שעל חוף הים האדום שם פורקים אותם. לאחר מכן המטענים מעומסים על גבי שיירות של משאיות או גמלים, ומתחילים לנוע לעבר מצרים. לאחר שהשיירות עוברות את גבול סודן מצרים, הן ממשיכות לעבר מפרץ סואץ שם מחכות סירות של מבריחים המעבירות את הנשק לחי האי סיני.
עצם העובדה שבתקיפה הושמדו 17 משאיות, ו-39 איש שהיו בשיירה נהרגו, מראה בפעם הראשונה את הממדים העצומים של היקף הברחות הנשק האיראניות לחמס. ההערכה המודיעינית היא כי במשך חודש ימים יוצאות את נמל סודאן לעבר סיני בין 2 ל-3 שיירות נשק כאלה. עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי ארצות הברית וישראל עוקבות אחר שיירות אלה באמצעות לווייני ריגול.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי למרות ההתקפה האמריקנית או הישראלית על השיירה, הברחות הנשק האיראניות לחמס דרך סודן נמשכות. האיראנים והמבריחים מפעילים שיטות התחמקות מאמצעי העיקוב האמריקנים והישראליים. לדוגמא: מאז ההפצצה, המבריחים אינם נעים יותר בשיירות, אלא רק במשאיות בודדות, והם מרבים להשתמש בכלי תחבורה אחרים, כמו גמלים או סירות קטנות הנעות לאורך החופים הסודניים והמצריים.

Print Friendly, PDF & Email