מקורות ערביים: חיל האוויר תקף בסיסים של 3 חטיבות ושיירות נשק של חיזבאללה. הותקף שדה תעופה צבאי

מקורות בסוריה ובלבנון, וכן רשתות הטלוויזיה  'אל ג'זירה' ו'אל ערבייה' מדווחות בשבת 25.4, כי חיל האוויר הישראלי ביצע כמה תקיפות על ריכוזים ושיירות של חיזבאללה במשך שלושה ימים, החל מיום ד' 23.4, ועד ליל שישי 24.4, באזור הרי קלמון Qalamoun mountain, המפרידים בין סוריה ללבנון. אין כל תגובה או התייחסות ישראלית  לידיעות אלה.
אם מחברים את הידיעות השונות מתקבלת תמונה לפיה הותקפו שלושה בסיסים של חטיבות חיזבאללה וסוריות, מס' 155, מס' 65, ומס' 92. מקורות אחרים מוסרים, כי הותקפו שתי שיירות של חיזבאללה שהובילו נשק, וכי הותקפו גם בסיסים או סוללות סוריים בהם היו טילים ארוכי טווח.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי קשה מאוד להניח שחיל האוויר תוקף מטרות בהרי קלמון במשך שלושה ימים, מבלי שמתפרסמת על כך אפילו ידיעה אחת לא בסוריה ולא בלבנון. אפשר וצריך להניח כי  הדיווחים השונים מוגזמים.
רק ביום שישי 24.4 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי כוחות סוריים ושל חיזבאללה, בפיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים , נערכים לכבוש את אחרוני בסיסי המורדים הסוריים באזור הרי קלמון, במטרה לטהר את השטח ולהבטיח תנועה חופשית של כוחות צבאיים, כולל שיירות נשק מסוריה ולבנון או להיפך. בדיווחים קודמים מסרנו, כי  חיזבאללה העביר חלקים גדולים של כוחותיו, כולל מאגרי הטילים שלו, מצפון לבנון אל בסיסיו בהרי קלמון, וכי ההרים הפכו למובלעת צבאית עלייה שולט חיזבאללה.
במילים אחרות, חיזבאללה העביר את כוחותיו לסוריה, כדי למנוע התקפה ישראלית עליהם בתוך לבנון, ולאלץ את צה''ל להרחיב במקרה של מלחמה את התקפותיו לתוך סוריה.  לפי מקורות מודיעיניים מערביים הקים חיזבאללה בהרי קלמון בסיסי טילי ארוכי טווח ונערך לשגר אותם משם על מטרות בישראל. 
אם אכן הידיעות על התקיפות הישראליות נכונות, הרי שישראל פעלה לסכל את התוכניות להפוך את הרי קלמון לאזור צבאי בשליטת חיזבאללה.
מטרה ישראלית נוספת, יכולה להית שדה התעופה הצבאי, הראשון מסוגו, שהקים חיזבאללה באזור הרמל Hermel, הנמצא בצפון בקעת הלבנון והגובל עם הרי קלמון.
האתר הבריטי של פרסומי 'גיינס' janes, המתמחה בנושאים ביטחוניים וצבאיים פרסם פרטים ותצלומי לווין המראים, כי חיזבאללה הכשיר באזור זה רצועת  נחיתה למטוסים באורך של 670 מטר ורוחב של 20 מטר. לפי הפרסום הבריטי ברצועה זו יכולים לנחות ולהמריא, אם כי תוך סיכונים גדולים, מטוסי תובלה מדגם An-74T-200 הנמצאים בידי משמרות המהפכה האיראנים, המביאים נשק לחיזבאללה. כמו כן אפשר להשתמש בשדה תעופה צבאי למטרות הטסת מלט"ים מהדגמים 'אבאביל'  Ababil-3, ו'שאאיד' Shahed-129, שחיזבאללה קיבל לאחרונה מאיראן.

 

Print Friendly, PDF & Email