מקורות צבאיים ומדיניים ישראליים: סוריה הציבה אלפי טילים לאורך גבולה עם ישראל, גייסה יחידות והעבירה אותן לגבול.

תיקדבקה: חמישה מקורות ישראליים, מהם 3 צבאיים, ו-2 ממשלתיים, מסרו ביום ו` 9.3, בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP ראיון מפורט ובו פרטים על אלפי טילים מסוגים שונים, ביניהם לטווח בינוני ולטווח ארוך, שסוריה הציבה לאורך גבולה עם ישראל, וסוללות טילים ארוכי טווח שהוצבו בין גבול סוריה-ישראל והבירה הסורית דמשק והמסוגלים לפגוע בחיפה, בנמל חיפה, ובאזורי התעשייה שמסביב לעיר, כולל בתי הזיקוק. הדוברים הישראליים אמרו, בגילוי לב ומידע מודיעני מפתיע, כי הצבת הטילים, ביחד עם ידיעות כי סוריה גייסה יחידות, מראה כי סוריה מתכוננת למה שהדוברים הגדירו `מלחמה מוגבלת`. המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום שני 5.3, כי הסורים עושים הכנות לחידוש הפעילות הצבאית ברמת הגולן, כולל פיגועי טרור. הדוברים הישראלים אמרו כי הטילים מוסתרים בתוך בונקרים או עמדות ירי silos מסוות היטב, שקשה לגלותן, וכי הסורים בנו לאורך הגבול עם ישראל מערכת של תעלות תת-קרקעיות מבוצרות היטב. חלק מהטילים והרקטות שהוצבו הם בקוטר 220 מ"מ בעלי טווח של 70 ק"מ, חלק אחר הוא בקוטר של 302 מ"מ שהטווח שלהם הוא 100 ק"מ. הדוברים הישראלים ציינו כי, טילים אלה יכולים לפגוע בקרית שמונה, טבריה, ועפולה, וכי הסורים פרסו סוללות של משגרי טילי קרקע-קרקע מדגם `פרוג` FROG, הנושאים ראשי נפץ של 550 ק"ג בעומק השטח הסורי שבין הגבול עם ישראל ודמשק. דובר ישראלי אחד אמר: `הצבתו של מערך מבוצר כזה של טילים, מהווה איום אסטרטגי על ישראל`. ציטוט: such a massive deployment of well entrenched rockets poses "a real strategic threat" to Israel. לעומת זאת הדגישו הדוברים כי במקביל ריכזה סוריה את סוללות הטילים ארוכי הטווח שלה בצפון סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: פרסום ישראלי יוצא דופן זה בא לאחר שבועיים בלבד כאשר ביום 25.2 מסרו הרמטכ"ל וראשי שירותי המודיעין הישראליים לממשלה כי `הסבירות למלחמה בקיץ עם סוריה היא `נמוכה מאוד`. אז כתב תיקדבקה כי הערכה זו שגויה.
ציטוט: ראשי שירותי המודיעין, וגם הרמטכ"ל החדש רב אלוף גבי אשכנזי, מיישרים קו עם המדיניות של ראש הממשלה אהוד אולמרט, המשנה לראש הממשלה שמעון פרס, ושר הביטחון עמיר פרץ, ושרת החוץ ציפי ליבני. `המדיניות` של הצמרת המדינית הישראלית, אם אפשר לקרוא לה כזו, היא העתק, או הליכה מדויקת בתלם של המדיניות האמריקנית-סעודית במזרח התיכון, שאיננה חופפת את האינטרסים הישראלים.
ראשי שירותי המודיעין אינם לוקחים בחשבון בשיקוליהם את מצבו המבודד, הכמעט מיואש בזירה הבינערבית אליו נקלע באחרונה נשיא סוריה באשר אסד. מצב זה איננו משאיר לאסד הרבה ברירות מלבד לפתוח בשורה של פעולות צבאיות, כלומר פעולות טרור מוגבלות נגד מטרות ישראליות ברמת הגולן. אלה יכולות להתדרדר להתנגשויות צבאיות נרחבות יותר בין ישראל וסוריה. באמצעות הפעולה הצבאית-טרוריסטית נגד ישראל ייקווה אסד להכריח את איראן ואת מדינות ערב ובראשון סעודיה להראות לדעת הקהל הערבית-מוסלמית כי הן תומכות במשטר הערבי היחיד-קרי הסורי- המוכן להתעמת צבאית עם ישראל. בהתרחשות כזו לא חיזבאללה ולא החמס יוכלו לעמוד מהצד. (סוף ציטוט)
המקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה מוסיפים כי מאז הוחמר מצבו ובידודו של הנשיא הסורי, וכתוצאה מזה אפשר להבחין בשטח סוריה החל מאזור הגבול עם ישראל ועד כ-40 ק"מ בעומק השטח הסורי, כלומר עד לכניסות המערביות של דמשק, בהכנות הצבאיות שהסורים עורכים לקראת עימות צבאי `מוגבל` עם ישראל.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הצבת סוללות טילי ה`פרוג` FROG בעומק השטח הסורי מעידה על כך כי הסורים מתכוננים לאפשרות, כי ישראל תגיב על פעולה סורית ברמת הגולן על ידי כניסת כוחות שריון וחיל רגלים משוריין לשטח הסורי כדי לפעול נגד מערך הטילים. טילי ה`פרוג` נועדו לפעול נגד יחידות ישראלית אלה.

Print Friendly, PDF & Email