מקורות סעודיים: צעדים משמעותיים לקראת הכרה סעודית וכינון יחסים עם ישראל. מומחים ישראליים מוזמנים להופיע בטלוויזיה ובכלי תקשורת סעודיים

העובדה שהעיתון הסעודי הקשור עם בית המלוכה הסעודי שארק אל וואסט Asharq Al-Awsat, פרסם השבוע, ביום ה' 1.7, ככותרת הראשית שלו דיווח נרחב על ביקורו של שר החוץ הישראלי יאיר לפיד באיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE ( ביום ד' 30.6 ) כאשר בדיווח מופיעה תמונה של לפיד כאשר דגל ישראל מאחוריו, היא צעד סעודי נוסף לקראת הכרה סעודית בישראל שתכלול חתימה על שורה של הסכמים כלכליים בין שתי המדינות.
חוגים בכירים בריאד, אמרו כשהם מסרבים להזדהות, כי הפרסום הזה לא היה מתרחש באם לא היה מקבל את אישורו של יורש העצר הסעודי, והאיש אשר מנהל בפעול את סעודיה, הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS.
במקביל, אומרים חוגים אלה, כי מבלי שניתן לכך כל פרסום, החלה הטלוויזיה הסעודית להזמין לשידוריה על המצב במזרח התיכון מומחים ישראליים, כאשר היא מציינת, מבלי להזכיר את שם ישראל, כי מומחים אלה הם מירושלים.
לא רק שהטלוויזיה הסעודית מאפשרת למומחים-מרואיינים אלה להביע את הדעות הפרו-ישראליות שלהם, אלא שהיא משמיטה מהמושג  'ירושלים'   את המונח 'ירושלים הכבושה', מונח בו הייתה משתמשת עד עכשיו.
פרשנים סעודיים, וגם פרשנים ערביים אחרים אומרים באחרונה, כי יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן הגיע כבר לפני זמן רב למסקנה, כי אם סעודיה תישאר תלויה בעמדותיה הישנות כלפי הפלסטינים ויחסיהם עם ישראל, יחסים של לא שלום ולא מלחמה, היא תישאר תמיד במבוי סתום ביחסיה עם ישראל.
מסקנה אחרת אליה הגיע יורש העצר הסעודי היא, כי בהתחשב בגודל האוכלוסייה הסעודית  המונה כיום  כ-35 מיליון איש, סעודיה איננה יכולה להמשיך להישען על הנפט כעל מקור היחיד להכנסותיה והיא חייבת לגוון אותן כאשר היא מפתחת ענפים נוספים, כמו טכנולוגיה, שירותים, תיירות ומסחר.  במילים אחרות, סעודיה הולכת עכשיו בעקבותיה של איחוד האמירויות ה-UAE. שכדי להשיג מטרה זו, מנהלת מדיניות של מינימום סכסוכים ועימותים ומקסימום של שקט ויחסים מדיניים.
לפי התיאוריה עליה מבססת יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן את המדיניות שלו באזור המזרח התיכון והמפרץ  מתגבשות עתה שתי קבוצות של מדינות.
גוש אחד מורכב ממדינות המפרץ, וחלק ממדינות ערב שלהן יש כבר הסכם שלום עם ישראל. בגוש זה משתתפת גם ישראל. גוש זה שואף להבטיח רווחה וביטחון כלכלי לתושבי המדינות האלה.
הגוש השני, לפי השקפתו, מורכב מאיראן וממדינות נוספות במזרח התיכון המזדהות איתה. גוש זה מוכן להמיט על אזרחיו רעב וכלכלה כושלת, רק כדי לאפשר למדינות הגוש הזה את פיתוחו של  הנשק הגרעיני.   


Print Friendly, PDF & Email